Kedimin Ameliyat Bölgesine Temasını Engellemem Lazım (Acil)

gizemt77

Arkadaşlar daha önce de bahsettim, kedim geçen hafta ciddi bir üriner operasyon geçirdi. Yakalık ve sondanın bir ay kadar kalması gerekiyor. Dünden beri sonda iki kere çıktı, veteriner son çare olarak sabitlemek için sondayı dikti. Şimdi yakalığını delirircesine bölgeye sürtüyor. Dikişi patlatmasından korkuyorum. Yakalığı tahrişi önlemek için patpatlarla kapladım ama çok şiddetli bir şekilde temas etmeye çalışıyor. Hareket etmesine nasıl engel olabilirim? (Yaranın açık kalması gerekiyor.)

12 CEVAP

ayays

Konunuzu okurken istemsiz gözlerim doldu çünkü benzer durum yaşıyorum.

Kızım iki hafta önce ciddi bir operasyon geçirdi, operasyonun ağır olmasından ötürü yakalık ile daha çok stres olmasın diyerek kıyafet giydik. Kıyafeti hiç fark etmedi, nasıl oldu bilmem. Derken tam bir hafta sonra markete ekmek almaya çıktım geldiğimde kıyafeti kuma gömmüş, dikişleri de hepsini sökmüş, iç dikişler ortadaydı. Apar topar doktora koştum, yeniden ameliyat oldu, yok yere narkoz alıp dikişler yeniden atıldı. Bu yüzden daha farklı bir dikiş atıldı ve hem yakalık hem de giysi ile bir ay kalmamız kararlaştırıldı.
Yakalık ile aynı sizin gibi ameliyat yerine, dikişler ine vurunca orada tahris Başlayınca son çare bir büyük boy yakaliga geçtik. Yakalık büyüyünce yemek kapılarına yetişmedi ağzı her şeyi ona göre ayarladım, yürümesi zorlandı ama bugün 13.gun ikinci operasyonu sonrası ve bugün yara tamamen kaynadı. Ama ben neler yaşadım anlatamam...

Size diyeceğim şu ki, lütfen dikkat edin. Gerçekten benim oğlum dönüp ameliyat yerine bakmazken kızım işte ortada, bazı kediler gerçekten inanılmaz şeyler yapıyor. Hayret edersiniz. Size yemin ederim evde nöbete uyuduk o hafta, sırf bir şey olmasın diye. O gitti bir ekmek almaya çıktığım altı dakikada her şeyi paramparça etti. O yüzden dikkat edin, doktora danışın, gözlemleyin gerekirse de oda kısıtlaması yapın. Gözünüzden kaybolmasın...

gizemt77

cevap icin tesekkur ederim ama sanmiyorum cok kasiniyor sanirim arada yemekle oyaliyorum cok abarttiginda ama butun gece kontrol edemiyorum, cozum uretmem lazim. aslinda yakaligi sabit suracak sekilde baglamisti daha once veterinerim, ama ben nasil yapacagimi bilmiyorum. kontrole cuma gidecegiz.

AnneRoss

Yakalığın kenarlarına o şiddeti enmesi için sğnger yapıştırsanız olmaz mı ki

gizemt77

yapistirdigim patpatlar da bayagi yumusak aslinda ama hayvan resmen kafasini ameliyat bolgesine vurmaya calisiyor, ekstra sunger de yapistirayim yine de. tesekkur ederim.

gizemt77

uc tane bulasik sungerini yesil yerlerini ayirip ikiye bolup yakalik cevresine taktim simdilik, evde bizi idare eder umarim

derya1616

gecmis olsun boyle sorular okuyunca korkuyorum umarim kisirlik ameliyati haric bir ameliyat olmaz .canlari yanacak diye aklim çıkıyor.sonda dikilmesi cok üzdü beni umarim cani cok yanmıyordur.kediotu olan bisey verin isterseniz daha sakin olur bu donemde.cok gecmis olsun

gizemt77

tesekkur ederim, aksi gibi cumartesi gunu zorunlu sehir disina cikacagim bir haftaligina ama cok guvendigim, iyi bakacak bir veterinere birakacagim, kendisi bizim ameliyati yapan cerrahin eski asistani, komplikasyon durumunda mudahale edecek, yine de stres nasil etkiler yavrumu bilmiyorum :/

Aklıma pek bisey gelmedi ama yakaligin belli yerlerine az miktarda malt sürüp oyalasiniz isen yarar mı acaba

gizemt77

@derya1616 kendinizin durumu icin cok uzuldum, neyseki yarasi kaynamis. Evde bir odada takibini yapiyorum, kendini temizlemeye calistiginda dikkatini dağıtıyorum falan ama geceleri takip edemiyorum tabi, umarim dikisleri koparmadan atlatiriz bu sureci. yarali bölgeyi nasil temizliyorsunuz? ben kulak pamuguyla etrafındaki kanlari alip tahris olmasın diye vazelin suruyorum dikislerine. giysiyi ben de düşündüm ama sanırım yara acik olunca daha cabuk kayniyor ve o bolgeye kiyafet nasil olurdu bilmiyorum hijyen acisindan. kum yerine de kagit parcalari koyuyorum, kum enfeksiyon riski pek icerdiginden onerilmiyor.

gizemt77

@ayays onceki cevabım sizeydi yanlis etiketleme yapmışım, @derya1616 tesekkur ederim oneriniz icin.

Sedanurdrl

çok geçmiş olsun benimde yaramaz kedim yakalığı olduğu halde 2 kere dikişlerini kullandı en sonunda en büyük yakalığı taktırdık sonrasında günlerce başında bekledim dikişlerine tahriş etmeye çalıştığında sürekli engelledim hareketlerini kısıtladım hep peşindeydim o nereye ben oraya bende de rahatsızlık duyduğu için kedim de ister istemez hareketlerini kısıtladı ve atlattık çok şükür

gizemt77

ben de bir haftadir engelliyorum gordukce ama calistigim icin geceleri uyanik kalamiyorum malesef. bugun gene sondanin takili oldugu stentteki dikislerin birini sokmus, canli canli dikildi garibim. veteriner bebek bezi kullanabilirsin dedi, daha once kullanan oldu mu?