Kedilerdede Tasma Olurmu Kaçmaması İçin

arkadaşlar kedim gerçekten çok uyuyo sahiplenmeden önce eski sahibi bize çok oyuncu saat 9 da yatıp sabah ezanında kalkar dediydi onu geçtim saat 9da yatmasına ragmen bütün gün uyuyo artık uyumasın diye oyunccaklarıyla oynatıyom ama bu seferde uyandırdıgım için ısırıyo cırmalıyo ve elimi kanatıyo ve gerçekten bunu acıtarak yapıyo kollarımımın bazı yerlerinde ısırmalar ve tırnak ızleri var ve ne kadar egitmeme ragmen egitilmek istemiyo çok değişik bi kedi şunuda denedim kolumu falan ısırdıgında küstüm konuşmadım onunla oyun oynamadım ona regmen hala ısırıyo durduk yere ve eski sahibi bana hiç ısırmıyo dedi biz ısıttırmayıda ögretmedi mesala oturdugum yerde telefona bakıyom aniden zıplıyo ve ayagımı ısırmaya başlıyo ve eski sahibi bunu hiç dışarı çıkartmamış pencere kapıları hep kapalı tutmuş sanırsam buda bi can oda özgür olması lazımdır insanlardan ayrı bi korkuyoztn arabalardan falan evimize ilk geldigi için sanmıştım ama gerçekten herşeyden koprkuyo bazı seslere alıştırdım korkmuyo bazı seslerden ama dışarı çıkartırken kaçacak diye korkuyom ve bazenleri koşuyop tabiki koşacak eglencek temiz hava alcak merak ettigim şu köpeklerin kaçmaması için tasması var sonuçta kedimi eve hapsedecek degilim onunda dışarı çıkması lazım ama kaçacak diye kucagımda tutuyorum ve bu insan yavrusu degil kucagımda tutarsam ısırmaya daha çok devam etcek bu ikimiz içinde zararlı olcak kaçmaması için tasması olurmu

16 CEVAP

Tengu

kedileri dışarı çıkarmak onlara hem fiziksel hem psikolojik hasar verir. kediler mekancı canlılar evleri dışına çıkınca köpekler gibi mutlu olmazlar strese girerler.zaten dışarı çıkan bir kedi değilmiş o yüzden siz de çıkarmayın. bu işin psikolojik kısmıydı fiziksel kısmına gelirsek aşıları tam olsa bile dışardan hastalık kapma ihtimali çok yüksek yapmayın çıkarmayın dışarı

Tengu

kedi göğüs tasmaları var ama bunlardan kaçan çok fazla kedi oluyor. çıkarmamak en iyi seçenek. hiç dışarı çıkmamış ve korkak bir hayvanı dışarı çıkarıp heba etmeyin ona iyilik değil kötülük yaparsınız stres kedilerde her türlü hastalığa davet çıkarıyor kediler hassas canlılar

Tengu

el kol ısırma olayına gelecek olursak üstüne gitmeyin. önceden böyle bir huyu olmayan kedi eğer bu kadar sert ısırıp hasar veriyorsa ne yapıyorum da bu kadar ciddi tepki veriyor diye düşünmek daha faydalı bir soru olur

Tengu

kediniz kaç aylık? güvenli olduğunu düşünebilirsiniz ama ordan enfekte bir kedi geçse ve taşıdığı hastalığı bir şekilde (kusmuk, tükürük vb) sizin kedinize bulaştırsa??
bu korku olayı da öz güvenle ilgili aslında. ona alan tanıyın peşinde koşmayın. mümkünse yüksek yerlere onun için yer yapın tırmanabilsin bu şekilde zamanla öz güven sahibi olacak ayrıca kedi bu yani beklenmedik ses duyunca illa korkar. benimki eve geldikten 3 ay sonra alıştı o zamana kadar o da her şeyden korkuyordu sadece zaman tanıyın bu kadar basit
ayrıca ben ev kedisinin dışarı çıkmasına her ne olursa olsun karşıyım

Tengu

ya ev kedisini niye dışarı çıkarırsın ki. camın önüne kuşlar için yem koy kuşlar onu yerken kedin de televizyon izler gibi onları izlesin ve kaliteli vakit geçirsin hayvanı bile bile strese sokmanın alemi var mı. çok hayvan gezdirmek istiyorsanız köpek alın bu kadar basit. bu srada tüm aşıları tam mı da dışarı rahat rahat çıkarıyorsunuz? gerçi tam olsa bile rahatça çıkarmamanız gerekir

