İlk Kez Kedi Sahipleniyorum?

Adigeepse

Merhaba ilk kez kedi sahipleneceğim yavru bir scottish.. Acaba neler alamam gerekir hangi mama vermem lazım(orta bütçeli iyi mama var mıdır acaba)

6 CEVAP

yusufsaygin2

Öncelikle yavrucağa ve size mutlu, huzurlu, uzun bir hayat dilerim.Genel anlamda aklıma gelen çoğu şeyi yazacağım;

-Kuru mama; kedinizin yavru döneminde yavru kedi maması ile beslenmesi gerekiyor. Size önereceğim orta bütçeli, içerik olarak da iyi bir mama olan "Mystic Kitten."

-Yaş mama; kedinizin hem su ihtiyacını karşılaması için, hem de ekstra besin alması için haftada 2-3 paket yaş mama yemesi iyi olacaktır, marka olarak; Schesir, NutriFeline, Felicia, ND, Gimcat önerebilirim.

-Kedi tuvalet kabı ve kumu; kedinizin tuvaletini yapması için bir adet tuvalet ve kum gerekiyor, tuvalet kabı bütçenize göre açık veya kapalı alabilirsiniz, yalnız unutmamak gerekir ki açık tuvalet kabında dışarıya doğru feci bir kum atma gerçekleşiyor... Kum olarak bentonit veya çam pelet kedi kumu öneririm, ilk etapta bentonit bir kedi kumu alıp sonrasında çam peletine dönebilirsiniz. Kumunu günde 1-2 defa temizleyip, her 15-20 günde bir komple boşaltıp yeni kum eklemeniz lazım.

-Mama ve su kapları; kedinizin mama ve su kapları çelik, alüminyum gibi maddelerden olursa çok daha iyi olur zira plastik kaplarda bakteri üremesi çok daha hızlı oluyor. Kapları 2-3 günde bir sirkeli su ile yıkayıp güzelce kurutursanız iyi olacaktır.

-Yatak, oyuncak vs.; kediler dönen, dönerken de ses çıkartan oyuncaklara bayılır bu yüzden 1-2 adet top alabilirsiniz, kedi oltaları vs. oynaması için yeterlidir. Yatak olarak ekstra bir harcama yapmaya gerek duymuyorum ben, zira gidip en ücra köşede yatacaktır.

-Aşılar ve muayeneler; kedinizin düzenli olarak aşılanması ve bu sırada muayene olması gerekiyor. İlk etapta iç ve dış parazit aşısı sonrasında karma aşıları sonrasında hekimin takvimine göre kuduz veya lösemi aşılarını yaptırmanız sağlığı için çok önemli. 1-2 günde bir kendiniz de tüylerine, kulaklarına, gözlerine bakabilirsiniz. Herhangi bir anormallik görürseniz veteriner hekime gidebilir veya buraya sorup yönlendirme alabilirsiniz.

Unutmamanız gerekir ki kediniz çok yeni bir ortama geliyor, ilk günlerde sizden kaçabilir, evde saklanabilir, çekinebilir. Bunlar çok normal davranışlar, bu süre zarfında onu fazla sıkmayın, zaman ile size alışacaktır. İlk geldiği gün mama yerse mamadan sonra direkt tuvalet kabının içine atın. Tuvalet kabını, mama ve su kapları ile ayrı yerlere koyun, birbirlerinin kokusu karışmasın..

Benden bu kadar..

yusufsaygin2

+++ Kedinize ara sıra evde kaçamak günü yaptırabilirsiniz bu süre zarfında;
Yoğurt, -varsa ev yapımı çok daha iyi olur.-
Tuzsuz veya tuzu ılık su ile alınmış peynir
Haşlanmış yumurta, -tuzsuz bir şekilde-
Kemiksiz, yağsız, tuzsuz, baharatsız tavuk, et, balık ve türevleri,
Kefir
gibi besinler verebilirsiniz. Bunlar gelişimine ekstra katkı sağlayacaktır.

derya1616

yusuf kardesimin her kesilmesine katılıyorum. üşenmemis yazmış uzun uzun ne guzel insanlar var.ekleyecegim şey kedinle mutluluklar dilerim.ona bol bol sevgi ve sevkat ver.ve köşe bucak kuytu yerler tozlu olmasin.temiz evde yaşamalı kediler ve mumkunse yerleri deterjanla degil sirkeli suyla silin.sevgiler

Ceyday

-Kapalı kedi tuvaleti veya açık,ben kapalı ve filtreli kullanıyorum hem koku yapmıyor ve kum etrafa saçılmıyor kapalı tuvaleti tavsiye ederim önüne birde paspas aldım patikerindeki kumlar paspasa toplansın diye kesinlikle alın
-kedi evi veya yatağı kediler nereyi rahat bulursa oraya kıvrılır uyur yatağında genelde oturuyor yada oyuncaklarıyla oynuyor birde kedi evi aldım petlebiden 132 tl gibi bir fiyata onu daha çok sevdi çatısına çıkıp yatıyor içine giriyor hep evin önünde ki tırmalama tahtasında tırnaklarını törpülüyor yavruyken tırmalama tahtasına alıştırın yoksa koltukları tırmalar bizimki ara sıra tırmalıyordu tahtasının önüne göyürüp partilerini koyunca huyundan kurtuldu diyebilirim artık fazla tırmalamıyor
-Kedi maması olarak kedinin doğduğundan beri alıştığı mamayı kullanın derim çünkü başka mamayı reddedebilir işi şansa bırakmayın yaş mama olarak royal canin,gimcat,ND,proplan gibi mamaları kullanabilirsiniz
-Mama kaplarını plastik almayın içinde bakteri kolay ürüyor ne kadar yıkasanızda çıkaramazsınız onun yerine çelik yada porselen kaplar tercih edebilirsiniz evde kullanılmayan kaseler bile olur
-Tasmaya küçüklükten alıştırın evin içinde kaybolduğunda kolayca zil sesinden bulursunuz ilk taktığınızda çıkarmak isteyebilir benim kedim 1 günden kısa bir sürede alıştı tasmasına güvenlikli tasmalar tercih edebilirsiniz
-Kedi kumu olarak koku hapseden aktif karbonlu kumlardan alabilirsiniz 6kg kum 20-25 gün gider.Ben günde 2 kere kumunu temizliyorum.
-Kedi tarağı tarak olarak Furminatörü öneririm tüylerini gerçekten yolmadan topluyor işinize çok yarar kedinizin tüyleride sağlıklı uzar

bbeyzvv

kedi filesi şart

Adigeepse

@derya1616 çok teşekkür ederim sizlere