Yavru Kedimi Kuma Nasıl Alıştırabilirim

ebrar010

1 buçuk aylık kedimi kuma koyduğum zaman kumu yiyor. Nasıl alıştırabilirim kuma? yardımcı olursanız çok sevinirim

14 CEVAP

Ozge00

İlk kuma alışma sürecinde kum yemesi tam olarak vitamin eksikliğinden kaynaklanmayabilir. Siz takıp edin eger kuma alıştıktan sonra da ayni seyi tekrarlarsa bir veterinere danışın

ebrar010

Annesi var. Teşekkür ederim hepinize

Ozge00

Her yemekten sonra kuma koyup on patileriyle kazma hareketi yaptırın. Allah'tan benimki ilk seferse alıştı, zor bir süreç. Eve falan yapıyorlar ve kokusu zor çıkıyor biraz. Kokusunu alınca orayi tuvalet sanip tekrar oraya yapıyor o yüzden kokuyu çıkarmak lazim. Kakasıni dışarı yaparsa onu alip kumuna koyun ve gösterin kediye.

Milovat

Kumu yemesinin sebebi vitamin eksikliği olmalı, öncelikle kan testi yaptırıp veterinerin vereceği takviyeyi uygulayın. Daha sonra kumun alışkanlığını edinmesi için kumu koklatıp, partilerini kuma sürtün. Birkaç kez tuvaleti kullandıktan sonra hemen temizlemeyin ki kokusunu alarak kuma alışsın sonra kumunu temizlemeye başlayabilirsiniz

Milovat

Olabilitesi var pek tabii. Bir buçuk aylık olunca anneden erken ayrılmış bir yavrucak bu yüzden yüksek ihtimalle vitamin eksikliği olabilir diye düşündüm ben :') Çocuk 45 günlük minicik daha ya alışır merak etmeyin kedilerin en kolay eğitimi kumdur çünkü onlar çok titiz hayvanlar, eminim çabuk alışacaktır.

Kedinizin patilerinden tutun ve kumu eşelettirin. Her zaman işe yaramıştır!

Milovat

Annesi varsa annesi öğretir kumu :D Rica ederim

ebrar010

Ne zamana öğretir? diğer yavrularına hiç öğretmedi hep yere yapıyorlar

SBKart2207

Bir şey olmaz siz gördükçe temizleyin kumları yedirmemeye çalışın. Alışır. Bizimkilerde yiyordu. Yalıyordu kumu. Sonra alıştı

Bikedi

Yemekten sonra kumuna koyun. Patisiyle kazdirin. Benimki de ilk once kumu yedi, biraz ustunde oynadi sonra ic gudusel olarak kazip cisini yapti

Milovat

Normalde zaten yavrular üç haftalık olana kadar annesi kakasını yapmasina yardım eder, daha sonraki zamanlarda ise annesi temizlemeye devam eder çocuk belli bir zaman kendi başına kaka yapmaya başlasa da temizlemeyi bilmez bu yüzden annesi temizler. Genelde anneyi takip ederek kuma çiş ve kaka yapmayı öğreniliyorlar ancak öyle olmuyor diyorsanız yavrulari sabit bir odada tutun annesi ile ve uyandıktan, mamasını yedikten sonra kumuna koyup partilerini burunlarını kuma sürtün. Tuvalet eğitimi bir aylıkken verilmeye başlanır ama emin olun bir hafta sonra genel olarak hepsi öğrenecektir en fazla bir haftanızı alır diye düşünüyorum ben

Minimesi

Bende ozge00 gibi her yemek yedikten sonra onu kuma koyum patileriyle kazdırdım ilk başta bide baya kirliydi normalde beyaz ama okadar kirliydiki gri renk olmuştu bizde yıkamıştık ogün üzerime işlemişti korkudan ama sonra alıştı kuma bide pireli çıkmıştı o gün kedim neyseki artık tertemiz kartanesi gibi.

Blychee

Genelde yavru kediler kumu ilk gördüğünde ne olduğunu anlayamadıkları için kumu yerler, kuma alıştıkça bu alışkanlıkta geçiyor. Ben 7 kediyi kuma alistirdim bazısı hemen alışıyor bazısı 1 hafta 10 gün ısrarla bir köşe bulup oraya yapıyor. Ben yaptığı yerleri çamaşır suyuyla siliyodum kokusuna tekrar gitmez diye. Genel olarak yaptığım şey şuydu kediyi sürekli kumun üstüne koyuyodum , günde 10-15 defa. Bir yerden sonra ne yapması gerektiğini anlıyor :D

ebrar010

Hepinize çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapacağım