Mama İçerikleri

Drawhel
Drawhel

13238 Puan

4 aydır bir can dostuna sahibim, burada birçok kişi mamaların içerikleri hakkında çok güzel bilgilere sahipler, benim çok fazla bilgim yok bu konuda. Bir mamada olması gereken ve olmaması gereken içerikler tam olarak nelerdir? Nasıl mamaların kullanılması öneriliyor? Genelde herkes nd fitmin mystic vs öneriyor. Proplan çok kotuleniyor mesela ama vet. Ben 8 yıldır kedilerime proplan yediriyorum diyor, kaliteli mama diye öneriyor. Nd de, fitminde olupda proplan ve benzeri markalarda olmayan şeyler nelerdir? Aydınlatırsanız biraz çok iyi olur.


26 CEVAP

Zeynepulku
Zeynepulku

13548

Nd, acana, orijen gibi mamalarinin içinde taze ve gerçek et var. Aldığımız çoğu mamanin içinde et değil et turevi , et tozu, et proteini vs var. Bu yüzden verdiğiniz paraya degsin istiyorsanız nd, orijen ve acana almalısınız. Tabiki bu kedinize cok iyi gelmeyebilir de. Kendinize hangi mamanın iyi geldiğini zamanla tüy dökülmesine, parlaklıgina, istahina göre anlayacaksınızdır. Ve bence hep ayni mamada takımı kalmayın 4-5 ayda bir değiştirmeye çalışın markanizi farkı daha iyi görürsünüz.


yusufsaygin2
yusufsaygin2

13017

@drawhel, doğanın kanununu değiştiremezsin. Bu hayvanlar hayvansal protein ile beslenmek zorunda.


http://messybeast.com/veggiecat.htm


AnneRoss
AnneRoss

12263

Kediler yaratılıştan etçil hayvanlardır. Dolayısıyla taze et, hayvansal yağ (belirli bir oranda tabii) gibi içeriklerin mamada çoğunlukta olması, tahıl türevlerinin de az olması gerek. Taurin miktarı da önemli mamalarda. Bunlara bakarak yok şu unu yok bu aroması diyen, asla taze veya kuru et içermeyen mamaları eleyebilirsiniz. Matisse, Golosi, Mystic, N&d gbi mamalar et içeren mamalar olduğundan sitede çoğunlukla bunlar önerilir. Cat Chow maalesef bunlardan değil içeriği kötü, aynı şekilde ProPlan da böyleydi diye hatırlıyorum. Çoğu kişi kedilerinin iştahla yemesine bakarak mamalara iyi deseler de mamalara katılan aromalar sağlıyor bunu o yüzden buna da kanmamak gerek ayrıca.


yusufsaygin2
yusufsaygin2

13017

Kesin bir şekilde kurutulmuş tavuk unu yazacak değil, yorum yanlış anlaşılmasın. "Kurutulmuş tavuk/et/balık", "İşlenmiş tavuk/et/balık proteini", "işlenmiş tavuk/et/balık unu", "tavuk/et/balık proteini" gibi ibareler de yer alabilir. Bunlar olabildiğince tercih edilmemelidir.


yusufsaygin2
yusufsaygin2

13017

İçerik okuya okuya ezberlemişim @idilin yazdığı içeriklere bakarak markaları tekte bildim..


iidyl
iidyl

116641

utanmasam ezbere yazacaktım ben de.. böyle böyle kafayı yiyip insanlarla iletişimi kesip 30 kediyle birlikte yaşayan tonton ihtiyarlar olunuyor demek ki KAFLPDŞWGÖXPWŞGŞXŞWŞTŞFŞWŞF


augurlu
augurlu

134

ND kedimin barsaklarını bozdu önermem. Hani belki benim oğlan sorunludur o mama tetiklemiştir orasını bilemem ama bir anda hastalandı şimdi hills id mama dışında bir şey yediremiyorum. (Bebekti bulduğumda yaklaşık 5 6 ay ND kullandım narlı hani mamaya geçiş sürecinde filan hasta olma gibi bir durumu yok hali hazırda mamayı yerken hastalandı veteriner de onayladı mamadan olduğunu)


Zeynepulku
Zeynepulku

13548

Bu dediğim mamalar butcenize fazla gelebilir. Mama içeriklerine bakarak içinde yine gerçek et bulunan matisse, golosi, profine gibi mamalara bakabilirsiniz. Hatırladıklarım bunlar belki başka mamalarda vardır.


Drawhel
Drawhel

13238

Anladım, ben ilk başta Cat chow kullanıyordum kızıma. Cat chow tavuklu, tüyleri çok güzel parlıyordu, dökülmesi olmuyordu, dışkısı o kadar kötü kokmuyordu. Proplana geçtim çok kilo aldı ama tüylerinde dökülme ve parlaklığı gitmeye başladı şimdi tekrar Cat chow a döndüm, iştahla yemiyor şu an dün geçtiğimiz için belki zamanla eski mama düzenine döner diye umuyorum.


AnneRoss
AnneRoss

12263

Ve tabii bir de hayvan deneyi yaptığı alenen bilinen markaları da satın almazsanız çok iyi olur, onlar da internette var. Evimizde gönüllü bi şekilde can besleyip ona değer verenler olarak hayvan deneyinin karşısında durmalıyız diye düşünüyorum.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 323 Görüntüleme
  • 26 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 27012 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR