Kedime Fıb Teşhisi Kondu, Ne Yapmalıyım?

Herkese merhaba öncelikle... Çok çaresiz kaldığımı hissediyorum, yardımlarınıza ihityacım var, kafam bir hayli karışık... Dişi 7 aylık güzeller güzeli bir tekirim var. Yaklasık 1 ay önce kusmaya, ateşlenmeye başladı. apartopar gecenın bir yarısı veterinerimize gittik. kan değerlerine bakıldı röntgenler cekildi, enfeksiyon oldugunu söyledir... Cok halsizdi, ateşi vardı, serumlar, iğneler derken biraz toparladı ilk etapta. Sonrasında evimize geldik, günden güne daha iyi derken yaklasık iki hafta once yeniden ara ara atesi cıkmaya başladı, yemeğini az yemeye ve mırıldanmalara başladı. yeniden götürdüm röntgenler ve bazı testler yapıldı. bu FIB testiydi.. ve pozitif cıktı... Ancak suan ne yapacagımı bilmiyorum arastırdıkca kafam karısıyor, kimisi ölümcülk diyor, kimisi birşey olmaz diyor, veterineerlede bir konusmuyor... Avcılar da veteriner fakültesini aradım, bana raporlaroı ve test sonuclarını oraya götürebileceğimi oradan detaylı bilgi alacagımı söylediler. Kendi veterinerim, ıslak fıb mı kuru fıb mı ona bakmamız lazım elısa testi ile dedi. bir baska veteriner, öyle bir test yok kandırmaca dedi... Lütfen yardımcı olun.. Kafam cok karıık, ve kedimin durumu için endişeleniyorum.. Şimdilik durumu iyi dıskısını yapıyor yemek yiyor ve oyun oynuyor, atesimiz yok.. Ama eski neşesinde de oldugunu söylemem... Şimdiden teşekkür ederim... :(

15 CEVAP

Sibelgolge

fib de iyi bakim ve gerekli ilac destegiyle stresden uzak tutarak uzun yillar yasatabilirsiniz yeterki dogru bir veterinerle calisin kuru fib de her zaman sansi daha yuksektir islak fib oldukdan sonra zamani azaliyor demektir birde her corona + fib demek degildir yan bulgularla fib denebilir sansiniz bol olsun

Merhabalar öncelike fıp kit testinin pozitif olduğunu gördünüz mü onu sorayım çok değişen ateş ağızda aftlar göz akıntısı ağızda koku iştahsızlık ve karında sıvı birikintisi var mı mukozalarda sarar ma söz konusumu bunları teker teker açıklayarak yazarsanız yardımcı olabilirim birde hemogram kan testi röntgenlerini gönderebilirseniz tedavinin yöntemi hakkında daha emin adımlarla ilerleyebiliriz. Öncelikle viral bir hastalık olduğu için direk bir tedavi söz konusu değil bağışıklı sistemini güçlendirmek için çeşitli tedavi yönetemleri var uzun soluklu bir tedavi olacak onuda söyleyebilirim . virusla savaşacak antikor desteği sekonder enfeksiyonlara karşı antibiyotikler işeticiler vitaminler kanın yerini tutabilecek sıvı takviyeleri ile tedaviye devam edilebilir ama öncelikle dediğim testlerin sonuçlarını ve anamnezini doğru almak en önemliside hastayı görmek gerekir

kedilikizzz

Corona ve fib aynı şey değil ki. Veterinerler de kesinlikle bu kedide fib var diye bir şey söyleyemezler. Çünkü fib hastalığının bir testi yok kesin sonuç vermesi için kediye otopsi yapılması gerekiyor. Yalnızca otopsi sonrasında fib denilebiliyor. Aynı sorunları ben de yaşadım ve o kadar çok araştırdım ki. Ayrı ayrı veterinerlere gittim hepsi aynı şeyi söyledi. Yalnızca corona testi yapılıp pozitif sonuç verdiyse (ki bunu gözlerinizle kendiniz görün derim) pozitif sonuç verdiyse bu durumdan sonra birsürü tedaviye başlanıyor. Veterinerler bu konularda biraz daha hassas olsalar daha iyi hemen fib gibi teşhisi testle imkansız olan hastalıkları tokat gibi yüzümüze söyleyip bizi korkutmasınlar.. Çok geçmiş olsun

Badems

Çok geçmiş olsun, inşallah sağlığına kavuşur. Islak mı kuru mu, bunun öğrenilmesi lazım. Muhtemelen kedinizde karın şişliği var, bu şişliğin sebebi içindeki toplanan sıvı. Testte tam olarak bu sıvının karnından çekilmesiyle yapılıyor. Islak olan kuruyla karşılaştırıldığında, daha tehlikeli ve yaşam kısıtlayıcı. Benim bildiğim kadarıyla bu süreçte senelik aşılarını yaptırmamanız gerekiyor, bağışıklık sistemini iyice zayıflatıyor. Evinizde çok steril bir ortam sağlayın lütfen, suyu daima temiz olsun. Sokağa çıkıyor mu, ya da başka kediniz var mı ? Tamamen teması engellenmeli başka kedilerle. En kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım.

