Mama İçerikleri

Drawhel

4 aydır bir can dostuna sahibim, burada birçok kişi mamaların içerikleri hakkında çok güzel bilgilere sahipler, benim çok fazla bilgim yok bu konuda. Bir mamada olması gereken ve olmaması gereken içerikler tam olarak nelerdir? Nasıl mamaların kullanılması öneriliyor? Genelde herkes nd fitmin mystic vs öneriyor. Proplan çok kotuleniyor mesela ama vet. Ben 8 yıldır kedilerime proplan yediriyorum diyor, kaliteli mama diye öneriyor. Nd de, fitminde olupda proplan ve benzeri markalarda olmayan şeyler nelerdir? Aydınlatırsanız biraz çok iyi olur.

26 CEVAP

Drawhel

@yusufsaygin2 tabii ki öyle. Benim burada söylediğim şey biz bu hayvanların doğasına karıştık, baktığınız da isteğe göre kedi bile uretebilir hale geldi insanlar (bu görüşü savunmuyorum, aksine kınıyorum.) Hal böyle iken, bu hayvanlar sürekli bir evrime ugruyorlar, normalde çiğ et yiyen kedilerin şu anda(evcil kediler için) çiğ et yemeleri bile sindirimlerine zarar diye biliyorum, yanlış ise düzeltin. Yani bu hayvanlar sürekli bulundukları ortama adapte olup evrim geçirdi, gerek görünüş olarak, gerek bağırsak mide olarak. Zamanla evrildiler, bu hayvanlar çiğ etten, pişmiş, haşlanmış ete adapte oldularsa bence tahıl ve sebzeye de adapte olabilir. Benim naçizane görüşüm bu yönde en azından.

yusufsaygin2

https://www.aspca.org/news/why-cant-my-cat-be-vegan

-Bu saatlerde beyin kendine yeni yeni geldiği için çevirim yanlış olabilir-

Kedilerin vegan olamamasındaki ana sebebin adaptasyon olduğu yazıyor. Belki evet, ileride onlara uğratacağımız çeşitli mutasyonlar ile bunu yapabiliriz.

Hepimizin ana gayesi kedilerin, köpeklerin sağlıklı ve uzun bir hayata sahip olması. Çiğ ette parazit olayları olduğu için sağlığını kötü etkileyebilir, bu yüzden genelde uzak duruluyor.

Drawhel

@yusufsaygin2 uygun bir zamanımda yazıları okuyacağım, seviyeli tartışmanız için teşekkür ederim size.

iidyl

öncelikle merhaba, diğer cevaplara kısaca göz gezdirdiğimde istediğiniz cevabı tam olarak alamadığınızı fark ettim. o yüzden bildiğim kadarıyla kendim açıklamak istiyorum.

kediler bildiğiniz üzere zorunlu etçil canlılar. bu yüzden incelediğiniz kedi mamalarında “tavuk proteini, hidrolize tavuk, tavuk unu” gibi şeyler varsa bu içeriğin etten çok etleştirilmiş katkı maddeleri veya katkı maddesiyle doldurulmuş et içerdiğini gösterir, o yüzden içerik okurken dikkat ettiğiniz ilk şey bu olmalı. ham et içermesi gerek kısacası. n&d, fitmin, acana ve orijen gibi mamaların övülmesinin asıl sebebi bu. bir örnekle fitmin’i neden bu kadar sevdiğimizi size açıklayayım:

et (%24 kurutulmuş tavuk, %20 taze tavuk ,%19 taze domuz karaciğeri, %8 kurutulmuş ördek, %5.6 kurutulmuş balık - morina, conger ve sardalya, %1.7 kurutulmuş domuz eti ve sığır eti),

et oranı hoşunuza gittiyse sırada tahıl içerip içermediği var, tahıl içerikli mamaları hiçbir şekilde önermiyorum çünkü tahıl kedilerin ihtiyacı olan besinler arasında değil. yağ ve protein ağırlıklı beslenmesi gereken bir kediye %20 tahıl içeren bir mama verirseniz hem kilo yapar hem gereken yağ ve proteini alamaz. doğal yaşamlarında hiçbir şekilde tahıl tüketmeyen hayvanlara tahıl dayamak çok yanlış. bunu yapmalarının iki sebebi var: maliyeti düşürmek, bitkisel protein miktarını yükseltmek.

