Yavru Kedimin Karnı Çok Şiş Vede İshal Ne Yapmam Lazım?

didem_s

Herkese merhaba. Ben ve kezenim 3 gün önce aksamleyin kapinin önünde miyavlayan bi kedi yavrusu bulduk. Biraz süt ve su verdik. Daha sonra biraz sevdik baktık pesimizden geliyo binanın merdiven arkasında bi boşluk var minder kiyduk orda yatıyo kalkıyor. Kedi bakma da tecrubesiziz bi bilgimiz yok yanina biraz kum suyunu yemegini koyuyoruz ama ilk günden beri karnı cok şiş vede ishal ne yapabilirim...? Kedinin cinsini yasini bilmiyorum kısaca bakimi ve ishalve karın sisligi icin bilgi verebilir misiniz?

3 CEVAP

Karın şişliği paraziter kökenli olabilir , viral olabilir birde süt verdiğiniz için olabilir bizim içtiğimiz sütleri hayvanlar çok zor sindirir şişnkinlik yapar laktoz oranı çok yüksektir yavru kedi mamaları var migrosda falan ucuzdur alabilirsin birde eczaneden kontil alıp 0. 0.5 cc ağızdan içirebilirsin ilk etap da 1 haftaya kadarda veteriner görürse iyi olur

ozgesahinn

Öncelikle süt vermeyin sindiremiyorlar bi yerden mama temin edin derim. Karnı şişse ve ishalse genelde sokaktaki kedilerde iç parazit oluyor onu tedavi ettirmen lazım ölebilir ne durumda bilmiyorum. salam sosis gibi çiğ şeyler de vermeyin onlar da iç parazit yapıyor

elifunal

İshal için kediyi sıcak tutmak önemli. Ama en önemlisi bol bol su içmesi. Yas mama alıp sulandirarak verebilirsiniz biberon veya enjektör yardımıyla.