Arkadaşlar Yardımcı Olur Musunuz

besahin

Arkadaşımın 10 aylık sarman erkek kedisi var çok cana yakın sevecen bir kediydi ama son günlerde tavırlarında değişiklik olmuş kendini sevdirmeyip kaçıyormuş sahibinden sadece mama yemek için yanına yaklaşıyormuş sebebi ne olabilir yardımcı olur Musunuz

11 CEVAP

dollfacepersian

Ergenliğe girmiş olabilir bence. Tabi kısır değilse

dollfacepersian

O zaman ergenliğe girmiş olabilir. Kısırlaştırma için yeterli büyüklükte. Kısırlaştırmalılar kesinlikle. Çünkü erkek kedide kızgınlık zaman zaman olup bitmez. Erkek kedi her zaman çiftleşmeye hazırdır. Bu durum ergenlikten ise gittikçe artacaktır

besahin

Yok kısır değil

besahin

Evet sanırım öyle kısırlaştırmaya karar verdik zaten hafta içi götürecek minnoşu :)

dollfacepersian

Cok iyi o zaman. Kısırlaştırma , ameliyat sonrası bakım ve iyileşme süreci hakkında bilgiye ihtiyaçları var mı acaba? Erkek kedimi kısırlaştırdığım için bu konuda biraz bilgi sahibiyim. Bilgiye ihtiyaçları varsa bildiklerimi paylaşmak isterim

dollfacepersian

Tabi yardımcı olmayı çok isterim.
Öncelikle ameliyat öncesi kapsamlı bir kan testi yaptırmak kesinlikle çok iyi olur.Bu şekilde ameliyatta risk yaratacak bir şey var ise belirlenir.Yemek yememe vs. hakkında vet bilgi verecektir. Ameliyat sonrası ise anestezi etkisi geçene ve yarası kapanana kadar atlama,zıplama vs. yapmasına izin verilmemeli. Çok sıkmadan gözlem altında tutsunlar. Ayıldığında yaş mama ile beslemek hem mutlu olmasına hem de su alımı için daha iyi olur. Biraz zor ama üzgün ve endişeli hissetmek direk kediye yansır. Kendilerini buna hazırlasınlar. Ben hazırladığım halde onu baygın bir halde görünce dehşete kapılmıştım ama cidden öyle korkulacak bir şey olmadığını anladım. Büyük ihtimalle veteriner sadece o bölgeyi dezenfekte edecek bir ilaç sıkacak ve dikiş vs. kullanmayacaktır. Bu şekilde olması hayvan için daha iyi. Ağrısı olmaması için kuvvetli bir ağrı kesici iğne de yapılacağını tahmin ediyorum.
Kedi yarasını yalayım mikrop kalmasına ve geç kapanmasına sebep olabilir. Yakalık psikolojik olarak çok etkiliyor. Winpet adlı ürünü alabilirlerse çok iyi olur böyle bir durum olursa.
İyileşme süreci aslında veterinere bağlı. Benimki 3 gün sonra normal hayatına döndü. Umarım kedilerinin ki de kısa sürer.
Sanırsam bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir ve her şey yolunda gider:)

besahin

Aslında bilgi verseniz çok sevinirim Benim de bir bilgim Yok çünkü ilk defa kısırlaştırma yaptıracak arkadaşım bende ona bilgi veririm

besahin

Zor bir süreç olacak daha çok minnoş için biz severek bakarız ama onun canı çok yanacak çok üzülüyorum :( ama onun için en doğrusu bu olacak tabi ki umarım kısa sürede normal haline döner çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için eğer bir sorun olursa size danışmamızda bir sorun olmaz sanırım

dollfacepersian

Şuan kısırlaştırmak için en uygun zaman. Koku bırakmak gibi kızgınlık davranışlarını edinmemiş olduğu için ameliyat sonrası edinsel olarak kalma durumu olmayacak ve o stres daha da artmayacak. Canları ise aslında çok yanmıyor. Ameliyat sonrası hemen ağrı kesici uygulanıyor. Fiziksel değil psikolojik olarak etkileniyorlar daha çok. Özellikle anestezinin etkisinin geçmeye uyanmaya başladığında yüzündeki ifadeden kafasının ne kadar karıştığı anlaşılıyordu benimkinin.
Bir sorun olursa veya aklınızda bir şey kalırsa istediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz tabi ki. Bilgim yettiğince cevaplamaktan memnuniyet duyarım:)

besahin

Çok teşekkür ederiz :)