2 Aylık Scottish Fold Kedim İshal

simoda

Merhabalar,

2 gün önce dişi scottish fold sahibi olduk. İlk eve geldiğimiz akşam hareketli ve heyecanlıydı. 2.akşamı yani dün akşam oluyor eve geldiğimizde kucağımıza gelip hemen uyudu. Oyuncaklarıyla pek oynamak istemedi halsizlik gözlemledik. Kuru mama olarak royal canin baby aldık ancak pek yememıstı eve geldıgınden beri. Su içmesinde hiçbir sıkıntı yok. 2 aksamda yanımızda yatagımızda uyudu. Tuvalet eğitimi var. Tuvalet ıcın kumuna gıdıp yapıyordu. Ancak dun gece yanımda uyuduktan sonra miyavlayıp bizi uyandırdı sonra da yataga tuvaletını yaptı. İshal. Arada öğürdü sanırım kusmada oldu. Daha sonra kumuna gidene kadar odadan odaya tuvaletini heryere yapa yapa gitti. Altı pislendiği için ılık suyla temizledik sonra tekrar yatağımza aldık. Sabah halsizliğini gözlemleyince doğru veterinere götürdük. Boyundan kan örneği alındı. Tahlil yapıldı. Kan değerlerinde biraz düşüş olmuş ateşi ölçüldü çok az ateşi çıktı. Daha sonra veteriner sırtından 3 iğne yaptı son iğnesi yaktı. Veterinerimiz 2-3 gün kalmasını önerdi gözlem altında kalması için. Genel görüşü hareketlerinde kısıtlılık olmadığı kendini yaladığı bunun iyi bişey oldugu sadece hafif bir enfeksiyonu oldugunu belirtti. Ancak eşimle tedirgin olduk. İlk kez kedi sahibi olduk. Tecrübesi olan sizlerden genel önerilere ihtiyacımız var. Şimdiden teşekkürler.

26 CEVAP

tika_waylan

Arz da cok talep de cok. Eskiden Goldenlar revactaydi bakin barinaklar Golden dolu simdi Scottish revacta. Ve cok yakinda onlar da barinaklarda olavak ki var barinakta Scottishler. Belki İzmir'de farklidir bilemiyorum.

simoda

Ozaman söyle söyleyim tarım ve hayvancılık bakanlığı petshoplara evcil hayvan satış iznine müsade ettiği sürece bu boyle surer gıder. Evde yavrulatıp satanlara gelınce şikayet edince sizce bu ulkede gerekli yaptırım uygulanacak mıdır ben hiç sanmıyorum. Uzun lafın kısası petshoptan aldıgım ıcın pişman değilim sadece kedim bir can nereden edinmiş olursam olayım onun sorumlulugu hayatı benım ıcın onemlıdır yeter ki saglıgına kavussun. Bunu kendı hayvanım ıcın degıl tum hayvansever ve hayvan sahıplenmek isteyen kişiler içinde diliyorum

simoda

Haftasonu butun gun barınak gezdım 2 aydır para vermeden almak ıcın azamı caba sarfettık ama yok yok yok izmirde durum bu

simoda

Bizim bir sıkıntımız yok gayet keyfili, diğer cinslerde öyle tabii bu tercih meselesi

dollfacepersian

Yorumlara tamamen katılıyorum. Daha önce birçok Cattery sahiplerinin olduğu Facebook gruplarına üyeydim. İnanılmaz iyi bakılıyorlar. Bunlar uluslar arası kedi ırkları kuruluşlarına kayıtlı hayvanlar. Fiyatlar hiç faiş değil çünkü verilen emeğe göre ve kedinin kalitesine göre artıyor fiyatlar. Ucuz mamayla çok harcama yapmadan bakan ucuza satıyor. En iyisini alıp en kaliteli bakan pahalıya satıyor. Pet kalite,Breed kalite ve Show kalite olarak değişiyor kedinin kalitesi. Hayvan satın alınmasını doğru bulmuyorum ama alınacaksa bunun da bir adabı var. Bir daha alacaksanız iyi bir Cattery den bütçenize uygun kalite de bir kedi alın. Pet shoplar ölüm yuvalarıdır. Hiç bir petshop aksi değildir. Sizinde dediğiniz gibi cam bölmelerin ardında,sevgi görmeden,kaliteli mama görmeden büyüyor bu hayvanlar. Nerden geldiklerini petshoplar bile bilmiyor bazen..

dollfacepersian

Nayeli kesinlikle. Artık yapacak bir şeyleri yok. Bebek umarım çabucak sağlığına kavuşur

Nayeli

Yurt dışındaki tüm kedileri catterylerden alınıyor. İnanılmaz denetleniyor yavrular. Bağımsız bir vet geliyor aşılarını kontrollerini yapıyor. Bu çok iyi birşey. Sonrasında da yavru sözleşmeli veriliyor ve kısıtlaştırma şartı ile. Çünkü yavrulatmak da bilinçli eğitimli insanların işi olmalı! Böylece deli gibi çoğaltmanın da önüne geçilmiş oluyor. Umarım ilerde bizde de öyle olur... o zamana kadar elimizden geldiğince çevremizi bilinçlendirmek ve sokak hayvanlarına yardım etmek gerek...bir de tabi evdeki aşklarımıza çooook iyi bakmak:))
Herkese sağlıklı sevgi dolu günler :*

dollfacepersian

Nayeli gerçekten mi? Özellikle kısırlaştırma şartı ve sözleşme olayına çok şaşırdım. Ücretli olarak mı veriliyorlar peki? Yani hem sözleşme,hem kısırlaştırma şartı hem ücret. Ne bileyim farklı geldi de

Nayeli

Şöyle sözleşme=satış sözleşmesi
Ayrıca kısırlaştırmayı şart koşuyorlar ki, bu işte bilgisiz olanlar bu işe girişmesin. Catterylerin hepsi kayıtlı ve eğitimli sertifikalı. Ama Tabi ki anne altında verilenler de oluyor .tamamen engelleyemiyor. Ama catterylerin tamamı mecbur tutuyor nerdeyse. Böylece Almanya'da deli gibi kedi köpek çoğalmasını en aza indirgemişler. Ayrıca kısırlaştırmanın da en sağlıklısı ve ömür uzun olması açısından şart koşuluyor. Hatta catteryler sahiplenecek ailelerle tanışıyor uygun ise veriyorlar. Mesela aile içine sinmediyse vermiyor :)) veya genelde diyorlar tek kedili eve vermem. Ya benden iki kardeş al ya da evinde bir kedi daha olsun. Kediler yanlızlığa gelmez. Biz bile birini isitoruz yanımızda dimi:)

tika_waylan

Allah allah gerekli yaptirim olmuyacak diye kayitsiz kazanca goz mu yumalim?? Gayet de vergisiz kazanc ise yaptirim olur arastirin isterseniz.
Ve kedi sahiplenmek isteyenler kedi bakimi shaiplenmesi ne yemeli ne icmemeli eger illa cins istiyorsa hangi cinsin hangi ozel ihtiyqclari sorunlari olur arastirmali.
Tekrar acil sifalar diliyorum.

Nayeli

Öncelikle petshoptan aldığınız için çok tepki görebilirsiniz... ama siz gönülden almışsınız, olmuş bi kere...şimdi çok ilgilenmek iyi bi vet bulmak gerekiyor.