Ben 2 aylıkken sahiplendim onu iyi beslenememiş, tüm aşılarını yaptırdım, en iyi mamalar vitemainler. bizi de cok seviyor. suyu tuvaleti gunluk temizleniyor. Ekstra viteminler bile aldım, ölebilir dediler ama sabahlara kadar onunla ilgilendim ve toparlandı şimdi böyle olması üzüyor bizi.. Başka kedimiz yok. Veterinerimiz karında şişlik olmadıgını muhtemelen kuru oldugunu söyledi. O zaman benim şuan yapmam gereken sanıyorum, el,isa testi ile ıslak yada kuru fıb olup olmadıgını öğrenmek. Dışarı hiç çıkarmadık bu arada.. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim... Sağolun.

Badems

Rica ederim, kuruysa bir nebze daha iyidir ıslak tehlikeli diye biliyorum. Tabii veterinerin söylemesi tüm bunları daha doğru. Kötü düşünmeyin hiçbir şey için. Annesinden geçmiş olabilir ona da eğer hiçbir kediye teması olmadıysa.

Hayır olmadı.. O halde Fıb'in türünü öğrenelim biran önce. Desteğiniz ve ilginiz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Badems

Rica ederim, lütfen gelişmeleri yazın burdan.

Therumeysa

Avcilara gotur universite hastanesi sonucta fiyatlari cok pahali degil ki veterinerlik konusunda ikinci sirada bu universite

Çok teşekkür ediyorum, peki avrupa yakasında bu konu ile alakalı önerebildiğiniz veteriner var mı? Siz ne gibi bir tedaviye başladınız, kedinizin durumu şuan nasıl?

Şuan da iyi olmasına çok sevindim, size de büyük geçmiş olsun, miğimizide :) Umarım benim fıstığımda bir an evvel iyi olur.. İnanın biz de o kadar üzüldük ki sizi cok iyi anlıyorum sabaha kadar yerde yanında yattıoğımı ateşini kontrol ettiğimi bilmiyorum... Beni de zorladı epey, yapılan testlen röntgenler epey masraflı oluyyor. Ben net bir sonuç alayım ve tedavisi mümkün olsun da artık onlar hiç problem değil diyorum. İlgiiniz için çok teşekkür ediyorum, çok memnun oldum. Gelişmeleri olumlu yada olumsuz yeniden bildireceğim, sevgiler.

Herkese çok teşekkür ediyorum.. Öncelikli olarak şunu söyleyebilirim, herhangi bi iştahsızlığımız yok, göz akıntısı, karında sıvı birikintisi vs.. Sadece ara ara burnumuz akıyor, onun dışında herşey cok normal.. Kendi veterinerim(eski) ıslak değil büyük ihtimalle kuru fıb dedi. bunun için elisa testi yapılmalı dedi. Ben o testi yaptırmadan önce arastırmak istedim çünkü hep farklı cevaplar alıyorum ve artıknereye götüreceğimi bile bilmiyorum.. Yeniden kan alınıp iğneler, testler kedimi de daha cok strese sokuyor çünkü. Veterinerimiz test sonuclarını bize ertesi gün bildirdi. Feline corono (fib) pozitif ayrıca toxoplasma da pozitif dedi. Şimdi elisa tersti ile ıslak mı kuru mu bunu öğrenmemiz gerektiğini söyledi...

kedilikizzz

Benim corona testim negatif çıktı. Ama kan değerleri o kadar düşüktü ki yemek asla yemiyor su içmiyo hep uyuyodu. Veterinere gittiğimizde kan tahlili sonucunu görünce veterinerde şok oldu. Bağışıklık sistemi çökmüştü. Bu da tamamen stresten meydana gelmiş. Evimize bi saatliğine başla bir kedi gelmişti ondan sonra böyle oldu yani kıskançlıktan :( 5 gün boyunca serum ve serumdan sonra 4 tane falan iğne yapıldı kedime. Her gün veterinere gittik geldik. Eve gelince zorla şırıngayla ağzına yemek sıktım ve yanından bir dk bile ayrılmadım. Sürekli onunla yattım hep sevdim insanların içine çıkarmadım ki bayram günüydü çok zorlandım. Bu şekilde toparladık değerleri normale döndü. Fakat bir kez daha bile strese girerse yine aynı şeylerden kedimi kaybedebilirim. Çok hassaslaştı çok üstünde durmam gerekiyor. Bizim tedavimiz bu yöndeydi. Bu süreçte Beylikdüzünde Akvet Veteriner Kliniğine gittim ve çol memnun kaldım. Özellikle Ahmet Bey çok ilgili bir hekim. Size de tavsiye ederim. Fakat bu süreçler maddi olarak çok çok zorlu geçti benim için. Neyse ki şuan çok iyi bi sorunumuz yok. Size de başarılar diliyorum çünkü kedimi iyileştirirken ben hasta oldum üzüntüden :) cidden çok zor.

kedilikizzz

Teşekkürler bende çok memnun oldum :) peki olumlu gelişmeleri bekliyoruz :)) kolaylıklar..

Feline enfeksiyöz peritonitis kedilerde corona virus tarafından oluşturulan immun reaksiyonun geliştiği bir hastalıktır. genç ve immun suprese kedilerde hastalığın orataya çıkma oranı yüksektir.etken dışkıda bulunur genellikle ağızdan yada inhalosyon yönetmi ile alınabilir . fip test kitleride mevcuttur daha detaylı bilgi almak istersen mesaj atabilirsin