Kedimin Tırnağını Keserken Biraz Kanattım, Ne Yapmalıyım?

filmdefilm

Herkese iyi günler. Bugün kedimin tırnaklarını keserken arka patisinden bir tırnağı biraz fazla kestim kanadı. Tişörtüme biraz bulaştı kedimizin de beyaz pati ucunda küçük bir leke yaptı. Önce pamukla pres yaptım tabi kedim müsade ettiği kadar. Sonra da veteriner tavsiyesi üzerine sigara tütünü ile pres yaptım. Kanaması devam etmedi. Ayağını yere basabiliyor herhangi bir akşama yok. Beyaz fayans üzerinde yürüyor orada da herhangi bir iz yok. Koşuyor oynuyor arada uyuyor. Bu durumda yapmam gereken başka birşey var mıdır? Mesela akşama alkollü pamukla temizlemeli miyim? Bir de bahçeye çıkarıyordum, mikrop kapar mi?

6 CEVAP

Ozge00

O kadar çok kesmeyin bence. Ben sadece ucundaki sivri kısmı alıyorum. Arka ayaklarini da kesmiyorum, veteriner önermedi.
Bahceye başka kediler de geliyor mu yoksa sadece sizin kediniz mi?

derya1616

yapman gereken cogu seyi yapmissin ama birkac gun istersen bahceye cikarma..

bbeyzvv

bahçeye çıkmasın tamaen iyileşene kadar zaten kedi tırnağı çok kolay iyileşir

filmdefilm

Aşıları tam. Tatilden önce de son aşıları yapıldı. Zaten günün %90 ını evin içinde ve balkonda geçiriyor. Arka ayak tırnaklarını daha uzun periyotlarda keseriz bundan sonra. Tavsiyeler için teşekkürler.

filmdefilm

Her haftasonu hem ön hem de arka patilerindeki tüm tırnaklarını kesiyorum. Tabi kıpır kıpır olduğu için bu sefer kazaya neden oldu. Neyse ki kanama uzamadı kesildi. Bahçeye evet başka kediler de geliyor. En iyisi 2-3 gün toprağa yani bahçeye bırakmamak. 10 aydır bizimle ilk kez kanattım tırnağını. Yazlıkta olduğumuz için de tabi veteriner uzakta o yüzden tırnağı mikrop kapar mi zamanla diye endişe ettim.

bbeyzvv

başka kedileri gezdiği yerde aşıları tam değilse gezmesin lösemi veya kuduz kapabilir
her hafta arka tırnak kesilmez ben yılda 1-2 kere keserim arkayı boşuna kediyi strese sokmaya değmez