Yavru Kedimin Aşı Sonrası Karnı Komple Şişti!!!

Mayucuk

Merhabalar kedim bugün ilk karma aşısını oldu yaklaşık 2 aylık. Normalde çok hareketli bir kedi, tabi aşı sonrası halsiz ve canı acıyor dokununca. Benim merak ettiğim şey karnının yan tarafları şiş. Aşı iki kere yapıldı ilkini hareket ettiği için aşı dışarı aktı ikincisi karnının diğer tarafından vuruldu. Her iki tarafı da şiş özellikle hareket ettiği için tam yapılamayan tarafı çok şiş ama böyle ceviz büyüklüğü ya da nohut büyüklüğü gibi de değil. Sanki günlerdir tuvalete çıkmıyormuş gibi yukardan bakınca komple şiş karnı. Aşı yapılalı 4 saat falan oluyor. Sizce normal midir?

24 CEVAP

Mayucuk

Evet aşıyı karnından oldu biraz sırtına yakındı diyebilirim hatta

Mayucuk

Kusura bakmayın ilk defa bir kediye bakıyorum o yüzden tecrübesizim aptal cevaplar veriyor olabilirim

Milovat

Bu kadar çok canının yanması normal değil. Kediler aşı olduktan sonra halsiz düşebilir, ishal ve ateşi çıkabilir ama aşı vurulan bölgenin yavruyu uyandıracak kadar acıması bana normal gelmedi. Çünkü tutuldukları için bagirirlar genelde aşı ilk vurulduğu zaman biraz yakar sadece bence hemen veterinerinizi arayın.

bbeyzvv

o kadar zayıf kediye böyle saçma sapan aşı yapan veteriner veteriner değik kasaptır

yarın kedinizi başka bir veterinere götürün

veteriner seçimi çok önemlidir aşı zehirlenmesi çok sık görülür karma aşı hele ki çok ağırdır 1 kilo altı kediyr 2 defa yapılmasj kediye zarar verir

Mayucuk

Hayır tamponla bir dağıtma yapmadım veteriner eliyle biraz ovuşturdu o kadar

Mayucuk

Hayır tam anlatamamışım sanırım daha iyi izah etmeye çalışacağım şimdi. Kedinin parazit aşısı daha önceden yapıldı 2 hafta kadar önce. Bugün sadece karma aşı oldu ancak aşı vurulurken ya benim miniği tam tutamamamdan kaynaklı (çünkü kaçmasın diye ben tuttum, sakinleşsin diye başını ben okşadım) ya da birden çok fazla hareket ettiği için aşıyı tam vuramadı iğne dışarı çıktı birazı dışarı boşaldı. O dışarı boşalan kısım kadar yeni iğneyle aşı çekildi ve diğer tarafından yapıldı. 500-1000gr arası da farazi konuştum dediğim gibi en son tartılmadı :(

Mayucuk

Kedim şu anda çok daha iyi. Sabaha kadar hareket edemedi karnına ve sırtına dokununca rahatsız oldu ama şu an kalktı biraz gezindi tuvaletine gitti ve yatağında en sevdiği köşesine kafasını gömüp mırlamaya başladı :) karnı bi tık şiş gibi hala aşının yapıldığı yer değil de işte dediğim gibi karnı şiş o da inmiş gecekine göre. Bilgilendirmek istedim :)

Mayucuk

Maalesef veterinerden ben de memnun değilim ancak dediğim gibi mecbur kaldık ve bunları bilmiyordum en kısa zamanda ankarada iyi bir veterinere götüreceğim herkese teşekkürler :(

Drawhel

Ben ensesinden yapılıyor diye biliyorum karnından aşı yapıldığını ilk defa duydum bence başka vet. Gidin, nedir bu vet. Vakaları anlamıyorum işinde usta, dört dörtlük yapan çok az vet. Var şu ülkede...