Tengu

dışarıya alışırsa kaçma isteği daha çok artacaktır. neyse siz bildiğinizi yapın. iyi geceler

izelizl

Lütfen eve hapsetmek olarak düşünmeyin, evinize ömürlük almak demek zaten hayat kurtarmak demek onun için en iyisini yapmak demek, şartlar günümüzde çok değişti biz nasıl şuan at üzerinde savaşıp sınırlarımızı genişletemiyosak onlar da avlanamiyor yemek bulamıyor sokakta uzerlerine gelen tekmelerle çarpan arabalarla hayat mücadelesi veriyolar. Sıcak bir yuvada oyunlar oynayabilmeyi tercih ederlerdi eminim iradeleri olsa. Doğal yaşam diye bir şey kalmadı hayvanların s.çacak yeri bile kalmadı.. Eve önlem alıp tel yaptirirsaniz güvenle oksijen alabilirler. Bizimki de seslerden korkuyor bunun zararı yok ki korkar iki dakika sonra geçer zamanla da alışır. Stres bütün hastalıkları tetikler haberiniz olsun. Evde büyüyen bir kediyi sokaga biraktiklarinda veya kaçtığında malesef ki çok yasayamiyor bu risklerin hiçbirine değmez. Yine de çıkaracağım derseniz kedi tasmaları var tabiki yalnız dışarı çıkardığınızda köpek gibi gezmez olduğu yerde kalır sürütlemeden bir yere götüremezsiniz, saklanacak yerler arar korktuğu için. Başka kediden ona sürüyle hastalık bulaşabilir. Hatta siz çimlerde gezdiriyorum temizdir dersiniz ama o çime sizin kedinizden önce hastalık taşıyan bir kedi idrar bıraktıysa kediniz ölümcül hastalık kapabilir. Sizin kararınız ben yine de olabilecekleri söyleyim.. Son olarak kedi künyeleri var boyun tasmasinin ucuna takılıyor ve telefon numaranız yazıyor arkasında ondan da yaptirabilirsiniz (tasmaya alışması da zaman alır, başta çıkarmak isteyebilir uğraşırken kendini yaralayabilir takip etmelisiniz)

Kuzucansu44

Ben kedilerimi dışarı çıkarıyorum, sizde çıkarın bence. Bir anda değil, yavaş yavaş alıştırın. Göğüs tasması yardımıyla çıkarabilirsiniz

veterinerim öyle demedi sende bazı konularda haklı olabilirsin ama bu daha yavru ve bu seslere alışması gerekiyo ayrıca dışarı saldıgımda güvenli yerlere götürüyorum zararlı olmayan yerlere eger çok korkak olursa ve bu annesiz bi yavru ilerde sorunlu bir kedi olur

yani ztn ufak bi sesten kokup hemen yanıma geliip titriyo ve dün dışarı çıkardıgımda hafiften bazı seslere alıştı mesela arabadan ve digrer kedilerden çok korkuyodu kucagımızda olmasına ragmen dün çıkardık hafiften seslere alıştı ve bugun evde yoldan geçen araba seslerinden korkmuyo

ve mesala hala cırmala olayı var ama cırmaladıgı zmn ona küsüyorum ama hala aynı cırmalamaya devam ediyo

ewt sonuçta ew kedisi ama bu kediyi ewede hapsedemem ister istemez dışardaki hayatı merak edecek ztn bu özel bi ırk degil tekir kedi daha 3 aylık tabiki bu kediyi sonradan dışarı atmak için almadık ama buda bi hayvan sevgiye ihtiyaç duyan bi canlı bolkonun kapısı açık olunca çıkmak kaçmak istiyen bi kedim var en iyisi ewden kaçacagına benimle birlıkte kaçmadan gezsin yani tam gezmek degilde dışarıyı görsün sonuçta kapı pencere açık olunca kaçmak istiyo pencerelerimizde tel var ama balkonumuzda cam balkon yok diger evimize olcak ve bu kedide kaçmaya meyimli

rahatça çıkarmıyorum ve aşıları tam

bilemiyorum ama herkesin düşünceleri farklı eve alıştı sonuçta ve bensiz biyere gitmek istemiyo arada gözüme bakıp pencere gidip mırıldanıyo yinede gitmeden önce şunu sormak istiyorum sadece dışarda takıp evde çıkaracagım tasmalar varmı yani dışarda ani bi tehlike yada yanımdan ayrılmaz gibisine tasmayla gidemez dışarda uzaklara ben o tasmayı süs olsun diye almıcam tabi öyle yapanlarda var ama tasma yüzünde 10larca hayvan amaliyat olmak zorunda kaldı sadece dışardayken gaçmaması için

iyi geceler