Kedim Sistit Hastası

pinaxmei

Kedimde sistit başlangıcı vardı.
Çok erken fark ettiğim için sonda vesaire seviyesine gelmeden önüne geçtim.
Ona uygun mama kullanımına başladım.
Tekrarladı kısırlaştırdım daha iyi bir mama aldım.
Şuan da iyi durumu su içmesine özen gösteriyorum.
Maalesef hayat boyu risk altında olacakmış tekrarlayabilirmiş kesin bir tedavisi yokmuş.
Soruya gelirsek;
Günlük hayatta bu hastalığın tekrarlamaması ya da ilerlememesi için neler yapabilirim?
Herhangi bir önerisi ya da bilgisi olan var mı?

9 CEVAP

Esila46

Bu nasıl bir hastalık ilk defa duydum.
Bilgilendirebilir misiniz? Belirtileri nelerdir? Teşekkür ederim

pinaxmei

İki yıl olmuş inanın bu soruyu yazdığımı bile unutmuştum.
Kedim sayesinde oldukça bilgilendim hastalık konusunda aktarayım bildiklerimi.
Hastalığın ismi sistit: kedi idrar yolu ve/veya mesanenin bakteriler yoluyla enfekte olması. İnsanlardaki idrar yolu enfeksiyonu gibi zaten benzer etkiler görülüyor. Kedilerin idrarlarının pH değeri yeterli düzeyde düşük yani asidik olmaz ise ki bu kedinizin mama kalitesi, su içmemesi, stres gibi sebeplerden kaynaklı oluşabilen bir hastalık. Bu durumda kedinin idrar torbasında kristal oluşuyor ve oradaki dokuyu çizerek zarar veriyor mikrop kapmasına sebep oluyor ilerledikçe bu kristaller idrar yolunu tıkıyor kediniz önce iştah kaybı halsizlik yaşıyor farketmezseniz ilerliyor ateşlenip kanlı işemeye başlıyor bu evreye kadar saklıyolar ancak çişinden anlayabilirsiniz sonrasında idrar yolu tıkandığı için tuvaletini yapamıyor dolayısıyla yediklerini de sindiremeyip kusuyor acıyla bağırıyor genelde bu evrede farkedip götürülüyolar sonda yardımıyla tıkanan yol açılıyor vesaire. Ben veteriner değilim yanlış bilgi vermek istemem öğrendiklerim bunlar yanlışım varsa düzeltin lütfen. Tek önerim kedinizin tuvaletini temizlerken dikkatli bakın mama kalitesine dikkat edin su içtiğinden emin olun ve stresten uzak tutun sonra benim oğluşum gibi hayat boyu ilaçlı mama yemek zorunda kalır. Hills urinary care reçeteli mamadan yiyor bu mamayı yediği sürece bi sorun olmuyor. Çok pahalı ama başka çözüm yok hepsini denedim. Sağlıklı günler dilerim.

Anonymus552223

Kisirlastirmamaktan mi oluyormus?

Gimlihanim

Çok geçmiş olsun. Siz ilk nasıl farketmiştiniz acaba?

pinaxmei

Ben kumunu temizlerken farketmiştim, pembemsi kırmızıya dönük idrar yapmıştı. Neyin var oğlum diye sevmek için elimi uzattım kulağından farkettim ki ateşi var hemen gittik veterinerimize. Benim kedimde spesifik olarak stres kaynaklıydı. Kısırlaştırdıktan sonra da görüldü bu durum. Ancak kedim şuan 4 yaşında, bebekliğinden beri bakan veterinerinin önerisiyle anti-stres (bizdeki antidepresan gibi) tedavisi uyguladık. Çok daha mutlu hala çok muzur çok arsız ama en önemlisi daha mutlu ve sağlıklı bir kedi. Bu hastalıktan korkmayın ama sakın görmezden de gelmeyin. Bu süreçte aynı hastalıkla pençeleşen tüple beslenen kedilerde gördük ama takip edip ilgilenince çocuğunuz yanıt verecektir. Malesef tamamen düzelmiyor hiç hep mamasına dikkat etmeli tuvaletini takip etmeliyiz. Umarım hiç birinizin bebeği böyle bi sıkıntı yaşamaz. 💐

Seymmrym

Daha önce hangi mamayı kullanıyordunuz ve yaş mama ne kadar veriyordunuz

Mrt26

Merhaba,biz iki yılda iki defa ne yazık ki sonda yaptırdık.En son iki ay önce sonda yapıldı ve bir kaç gün sonra tekrar tıkanma oldu.Bio Urinamin C vitamini günde 2 sefer verdim, tedavi amaçlı.Fakat tedavi bittikten sonra normale döndükten sonra günde 1 adet verdim.Tam sağlığına kavuşunca şimdi vermiyorum.2-3 günde tedbir amaçlı veriyoruz.Mama ise Urinary mama kullanmanız gerekmektedir.Ben Sanabella aldım fakat yağ oranı ne yazık ki %21 çok fazla kilo yapabiliyor Araştırma yapıp yağ oranı düşük mama kullanmanız gerekir.Geçmiş olsun.

pinaxmei

Ben kumunu temizlerken farketmiştim, pembemsi kırmızıya dönük idrar yapmıştı. Neyin var oğlum diye sevmek için elimi uzattım kulağından farkettim ki ateşi var hemen gittik veterinerimize. Benim kedimde spesifik olarak stres kaynaklıydı. Kısırlaştırdıktan sonra da görüldü bu durum. Ancak kedim şuan 4 yaşında, bebekliğinden beri bakan veterinerinin önerisiyle anti-stres (bizdeki antidepresan gibi) tedavisi uyguladık. Çok daha mutlu hala çok muzur çok arsız ama en önemlisi daha mutlu ve sağlıklı bir kedi. Bu hastalıktan korkmayın ama sakın görmezden de gelmeyin. Bu süreçte aynı hastalıkla pençeleşen tüple beslenen kedilerde gördük ama takip edip ilgilenince çocuğunuz yanıt verecektir. Malesef tamamen düzelmiyor hiç hep mamasına dikkat etmeli tuvaletini takip etmeliyiz. Umarım hiç birinizin bebeği böyle bi sıkıntı yaşamaz. 💐

pinaxmei

Uzun zamandır hep aynı mamayı kullanıyorum önceden kullandığım mamanın adını hatırlamıyorum ama bu hastalıktan önce proplan veriyordum sanıyorum tavukluydu ama yalan olmasın hatırlamıyorum bu hastalıktan beri hills cd urinary care alıyorum başka markaları denedim ama en iyi buna yanıt verdi