Malt Vermek Konusunda Bilgi Alabilir Miyim?

mmeoww

Merhaba arkadaşlar, kedime henüz hiç malt vermedim. Açıkçası vermek zorunda mıyım onu da bilmiyorum. Çok fazla tüy döküyor ve kendisini de çok yalıyor. Malt konusundaki düşünceleriniz nelerdir? Vermemiz şart mı? Vermezsek ne olur? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler..

9 CEVAP

bademthecatt

Şeymanında dediği gibi mutlaka malt verilmeli bağırsaklarını tıkar tuvaletini yapamaz sürekli kusar iştahsız olur ve operasyon yapılması gerekir o yüzden lütfen kedilerinize malt verin yemiyorsa patisine sürün mecburen temizlemek için yalıyorlar iyi ve temiz içerikli markalar gimcat,zoovital ve diafarm bunlara bakabilirsiniz

Seymaaacaan

Eğer malt vermezseniz yaladığı tüyler bağırsaklarında birikir ve bağırsakları tıkanır. Ameliyat olması gerekir. Malt yerine çim verirseniz, tüy yumaklarını kusarak atar malt dışkıyla atmasını sağlar

Zeynepulku

Malt vermelisiniz yuttuğu tüyleri çıkarması gerekli ya da cim vereceksiniz kusarak cikaracak

Succubus

Malt vermek çok da zorunda değilsiniz. Ama size baya iş düşüyor. İlk olarak zaten bu zavallılar yürüyen tüy topları ve bizim yazlıkları kaldırıp kışlıkları çıkarmamız gibi tüy değiştiriyorlar şu anda. Bu tüyleri özellikle bu dönemde aksatmadan taramak hem sizin akıl sağlığınız, hem miniğin tüy ve bağırsak sağlığı için daha iyi. Onun dışında arkadaşın hareketlerini kontrol edin, özellikle uzun tüylü ise. Bizim her tuvaletimizde mutlaka 1 2 ufak tüy birikintisi oluyor. Kediler doğal yollardan pek ala atabilirler tüyleri. Kakasında göremezseniz, kusmaya da yatkın değilse o durumda vermeniz gerekebilir. Ama mesela benim veterinerim kısa tüylü olduğu için sadece mevsim geçişlerinde kullanman yeterli dedi. Uzun tüylülerde tabi ister istemez daha sık kullanılması gerekecektir.

Poficann

Bence vermelisiniz ben de vermiyordum kedim sürekli öksürüyordu kusacak gibi oluyordu ayrıca kendilerini yaladıkları için tüy birikiyor midelerinde malt dışkı yoluyla tüylerin atılmasını sağlıyor

Minikmuezza

Benim kedim malt yemiyor gimcat malt almistim ceyregini yedirebildim
Sonra hicbirsekilde yemedi hatta tiksindi en sonunda.tuyleri cok dokuluyor ne yapacagim bilmiyorum

Minikmuezza

Malesef kedim onunda bir yolunu buldu patisine surmustum bi sure sonra patisini gucluce sallayarak malti ucuruyor nereye gittigini bile bulamiyodum bazen :)birde sirtina falanmi surmeyi denesem yeniden alip

bademthecatt

Şırıngayla verebilirsiniz ben arada öyle yapıyorum yada patisine iyice sürüyorum dağıtamıyo :D

nslhnpkr

malt macunu kedinin kedi tüyünü kusmması için yedirilen malt macun