Kedi Yaş Mama

denizbaliik

kedim yaş mama yemiyor. niye bilmiyorum son 4-5 aydır her yas mamayı denememe rağmen kokluyor bi kaç kere yalıyor gidiyor. kuru mamasını iyi yiyor şükür bazen ödül çubuğu ya da sıvı atıştırmalıkta veriyorum. yaş mama yemese sorun olur mu ?

6 CEVAP

Ozge00

Yas mama yemiyorsa sivi tuketmesi için baska yöntemler bulmanız lazim. Su tüketmiyorlar pek bu da ileride sorunlara neden oluyor, yas mama yoğurt ile desteklemeye çalışıyoruz, bazen sıvı ödül mamaları veriyorum, tavuk suyu veriyorum, evin çoğu yerine su koydum icsin diye. Su tüketmiyor çünkü, az miktarda içiyor bunu cis miktarindan bile anlarsiniz. Bir şekilde arttırmak lazım su tüketimini.

Ozge00

Elinizle ağzına sürmeyi denediniz mi? Bazi kediler tadını alinca yemeye başlıyor. Deneyin. Olmazsa da evde kendiniz et ile yapabilirsiniz yas mamayi belki onu yer

sforselin

Su tüketimini arttıracak başka şeyler yaparsanız yeri doldurulamaz değil elbette. Ama arkadaşım 3 yaşındaki kedisinin sevdiği yaş mamayı yeni buldu mesela :) Sevdiği aromalardan yaş mama tercih etmek yeme ihtimalini arttırır. (Ciğerli olanları reddeden çok olmaz derler.) Üstüne kuru mamasından biraz atarsanız ve alternatif olarak kuru mama bırakmazsanız yer diye düşünüyorum.
Benimki balık seviyor diye balıklı bir mama almıştım yine. Sevmediği balık varmış hanımefendinin. Normalde tabağı yiyecek çocuk, yaş mama bıraktı tabakta.

denizbaliik

suyu çok içiyor. yani günde 1 kere kaka yapıyorsa 4 kere falan çişe gidiyor. ama eskiden her yaş mamayı görünce çıldırıyodu niye böyle oldu anlamadım :(

Succubus

Çok endişelenmeyin bence su içiyorsa. Benim 15 yaşındaki kedim 2 yaşına kadar çok güzel yedi. Sonra ağır gelmeye başladı yaş mamalar. Birkaç kere kendini kaybedip kusana kadar yedi ya da hatırlamıyorum. O zamandan sonra çok arası olmadı yaş mamalarala.

dolstoy

illaki alıştırmak istiyorsanız aç bırakma yöntemini kullanın ama yaş mama yemiyorsa herhangibir şey olacağını sanmıyorum. aldığınız yaş mama parasına oyuncak alın daha mutlu olur kedicik.