Tüy Dökümü Sezonu??

Bikedi

Merhaba arkadaslar. Kedim 5.5 aylik. Bu siralar baya tuy dokmeye basladi. Bazen düğüm haline gelmis tuyler de goruyorum. 2 gunde bir tariyorum. Acaba tuy dokme mevsimi mi geldi. Bu kadar erken mi basliyor sezon? Tuy dokumu icin onerebileceginiz baska birsey var mi? ( Multivitamin kullaniyorum. Ara sira yumurta sarisi veriyorum)

12 CEVAP

Zeynepulku

Yazın kediler ve bir çok hayvan mevsim geregi tüy döker. Hem kediniz su an büyük ihtimal bebeklik tüyüde döküyor. Günde 1 tarayin ve 1-2 haftada bir furminator tarak ile tarayın ölü tüylerden kurtulsun. Vet hekiminize danışarak balık yagi kullanabilirsiniz :) tüy dökmesi gayet normal bende 1,5 yaşındaki oğlumu kucağına alamiyorum her yerim tüy oluyor. :'' 1hafta furminator ile tariyorum diğer hafta su ile hafif islatip tariyorum ve her gün tariyorum :)

Ozge00

Eldiven ile tarasaniz? Benimki de taranmaktan hoslanmiyor ama eldivenle tarayinca pek tepki göstermiyor

Bikedi

Ben eldiveni beceremiyorum galiba. Ya da eldivenim mi kalitesiz bilmiyorum. Tararken cikan tuyler tekrar kedinin ustune dusuyor sonra tuyler havalanip ucusmaya basliyor:) ben de beceriksiz olabilirim;)

Zeynepulku

Benim kedimde hic sevmez ama hem o bende benim için zorlada olsa tariyorum. Ve eklemeyi unutmadan kaliteli mama çok önemli ve bol su içmesi. Birde bu aralar çok tüy yuttuğu için anti hairball macunlardan verin.:)

sforselin

Ödül maması vererek taramanız güzel, taranmanın kötü bir şey olmadığını anlaması için. Zamanla daha az tepki verir hatta sever belki.
Başka taraklar da deneyebilirsiniz. Çok gördüm bir tarakla taranmaktan nefret edip başka bi tarakla taranırken mırıl mırıl olan.

Ozge00

Metal olan yerine at fırçası gibi olan taraklar var ama cok yumuşak. Ben cift tarafli almıştım, mesela metal olan kismini sevmez diger kismini sever. Siz de deneyebilirsiniz

KosanKelebek

Eldiven konusunda ben de muzdaribim tüyler havada uçuyor ve etrafa sacilıyor

KosanKelebek

Bizim kızın da bu ara çok tüyü dökülüyor ya ben de sonbahar geliyor diye mi acaba demiştim

Ozge00

Eldiveni cok hafif nemlendirin öyle kullanın bir de

Bikedi

Taranmayi da hic sevmiyor aksi gibi. Birimiz agzina vitamin macun tutarken digerimiz taramaya calisiyor. Yarim yamalak tarayabiliyoruz.

Bikedi

Ben eldiveni beceremiyorum galiba. Ya da eldivenim mi kalitesiz bilmiyorum. Tararken cikan tuyler tekrar kedinin ustune dusuyor sonra tuyler havalanip ucusmaya basliyor:) ben de beceriksiz olabilirim;)

Bikedi

Tesekkur ederim cevaplariniz icin. Bizdeki tarak ince uclu metal. Bir de yumusak tarak alayim. Bu gun tuylerine fisfisla su sıkarak taradim. Daha iyi oldu sanki.