Acil Lütfen..

dollfacepersian

Gece gece yazıyorum fakat cidden acil bir durum. Kedim bu gün biraz keyifsiz gibiydi. Sonra az önce yanima geldi. Karnı kasılıp kusacak gibi oldu. Ve dışkı yapmamış bu gün. Bu belki mamasını unutup az verdikleri için tuvalete gidecek kadar yemedigindendir
Kedimde malt macunu kullanıyorum. Haftada 3 gün veriyorum. Normalde haftada 1 gün versem dahi böyle tüy kusma gibi bir sorunumuz olmazdı. Kedimde yabancı cisim yemek isteme(ambalaj kağıdı)durumu var.Dikkat ediyoruz ama yemis olabilir mi diye düşünüyorum. İştahı yerinde bu arada. Lütfen bilen biri cevap verebilir mi? Çok endiseliyim

37 CEVAP

dollfacepersian

Çok teşekkür ederim. Iyi olmasına çok sevindim. Biraz olsun rahatlama ma yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim:)

Badems

Fatmatin: Size onceden de dedigim gibi kisir kedi mamasi kullanmaniz gerekiyor en onemli onlemi boyle alabilirsiniz, 7 aylik bir kedi icin 3 kilo biraz fazla sanki. Onun disinda hareketli ise mamayla dengeler.
Dollfacepersian: Aslinda tuy bakimiyla ilgili pek bir sey yapmiyorum. Kedim iri duruyor aslinda cunku asiri tuylu ve tuyleri yururken yere degiyor, bu arada kisa bacakli tiknaz biraz diger kedilere gore. Hic tras ettirmedim, karsiyim biraz da. Kedim bu kadar tuylere ragmen usuyor, battaniyeden cikmiyor kulaklari hep buz gibi tras ettirirsem sanirim titremeye baslar. Usenmezsem eger furminator ile tariyorum ev batiyor cunku tuyler havada ucusuyor, yastiklik tuy cikiyor desem abartmam. Arada bir iste aklima gelirse vitamin veriyorum, etkiler mi bilmiyorum ama haslanmis kati olan yumurtanin sarisinin tuylere cok iyi geldigini biliyorum. Eger vermiyorsaniz oyle bir sey deneyebilirsiniz

fatmatina

Evet Badems haklısın evde maması olduğu için yeni mama almamıştım o yüzden kısır kedi mamasına veya değerleri biraz daha dengeli bir mamaya geçene kadar egzersiz yaptırmaya çalışıyorum her gün oynuyorum koşturuyorum aşırıya kaçmasın diye daha fazla almasını engellemek için miktarını da düşürdüm mamaya karar verir vermez de alacağım teşekkürler evet sizinle konuştuklarımız aklımda ancak mama araştırmasındayım şu an:)

dollfacepersian

Badems çok parlak ve güzel duruyorlar. Yoğun bir bakım yaptığınızı düşünmekten kendimi alamadım.Siz çok fazla üstüne düşmüyorsunuz ve kediniz sağlıklı ve bakımlı görünüyor.Ben de ise aşırı üstüne düşünüyorum ve kedimin durumu ortada. Sakınan göze çöp batar derler ya acaba bende öyle bir durum mu var? Benimkinin de tüyleri yere değiyor ve çok güzeldi fakat kıtık oluşumu vardı ve "iran kedileri yazın tıraş edilmeli" yanlış bilgisinden dolayı 4-5 cm kalacak şekilde anestezisiz tıraş ettirdim mart sonu. Tüyleri iyi uzuyor gibi geliyordu ama aylar oldu ne kalite ne uzunluk bakımından eskisi gibi olmadı. Keşke o zaman zararlarını bilseydim de tıraş ettirmeseydim diyorum ama iş işten geçti. Furminator ilk fırsatta edinmek istiyorum. Yumurtayı duymuştum fakat hiç denemedim. Bir denesem işe yarar belki
Günlük tarak olarak ne kullanıyorsunuz birde?

Badems

Bende olan furminatoru bulamadim internette gep tek tip var. Ben veterinerimden satin almistim. Cift basli istediginize ayarlayabiliyorsunuz. Biri sık disli tam fazla tuylerden arinmasi icin. Digeri daha tarak gibi aralikli onla kasinmayi cok seviyor ustte kalanlari aliyorum. 2 yil oldu alali sanirsam 70 lira civari bir seydi.

dollfacepersian

Badems Ben size ilgisiz demek istemedim gerçekten. Çok affedersiniz İlgilendiğinizi belli,benden çok daha bilgili olduğunuzu düşünüyorum hatta. Bence sizin yaptığınız ve benim yaptığım şuna benziyor. Hani ilk anne olanlar çocuklarını çok sıkarlar ,iyilik yapmak isterken kötülük yaparlar. Tecrübe kazanmış ve artık neyin doğru olduğunu bilen ve çocuğun da bir canlı olduğunu hastalanabileceğini,düşebileceği,keyifsiz olabileceğini ve bunların zaten çocuk büyütmenin içinde olduğunu anladığı için Çoçuk için en iyisini yapıp onu özgür bırakırlar ama görebilecekleri şekilde. Umarım saçmalamamışımdır ve ne demek istediğim anlatabilmişindir.
Evet gerçekten ailem hatta veteriner bile çok fazla kurcalamamamı,onun iyi olduğunu söyleyip duruyorlar. Veteriner herhalde dışarıdan nasıl görünüyorsam kedimin röntgenini gösterip tek tek göğüs kafesinden başlayıp tüm her şeyin normal olduğu ve sadece biraz küçük/zayıf olduğunu söyledi . Gerçekten bende farkındayım. Kendime onun iyi olduğunu söyleyip rahatlıyorum bir an ama sonra yine paranoyak davranmaya başlıyorum. Siz nasıl kurutuldunuz bundan?

Tarak konusunda ben bir gün taramasam hemen dolanıyor tüyleri. Tüy yapıları farklı herhalde. Piyasada bir tane gerçek furminator olduğunu geri kalanında onun sahtesi olduğunu duymuştum. Bana da öyle geldi hatta. Sizinki çok farklıymış

dollfacepersian

Ha ben bir an yanlış anlaşıldım sandım. Kimse tarafindan yanlış anlasılmak istemem. Sevindim yanlış anlaşılma olmadığına:)Gercekten bende çok bağlıyım. O benim çocukluk hayalim ve hayatım boyunca hep istediğim bir şey. Onun için alilemi ikna etmek için 1 yıl uğraştım ama dediğiniz gibi ne kadar üstüne düşsem de olacak olan oluyor. Belki de onun gelişimi konusunda olan sikintilar ve hastalık dönemi yüzünden bu kadar paronayak bir hal aldı durum. Tavsiyelerinizi kesinlikle göz ardı etmeyeceğim. Cok teşekkür ederim