tahılsız bir mama bulduysanız zaten et miktarı yüksektir, tecrübeyle sabit yani bu.

mama tüm bu kriterlerden geçtiyse (protein/yağ miktarı orantılıysa, az tahıllı veya tahılsızsa, içinde gerçek et varsa) en son bakmanız gerekense taurin oranı. taurin protein asıllı bir vücut besini ve fazlası da azı da zararlı kedi için. fitmin’e taurin oranı için söven insanlara da zamanında açıklamasını yapmıştım. yetişkin kedilerde %0.20 yavrularda da %0.25 civarı olması gerek. eğer yoksa sorun etmeyin çünkü taurin birçok ek besinle alınabilen kolay bulunan bir besin. tavuk göğsü, yoğurt gibi kolayca ulaşabileceğiniz şeylerin içinde bile var.

bu konuda gerçekten yol alıp almadığınızı öğrenmek için size iki adet mama içeriği bırakacağım, sizce bu mamaların içeriği iyi midir?

hadi bakalım :)

  1. Kurutulmuş ve taze Tavuk Eti (%50), Kahverengi Pirinç, Bezelye,
    Nohut, Patates, Rafine Tavuk Yağı, Balık Yağı, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri,
    Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu,
    Zerdeçal Kökü Tozu, Avizeağacı Özütü, Kabak, Havuç,Yucca, Pisilyum.

  2. BİLEŞİM: kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, hayvansal yağlar, mısır unu, pirinç, bitkisel protein izolat*, hidrolize hayvansal proteinler, mayalar ve ilgili parçalar, balık yağı, pancar küspesi, bitkisel lifler, soya yağı, mineraller, frukto-oligo-sakkaritler (%0,35), hidrolize maya (mannan-oligo-sakkarit kaynağı), maya ekstratları (beta-glukan kaynağı), kadife çiçeği özü (lutein kaynağı).

Drawhel

@iidyl öncelikle teşekkür ederim ilginiz için, sorduğunuz soruya gelirse birinci seçenek tabiki daha uygun geliyor, et oranı daha iyi ve belirtilmiş diğerinde göremedim. Sorunuzu yanlış anlamadiysam tabii. Ama şöyle bir konu da var, gerçekten içinde belirtildiği oranda et ve gerçek et olduğunu bilemeyiz? Çünkü üreticiler her alanda mutlaka bir hile yapıyorlar, ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar pahalı olursa olsun bazen sadece üzerindeki yazıdan ibarette olabiliyor diye düşünüyorum.

iidyl

öncelikle rica ederim, ilk mama mystic ikincisi de royal canin’di :’)

şuna da değineyim. birçok denetlemeden geçerek yazılıyor içindekiler kısmı, kafalarına göre %50 et var diyemezler. eğer öyle yapma şansları olsaydı %75 dana eti yazar geçerlerdi emin olun.

yani sonuç olarak mystic, acana, orijen, true instinct, fitmin ve n&d dışındaki hiçbir mamayı sevmiyorum ben içerik olarak. ucuz etin yahnisi yenmez diyorsanız listeden mystic’i çıkarabilirsiniz.

Drawhel

@augurlu çoğu kişi burada nd öneriyor, bence kediden kediye de mama değişecek bir durum diye düşünüyorum.

bbeyzvv

hayvan deneyi yapıyo

miyaavv

Kim hayvan deneyi yapıyor

Drawhel

@yusufsaygin2 peki ya kediler vegan bir şekilde beslenemez mi? Baktığımız da aslında birçok bitkide de etteki ihtiyaçları karşılayan tahıllar, sebzeler vs var. Aslında bir hayvanı beslemek için diğer bir hayvanın öldürülmesi biraz bana garip geliyor. Aynısı bizim içinde geçerli tabii. Yani etteki alınacak besinler tahıllar ve bitkilerden de alınmaz mı?

Drawhel

@yusufsaygin2 sadece et ile beslemekte hayvan deneylerinden farklı gelmiyor bana, iki türlü de hayvanlar ölüyor evet birisinde acı çekiyorlar ama normal konulanda da hayvanların nasıl kesildiğini bilmiyoruz. Marketteki tavuğun bile nasıl kesildiği hakkında hiçbir fikrimiz yok aslında.