Kedim Aç Ama Yemek Yemiyor

senaau

Merhaba 2 hafta önce sokakta 2 2.5 aylık civarı bı kedi buldum. Kalçasında kırık vardı ic dış parazit vardı iç dış parazit tedavisi yapıldı. Kuyruğunda da enfeksiyon vardı kuyruk maalesef kurtarılamadı pazartesi ampute edilecek. Ameliyat öncesi antibiyotik kullanıldi. 3 gün boyunca veterinere götürdük ve antibiyotik uygulandı. En son dün gittik. Dün hastaneden geldikten sonra mama yedi oyun oynadı gayet keyfi yerindeydi. Ancak sonra yemek yememeye başladi. Yemekleri koklayinca öğürmeye başladı. Ve hala yemek yemiyor. Sürekli uyuyor harreket etmeye bile hali yok. Sokak kedisi olduğu için belediye veterinerine götürüyorum ve haftasonu kapalılar. Sizce sebebi ne olabilir? Az önce de çok değişik sesler çıkardı baktığımda ağzı köpüklüydü ve yere baktım sarı sıvı kusmuş. Sebebi ne olabilir antibiyotik yan etkisi olabilir mi yada enfeksiyon kaynaklı. Çok aç sürekli aranıyor ama yemekleri koklayinca midesi bulanıyor ögüruyor. Lütfen yardım edin çok endişeliyim ????

14 CEVAP

Ozge00

Normal Veteriner kligine götürün. Cok umursamayabilirler sokak kedisi diye. Belli ki hasta baya. Yas mama vermeyi deneyin, tavuk suyu veya haşlanmış tavuk vs. Belki sadece kuru yemek istemiyordur. Ama midesi bulanıyorsa zaten yese de kusar veya hic yemek istemez. Mide bulantısı icin ilaç yapılıyor.

Ozge00

Anladım. O zman yas mama ile kuru mamayi karıştırın veya et suyuyla kuru mamayi karıştırın öyle verin. Alıştırmak icin bu yöntem kullanılır genelde veya ac birakilir kedi :(
Evet daha küçük aşılar fazla gelmis olabilir. Yemesi icmesi duzene girsin kendini toplasın biraz.

Ozge00

Sanmıyorum, biraz kendini toplaması lazim. Masada kalma ihtimali de var elbet her Ameliyatta. Yani riskli bence ama uzman biri daha iyi yönlendirir sizi.
Siz dediğim gibi deneyin verin, alışır o şekilde yemeye. Yoğurt,yumurta da verebilirsiniz, gelişimine katki sağlar özellikle yoğurt.

Gelyahron

Çok geçmiş olsun.Sıvı desteği alması gerekiyor bu dönemde ama serumlar günlük yapıldığı için aşırı maliyetli oluyor, bahsettiğim serum 5-6 saat sürüyor. Veterinerimiz acil durumlar için evde serum hazırlayıp verebileceğimizi söylemişti. Genel ölçü 1 lt su kaynatıp ılıdığında 1 yemek kaşığı şeker 1 tatlı kaşığı tuz ekliyorsunuz. Bunun faydası olabilir diye düşünüyorum. Bu haldeyken ameliyat olması, masada kalması demek. Durumu çok vahim değilse biraz toparlayana kadar bekleyin

senaau

Kuru mama zaten yemiyordu yaş mama veriyordum. Et suyu verdik bugün baya icti. Sıvı gıdaları tüketiyor su iciyor. Katı gıda yemiyor. Bir çok sağlık sorunu olduğu için özel kliniğe goturemiyorum maalesef. Düne kadar hiçbir şeyi yoktu aşırı oyuncuydu her gün gidip gelmekten mi yoruldu ya da ilaçlar mi ağır geldi bilmiyorum :(

senaau

Onu boyle gördükçe çok üzülüyorum küçücük bedeniyle çekmediği kalmadı yavrumun:( Peki sizce bu durumda ameliyat yaparlar mı 2 gündür doğru dürüst beslenmiyor.

Ozge00

Sadece kuyruk mu ampute edilecek

senaau

Evet zaten kuyruğun bir kısmı çürümüştü tamamen aşırı ağır bi koku vardı o kısım alındı kalan enfeksiyonlu kısım ameliyatla alınacak pazartesi günü. Sürekli uyuyor rahatsız etmek istemiyorum uyandığı gibi yemek vermeyi denicem yine

Ozge00

Umarım sağlığına kavuşur yakin zamanda, dua edeceğim.

Ozge00

Kalca kırığı icin ne yapıldı? Genelde kafes tedavisi uygulanıyor mesela

senaau

Evet kalça kırığı için sınırlı alanda bakmamı söylediler uygulamaya çalıştım başta arka bacağını kullanamiyordu sonra kullanmaya başladı veteriner de kontrole cagirdiginda toplardigini soyledi

Ozge00

Sevindim. Peki kuyruktaki enfeksiyonun yayilma olasılığı falan var mi bilmiyorum cok bilgim de yok ama eger öyleyse yayılmadan almak daha iyi olur.

Ozge00

Size bu konuda bilgi verdiler mi

senaau

Yayilmasin diye antibiyotik uyguladılar. Bize de evde yapmamız için ilaç verdiler. Onu uygulayıp kuyruğunu sarıyoruz. Dün öğlene kadar herşey çok güzeldi neden böyle oldu bilmiyorum dun sabah veteriner den geldikten sonra bile mama yedi oyunlar oynadı. Öğleden sonra durgunlasti