Sokak Kedisinden Pire/Hastalık Bulaşır Mı?

bilgeeda

Merhabalar, evimizin bahçesinde baktığım anne ve iki yavrusu var önceleri sadece mama veriyordum ama şimdi yavrular biraz büyüdü ve hepsi onları sevmem için beni gördükleri an yere atıyorlar kendilerini ben de dayanamayıp seviyorum tabii. Sorum şu yavrular biraz zayıf ama onun dışında sağlıklı gözüküyorlar yine de onlardan evdeki kedime pire veya hastalık taşır mıyım? Eve gelince iki defa ellerimi yıkıyorum ama yine de kıyafetlerime sürtündükleri vs oluyor.

10 CEVAP

Esila46

Evet tasirsiniz. Ayakkabılardan bile..

Ayben02

Olabilir sonuçta sokaktalar onlarda yoksa bile belki diğer sokak kedileri onlara bulaştırır

Esila46

Parazitten çok eğer fip taşıyorlardı sizde taşıyıcı olarak eve getirirsiniz fip öldürücüdür... Ne yazık ki :(

bilgeeda

Peki bunun bir çözümü yok mu yavrular ve anne çok sevimli ayaklarıma dolanıyorlar resmen sevmem için :(

Kedilerin dış görünüşüne bakıp ne yazık ki anlayamıyoruz. Ama elbette ki çok ciddi bulaşıcı hastalıklar kendilerini belli ederler.
İç dış parazitler en kolay bulaşan ve en yaygın sağlık sorunları. Bunların tedavileri çok fahiş değil. Eğer kediler yavru ise eczaneden Kontil isimli parazit ilacını alıp haftada iki kere 1cc şırınga ile içirin. İç parazit var ise bu etki eder.
Dış parazit için damla almalısınız. 50tl gibi bir fiyatı var (değişiyor marka ve veterinere göre) 2 ay koruma sağlıyor. 2 ay için iyi bir ücret, bence onlarıda bahçenizde ki kedilere yapın. Hem onlar rahatlasın hem siz içiniz rahat sevin, sevgiden mahrum kalmasınlar :)

sforselin

Fip durumu için endişelenmenize gerek yok ama. Kedilerin çoğunluğu korona pozitif zaten. Ama evet pire getirme ihtimaliniz var.

Ayben02

Gücünüz yetiyorsa iç dış parazit ve pire tedavisi yaptırın

bilgeeda

Ayyy Allah korusun

bilgeeda

Teşekkür ederim cevaplarınız için elim birazcık daha rahatlasın en yakın zamanda parazit ilaçlarını almayı düşünüyorum

Findikthecat

Bulasabilir bende artik cok fazla cikarmiyorum kedimi arada bir cikiriyorum