Meslek Lisesindeyim Puanım 200 Belli Sebeplerden Dolayı Veteriner Olmak İstiyorum 9.Sınıfa Girdim

ministon

ben bu yıl liseye geçtim 9.sınıf oldum girdiğim lisem bir meslek lisesi ve ben seçmedim. ben düşündüm hayvanları çok seviyorum ve veterinerlik mesleği kararım bu kararı yakın bir zamanda aldım lgs puanım 200 belli sebeplerden dolayı matematiğim sıfır ama istediğim mesleği almak için matematiği mi 100 e çıkarırım bu konuda kararlıyım daha çok bilgi edinmek istiyorum. bir öğretmenim bana anadolu lisesine git dedi sizin görüşlerinizde almak istiyorum

5 CEVAP

yusufsaygin2

Üniversite mezunu bir abin olarak sana şöyle kelamlarda bulunayım;
Üniversiteye geçiş sınavında Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Din ve İngilizce derslerinden sorumlu olacaksın. Meslek liselerinde ilk iki sene dışında saydığım derslerden sadece Matematik, Türkçe, Din, Tarih derslerini göreceksin, yani son iki sene meslek dersleri göreceğin için sınavda bir dezavantaj olacak bu sana -Anadolu lisesi öğrencisi 4 sene boyunca bu dersleri görüyor, sen sadece 2 sene.-
Ayrıca meslek lisesi öğrencisi olduğun için sınav senende staj yapmak zorunda olacaksın; hem staj, hem okul, hem de sınav stresini yaşayacaksın. Oysa Anadolu lisesi öğrencisi son sene sadece sınava çalışıyor.

Benim sana tavsiyem ilk dönem veya ilk sene derslerine oldukça asıl ve ortalamanı yükselt yükseltebildiğin kadar. Sonrasında bir Anadolu Lisesine naklini gerçekleştir.

Ozge00

Bence öğretmenin hakli, oyle bir sansin varsa anadoluya geç. Benim kardeşim de meslekte okudu, bizim gördüğümüz derslerin çoğunu gormemis veya bilmiyor detayli sekilde ama sınavlarda hep o konular soruluyor maalesef.

dolstoy

kesinlikle olabildiğince erken anadoluya geç belirtilen sebeplerden dolayı ama meslek seçimi pat diye yapılacak bir şey değil. araştır ve internetten yazılar oku, konular hakkında kitaplar oku. amacını sürekli hatırla ben açıkçası nitelikli ve proje okulu olarak geçen bir okulda okuyorum son senem, fark eden tek şey gördüğün derslerde sınıfın dikkati. lisedeki ortam ortaokul gibi değil yazın karar verirsin okul başlayınca ikinci haftadan arkadaşlarınla okuldan kaçıp kafede oturursun. kararlı ol kendinden emin ol. aptal insanlarla tanışacaksın bazı şeyler havalı, bazı şeyler ezikçe olacak. örneğin idareyle sorun yaşayınca havalı olacaksın, gülünç açıkçası ama lisede olmuyor. kısaca çevrene çok takılma kendine benzer birkaç arkadaş bul onlarla takıl. zeki ol, kandırılma , aptalca ortamlara girme, aşık olma, hormanlarına hakim ol. arkadaşların kötüleşirse yeni arkadaş bul. sigaraya başlama, içiyorsan bırak. derste inek ol demiyorum, öğren konuları. mesela ilk matematik konun mantık mantığın derdi ne, ne değil onu öğren. böyle devam et ileride hatırlıcaksın zaten. her neyse bu şekilde üniversite kazanırsın, gerisine tecrübem yok. olanlar yazar ya da o aşamaya gelince onu araştır

diabloo236

ben yaparım çok azimliyim diyorsan meslek lisesinden devam et ama çok ağır gelir yapamam diyorsan anadoluya geçmek zorundasın veteriner hekimi olmak istiyorsan da biyoloji kimya ve fiziğinin iyi olması gerekli ama maalesef ülkemizde matematik yapmayanı bir yere sokmuyorlar bu yüzden matematikte kasmalısın

syrbeyza

Ben bu sene veteriner fakültesi kazandım bir sene mezuna kaldım ve imamhatip çıkışlıyım okulla birlikte hazırlanırken çok zorlandım hele meslek liselerinde alan derslerini pek görme fırsatınız olmuyor bu yüzden ne kadar erken anadolu lisesine geçiş yaparsan senin için o kadar iyi ve 4 senede kafan o kadar değişiyor ki ben bu yola ilk baş koyduğumda veteriner hekimliği aklımın ucunda yoktu iyi düşün iyi karar ver ama maalesef ülkemizde meslek liselerini adamdan pek saymıyorlar sınav onlara göre hazırlanmıyor bu sebeple notlarını yüksek tutarak anadolu lisesine geç zaten online puanlama olur ve yüksek ortalama yapman daha kolay sonrasında matematiğe asıl beni 2 senede de matematiğimin iyi olması kurtardı ama meslek lisesinde kalırsan da hiç kendine dert etme ben imamhatipler bir şey olmuyor diye hep kendime dert eder ailemi suçlardım sen bunu yapma benim bir arkadaşım sağlık meslek çıkışlı sınava 3. Girişinde bu sene cerrahpaşa tıp kazandı hayaliydi belki senin de olur yeter ki kendine inan çok iste ve istediğin şeyler için ne yapılması gerekirse onları yap