40 Günlük Yavru Her Yere İşiyor

Beyzanurtzlk

Merhaba 30-40 günlük yavru kedimiz var annesi yokmuş sahiplendik. Kuma işiyor ama evin her köşesine de işiyor bunu nasıl eğitebiliriz?

6 CEVAP

Bikedi

Mamasini kumuna yakin bir yere koyun. Mama yedikten sonra hemen kumuna koyun. Kucuk kedilerin mamasi, yatagi, kumu birbirine yakin durmali. Mama yedikten sonra kumunu gorsunki alissin.

Ripasida

Yavru kedilerin sindirim sistemleri çok çabuk çalışır bu yüzden sürekli dışkılama ihtiyacı olur kumunu ve mama kaplarını yakın tutun her mama yedikten sonra kumuna bırakıp eşeleme hareketi yapın 2 aylığa kadar biraz sizi uğraştırır küçük canavar

Anonymus552223

Cis yapacagini anlarsiniz eşinmeye baslar tam o sirada kumuna koyun. Kumu da yakin olsun

Henüz kedi küçük olduğu için tam anlamıyla kuma alıştığından emin olana kadar yaşam alanını daraltın. Mesela her odaya girmesi minik yavrunun kumdan uzak olduğunda kuma ulaşmasını geciktirecek ve yavrunuz ilk uygun bulduğu yere çişini yapmasına sebep olacaktır. Ek olarak kedinin çişini yaptığı yerleri çamaşır suyu gibi amonyak içerikli temizlik ürünleri ile temizlemeyin çünkü kedi çişinde bulunan amonyak kokusu daha baskın hale gelir ve kediniz bölgeyi temizlemenize rağmen (ya da temizlediğinizi zannetmenize rağmen demeliyim) tekrar aynı bölgeye çiş yapmasına sebep olur. Kedinin çiş yaptığı bölgeyi enzimatik ile ya da sirkeli su ( 1/2 oranında su 1/2 oranında beyaz sirke ya da elma sirkesi) ile temizleyin. Kirlenen bölge çarşaf kumaş vb ise makinenize ön yıkama programında sirke kullanarak yıkamaya atın. Eğer yatak koltuk vb yerler ise internetten nasıl temizlendiğine dair ufak bir araştırma yapmanızı öneririm. Zira koku orada kaldığı sürece kediniz kuma alışsa bile aynı bölgeye tekrar tuvaletini yapabilir

Beyzanurtzlk

Sıpayı azcık pamukla işettim sonra beş dakika geçmeden yere sonra iki dakika sonra gitti mutfağa işedi bu normal mi? Veterinere götürdük bir şey demedi cin gibi maşallah dedi sadece

Beyzanurtzlk

Birde eşinme falan yok direkt otururken işiyor anlamıyoruz