Kızgınlık Ne Sıklıkla Sürecek

1453Fatih

2 3 hafta olmadı yine kızgınlığa girdi 6 aylık kızım benim bildiğim yılda 2 defa girmeleriydi daha kaç defa daha girecek kızgınlığa

5 CEVAP

Ozge00

https://ranteveteriner.com.tr/rahim-iltihabi-pyometra/

"Genellikle pyometra kedi ve köpeklerde ilk kızgınlıktan sonraki 2- 5 hafta içerisinde şekillenir. Kızgınlık döneminde rahim hamileliğe hazır hale gelir. Yüksek miktarda vücutta östrojen ve progesteron hormonu salgılanır buda rahimi dış etkilere karşı savunmasız kılar. Bu dönemde açık olan rahim ağzından bakteriler kolayca rahme doğru ilerler. Kızgınlığın sonlanmasıyla rahim ağzı kapanır ve bakteriler orada ürerler. Çoğalan bakterilerle birlikte rahim duvarı kalınlaşır ve rahimde sıvı birikmeye başlar. Bakteriler sayesinde bu biriken sıvı iltihaba dönüşür."

Bakabilirsiniz kendiniz

Ozge00

O sokaktaki kediler icin. Ev kedileri sürekli sicak ortamda, yani her gun de girerler her hafta da :D benimki 2 gun arayla giriyordu mesela. Kızgınlığı geçince hemen kısırlaştırmak en uygunu olur

1453Fatih

1 yaşını bekleyelim dedi de şimdi 1 yaşına kadar her 2 haftada bir girecekmi kızgınlığa

Ozge00

1 yaşını beklemek cok sacma, zaten disi kedi. Beklemeden yaptırabilirsiniz. Rahmi küçükken almak daha iyi, büyüdükçe riskli oluyor ameliyat zaten pyometra denen bir illet de var. Ben 1 yaşını bekleyelim diyen vete denk gelmedim. En fazla 10 ay dendi. Bence 6 ay çok ideal ameliyat icin. Internetten biraz araştırıp kendiniz karar verebilirsiniz veya baska veterinerlere telefonda danışın

Bikedi

Bizim veteriner de 6 ay gayet uygun dedi. Biz bu ay kisirlastiracagiz. 1 yasins kadar iskence cekmesin. Yapmam derse baska veterinere gidin.