Kuru Fip

Busenurozyurt

Kedim kuru fip hastasıymış. Arkadaşlar lütfen neler yapabiliriz başına gelen var mı nasıl bağışıklık güçlendirebiliriz? Değerleri bunlar

5 CEVAP

derya1616

benim fib le mücadelem kötü bitti ilk kedimi bu yüzden kaybettim.veterinerimizle esim konuştu yavrumuz tedavi görürken.. kuru fib yaş fibe dönmüş.enson evredede sarilik oldu bütün vucudu derisi, gözleri ,kulak ici, damağına kadar sapsariydi.içini açmadım farkindayim ama veterinerimiz bize fibin dönüşünün cok zor olduğunu demisti.umarim sizin icin sonuc guzel olur.cok gecmis olsun.yavrunuza tüyu kadar ömür dilerim.

sekerfare21

Bu testler cok da guvenilir degil ve pek cok kedide pozitif cikiyor zaten. Yapabileceginiz sey kedinizi stresten uzak tutup, iyi beslemek, bagisikligini yuksek tutmak olacaktir. Dedigim gibi nadir bir sey degil, cogu kedide bu risk var. Siz bakimini eksiltmeyin yeter.

Gelyahron

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, moralinizi yüksek tutun. Siz ne kadar güçlü olursanız kedinizde güçlü olacaktır. FIP her ne kadar ölümcül olsa da atlatilamayacak bir hastalık değildir. Yani kedim fip oldu ölecek diye düşünmeyin. Bir önceki sorunuzda da yazdım ama genel olarak tekrar yazayım; bazı durumlarda agresif tedaviler uygulanıyor. Bağışıklık hücreleri yüzde olarak çoğunlukla bağırsaklarda bulunuyor. Yani bağırsak sağlığını üst düzeyde tutmanız, diğer organları da etkileyeceği için tedavide büyük bir öneme sahip. Mesela ev yapimi organik elma sirkesi(filtresiz) bağırsakta bulunan bakterilerin gelişimi için çok önemli bir yere sahip. Aynı zamanda antioksidan işlevi görüyor. Tedavide 10ml suya 1ml elma sirkesi ekleyip şırınga ile içirin. Ev yapımı yoğurt, içinde bulunan bakteriler sayesinde (laktik asit üreten bakteriler) ph dengesini bozarak kötü bakterilerin çoğalmasının önüne geçer. Bol bol yedirin. Yemiyorsa bile zorla yedirin. Ayrıca probiyotik takviyesinin, azotun emilimini azaltıp azotun amonyağa, amonyağın da üreye dönüşmesini engelleyerek karaciğer ve böbrek sağlığı açısından önemli bir mekanizması var. Veteriner desteği ile B12 vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim; kekik suyu.. hidrosol olduğu için tedavilerde, özellikle bağışıklık üzerinde olumlu etkisi var. Burda önemli olan dozdur. Vitamini fayda ve zararından ayıran tek şey dozdur. bunu 1 damlanın 1/10 kadar( şırınga ucundan çıkan damla kadar) olarak kullanın. Son olarak balık yağı takviyesiyle bağışıklığın tacını giydirebilirsiniz. Kapsüller genelde 1ml oluyor. Düşük dozdan normal kapsüle geçene kadar haftanin 3 günü gün aşırı olarak kullanıp iki ay sonra normal kapsül verebilirsiniz. Hepsini program dahilinde yaparsanız daha sağlıklı olur

Busenurozyurt

Çok teşekkür ederim her birinize ayrı ayrı. Gerçekten çok kötü ve beklenmedik bir durumdu bizim için. Neler yapacağımızı hiç bilemedik. Şu an kedimiz beş gün orada yatacak ve bağışıklık güçlendirici tedavi uygulanacak. Sonrasında yazdıklarınızı dikkate alacağım

sekerfare21

Bu testler cok da guvenilir degil ve pek cok kedide pozitif cikiyor zaten. Yapabileceginiz sey kedinizi stresten uzak tutup, iyi beslemek, bagisikligini yuksek tutmak olacaktir. Dedigim gibi nadir bir sey degil, cogu kedide bu risk var. Siz bakimini eksiltmeyin yeter.