Kedimde Böcek Gördüm

MehmetDMerlin

Kedimi severken üzerinde toprak parçası sandığım sonra almaya çalışınca küçük bir böcek olduğunu fark ettim tutamadım kedimin üzerinde bir yerde ve kedim de şu anda dokundurmuyor kendisine bakmaya çalışınca kaçıyor.Kene olmadığına eminim pire desem zıplamadan kedimin içinde gezinerek kaçtı ne yapmam lazım (parazit aşısı yaptırmıştım)

12 CEVAP

iidyl

aynı sorunu biz de yaşadık bir de üzerine aşırı pimpirikli bir kedi annesi olduğumdan kafayı yemek üzereydim manyak gibi uyurken bile lumik’i rahat bırakmıyordum hayvancağız bıktı benden

çözüm basit dış parazit damlası ama kaynağı bulmanız lazım imkanınız varsa evi de ilaçlayın her gün kontrol edin

kedinizi bit tarağıyla yumuşak bir şekilde tarayın gerekirse zorla tutun ama üremeden o böceği almanız lazım, kedinizi bir bardak suya bir çay kaşığı sirke olacak şekilde ıslattığınız nemli bir bezle silin

evi de sirkeli suyla silebilirsiniz en azından olanlar kaçar

umarım kurtulursunuz, bu mücadelede başarılar

Selinbuyukcam

pireler tüylerin içerisinde rahatlıkla gezebilir dış parazit yaptırdınız mı ? ne zaman ?

Merzela

Hayvan biti aynı sorunu yaşadım. Malesef dış parazit siz kurtulamazsınız. Parazit damlası yaptırmanız rağmen dikkat etmeniz lazım bu tekrar pire bit gelmiceği anlamına gelmez.

yusufsaygin2

Kedi ve köpek beslenen evlerde düzenli olarak ilaçlama yapılması şart. Her ne kadar dış parazit damlası uygulasak bile işin kaynağını yok etmedikçe tekrarlamaya devam edecektir.

yusufsaygin2

Ayrıca yaz aylarında pire gibi dış parazitler çoğalıyor. Damla uygulama aralığını kısaltmak iyi olabilir..

MehmetDMerlin

Veterinerim aşı yaptı damlaya gerek yok demişti

MehmetDMerlin

Pire tasması diye bir şey gördüm onlar işe yarıyor mu?

Muazbusra

Evde beslediğiniz kedi de mi pire çıktı ya bende korkmaya başladım hepsinde çıkıyor mu?

bbeyzvv

bayer dışındaki pire tasmaları kesinlikle işlevsiz

cckzk

Pire tasması olarak satılan şeylerin kliniklerde önerilen belli markalar dışında zararlı olduğunu duydum. Bence bunu tercih etmeyin. İlle pire olmasına gerek yok o böceğin. Aşısı varmış sonuçta. Bazen Miskin balkonda yatıp yuvarlandığında üzerine çeşitli böcekler gelebiliyor. Karınca gibi. Şu an dokunmasına izin vermiyorsa, uyuyunca, kasıklarına, kulaklarının çevresine, ense civarına dikkatlice bakın. Tüylerin arasında minik kahverengi topçuklar görürseniz bunlar yumurtaları olabilir. İnşallah pirelenmemiştir yavrucak.

MehmetDMerlin

Evde besliyorum bu sabah dediğiniz gibi balkondaydı ama üzerinde siyah pislikler var böceği zar zor buluyorum kedi çırpındığı için tutamıyorum uyurken de denedim bu sefer de sık aralıklı tarakla almayı denedim böcek gelmiyor

MehmetDMerlin

Bu sabah balkona çıkmıştı oradan da kapmış olabilir neyse ki az önce bir dahaki bakmamda tarakla almayı başardım yine de gözlemlemeye devam edeceğim o siyah şeyler pirenin pisliği galiba onların da alabildiğimi alıyorum veterinerimle de konuştum ilk fırsatta dış parazit damlası yaptırıcam çok teşekkür ederim herkese