Sokak Kedileri İçin Bu Bir Şans Mı ? Lütfen Yardım

Selkirk90

Oturduğumuz sokakta 2-3 aylık kediler var.daha önce hiç kış görmediler.kışı atlatabilir lermi bilmiyorum..Önlerine sürekli yiyecek mama ve su koyuyoruz.Ancak soğuklar gelecek.Ayrıca etrafta türlü türlü tehlikeler var(sinirli köpekler,Arabalar,kedilere tahammülü olmayan tehlikeli insanlar vb)..şimdi ben bu kedileri teker teker eve alıp veterinere götürüp iç dış parazitlerini yaptırsam,her türlü veteriner kontrollerini yaptırsam ve sahiplendirmeye çalışsam bu kedilere iyilik mi olur kötülük mü sizce..Çünkü sahiplendirdiğim kişiler ya bi müddet sonra onları sokağa koyarsa ve oraya alışamazlarsa diye korkuyorum..Ya kötü davranırlarsa onlara türlü türlü şeyler geliyor aklıma.Sizin de düşüncelerinizi alabilir miyim bu konuda..Sizce onlar için hangisi daha faydalı olur.

10 CEVAP

dollfacepersian

Hayvan sahiplendirecek kişinin o hayvana en iyi aileyi bulması zorunluluktur bence. Bu tür olaylar olmaması için her kedi isteyene sahiplendirme yapmayın Sahiplendirme sözleşmesi , kısırlaştırma ve takip ile yapın.Bunlardan birini bile kabul etmeyene kedi vermeyin.
Yarslan ve forum sahibi
O yavrular zaten 2-3 aylık olmuş ve anne kedi bu dönemde yavrulara annelik etmeyi bırakır.Kedi sevmeyen insanlar yapılan kedi evlerini atacaktır. En iyisi iyi bir aile bulunursa sahiplendirmek

yarslan

Anneleri varsa bişey olmaz kışa alışmalılar hemde ve mama vermeye devam edersen turp gibi olurlar anen izin verirse eve al vermesse'de evin dışında karton bir ev yap altınada battaniye ört kışı rahat atlatırlar

Bu dediklerini yapman bile onlar için iyi birşey olabilir fakat, iç ve dış parazit i genellikle ev kedilerine öneriyorum. Çünkü sokakta yaşayıp büyüyen bir kedi, zaten sokaktaki ortama ve oranın bünyesine alışıyor. Fakat, evine alabilecek veya sahiplendirme sözleşmesiyle sahiplendirip takip edebileceksen ve gerçekten iyi bir aile bulabilirsen, iç ve dış parazitlerini yaptırabilirsin. Onun dışında, sokakta bakacaksanız eğer, dollfaceparsian ın da dediği gibi, site yada bahçenizin oraya, veyahut uygun olan her hangi bir yere mama koyabilir biraz daha uzağına yuva yapabilirsiniz. Fakat sakın ola , mamayla suyu yan yana koymayın. %35 oranında su içmelerini azaltıyor kedilerin. Ve bu oran onların sağlıklarına etki edebiliyor. Biraz daha uzağa koymanızı tavsiye edebilirim. Ve böyle hayvansever biri olduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim. Sahiplendirmek isterseniz, çeşitli hayvanseverler derneklerinden bir yuva bulabilirsiniz.

Merhaba , Kediler sahiplenilmeyecek olsa bile iç dış parazitlerini rutinde yaptırmanız onlar için inanılmaz faydalı olacaktır karma ve kuduzuda yaptırabilirseniz imkanlar doğrultusunda çok sağlam bir hayat süreceklerdir . Onlar için eve almanız zor oluyorsa eğer kış evleri yapılıyor hazırlanışı ve maliyeti oldukça düşük , onları düşünebilirsiniz veya istanbul içindeyseniz sokak kedileri için aşılamayı indirimli yapabilrim. detaylı bilgi ve öneriler için mesaj atabilirsiniz iyi günler

Selkirk90

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Mamayla suyu mahallemizde 2-3 yere yan yana koyuyoruz.Dediğinizi duymamıştım bundan sonra ayrı ayrı yerlere koyarım.Kedi evi yapması kolay ama göz önünde olan bir kedi evinin kediler için zararlı olacağını düşünüyorum.Bunu canlı olarak yaşadım.Kediler içerdeyken evin her tarafını kapatıp onları havasız bırakmaya çalışmalarından tutunda evi yine kediler içerdeyken yakmaya çalışanlara kadar neler gördüm.Özellikle bazı çocuklar çok kötü yetiştiriliyor.Onun için kedi evi için çok tenha bi yer lazım oda burda yok.Sözleşme denilince de insanların pek yanaşmayacağını düşünüyorum.Sanırım dediğiniz gibi en faydalısı iyi ve samimi bir aile bulmaya çalışmak.

dollfacepersian

Hayvanı sokağa atmayacak,ona psikojisik veya fiziksel zarar vermeyecek,tüm ihtiyaçlarını karşılayacak insan sözleşme yapmayı sorun etmez bence
Kedi evi konusunu bende söylemiştim. Hayvan sevmeyenler zarar verebilir diye. Zararın boyutunun hiç bu kadar olacağını düşünmemiştim. Birde bunları yapan "Çoçuk". Benim Çoçuk diye bildiğim şey böyle bir şey değil. Çoçuk denilen şey en saf ve masum olan insandır çünkü. Bunlar ancak Çoçuk görünümlü canavarlar olabilir. Hayvanı yakmaya çalışmak nedir yani..

Shewky

Strafor evler göz kulak olabileceğiniz yerde değilse genelde kağıt toplayanlara sermaye oluyor.

Selkirk90

Malesef durum bu ortalık bu zamanda çok kötü.Belki de hep böyleydi.Onun için biz hayvanseverler çok dikkatli olmalıyız.Onlar için en faydalısını aramalı ve her şeyin ince ayrıntılarını da düşünmeliyiz.Şimdi bir tanesini aldım eve mırıl mırıl yatıyo.Tek tek uğraşacağım sahiplendirmek için..

harikayanadur

kedi evi bizimle mahalle arasında sorunumuz oldu hayvan sevmeyen insanları gerçekten anlamıyorum şöyle söyleyim evimizin bahçesi bize ait ancak birinci katta başkası oturuyor. ben söyledim bahçeye iki tane kedi evi gelecek haber veriyorum diye adam direk hayır bahçe bizim gelirse yakarız dediler. tartışma büyümesin diye vazgeçtik. mama indirdiğimde nefret piskürüyorlar buraya alışmasın öldürürüz bunları diye tehditler. ben bu durumdan çok çekiyorum :(

Kaans

bence de