Dişi Kedi Kısırlaştırma Deneyimimiz

sforselin

Merhabalar, öncelikle bu bir soru değil. Kendi deneyimimizi dişi kedi kısırlaştırma konusunda benim ameliyat öncesinde olduğum gibi endişeli olan birilerini rahatlatır belki diye yazmak istedim. En başından aklımda kalan her detayla yazmaya çalışacağım.

Ameliyat için gaz anestezi ve estetik dikiş yapan bir yer tercih etmemizin daha iyi olacağı sonucuna vardım, biraz okuyup araştırınca. Erken kısırlaştırmanın faydalarını da okumuştum. 5-6 aylık civarı yaptıracağımız belliydi. Kendi hekimimizin aradığımız şartları sağladığını ve kedimizin kilosunun, yaşının uygun olduğunu onaylattık ve randevu aldık. Antibiyotiği, ağrı kesiciyi tek seferlik, uzun süreli etki sağlayanlardan yapacakları için kontrole gitmemize gerek kalmayacaktı. Estetik dikiş olduğundan yakalık da takilmayacaktı.
Kedim tam olarak 5,5 aylıktı diyebiliriz. Kilosu da 3,2 çıktı ameliyat öncesinde açken. (Hekimimiz kilonun çok da önemli olmadığını, sağlıklı olmasının yeterli olduğunu söylemişti.)
Ameliyat sabah 11'deydi ve önceki gece 12'den sonra yemek yememesi gerektiğini söylediler. Su içmeye devam edebilirmiş. Ameliyat öncesi kan testi yaptırdık. (Pıhtılaşma ile ilgili bir sorunu varsa hayati riski olacağını düşündüğümüz için yaptırdık.) Kan testinde öncesinde su da içmediği için (gece tamamen uyur bizimle) yüksek çıkan iki ya da üç değeri hariç kanı tamamen normaldi. Ameliyat olabileceği söylendi.
Sanırım öncesinde sakinleşmesi için bir iğne yapıldı. Göbeği tıraş edildi, ameliyata alındı. Yarım saat civarı sürdü ameliyatı. Sonrasında hekimimiz alınan rahmini, yumurtalıklarını görmemiz için bizi davet etti. O an fotoğraf çekmek aklıma gelmedi ama aşağıya takip ettiğim başka bir kliniğin paylaştığı fotoğrafı bırakacağım. Tamamen aynısıydı.
(Bu arada kedimin kızgınlığa girmek üzereymiş ya da yeni girmiş. Hiçbir belirtisi yoktu. 5,5 aylıktı ve etrafında erkek kedi olan ya da dışarıya çıkan bir kedi değildi.)
+++

18 CEVAP

sforselin

Dışarıdan etkilenirler mi bilmiyorum ama bizim öyle bir durum da yoktu. Civarda pek kedi yoktu yani.
Herhangi bi sağlık sorunları yoksa 5 aylık olduğunda kısırlaştırma yapılırsa kızgınlığa girmiş olma ihtimali çok çok düşük olur bence. Hatta ben de iki hafta önce yaptırsaydım belki o başlangıç olayı bile olmayacaktı. Bakım süreci olacağını düşündüğümüz için en uygun zamanı ayarlamıştık :/

sforselin

Benim araştırdığım kadarıyla ve güvendiğim hekimlerin de önerisiyle 5-6 aylıkken kısırlaştırma yapılmasının en doğrusu olduğuna karar verdim. Kendi hekimiz de bunu onayladı zaten. Sağlık durumu yerindeyse hiç kızgınlığa girmeden ameliyat olması en iyisi. 6 ay öncesi kısırlaştırmada meme tümörü ihtimali %90+ civarı azalıyorsa 1 yaş öncesi %80+ civarı azalıyor gibi farklılıklar vardı.(tam oranları hatırlamıyorum)
Ameliyattaki kanama miktarı da birkaç damla falandı bu arada :) Kan testi yaparken daha çok kan almışlardı-ki onda da az bi şey alıyorlar.

sforselin

Tam hatırlamıyorum ama sanırım üç tane yapmışlardı iğneyi. Ağrı kesici ve antibiyotik hariç bir şey yapıldı mı bilmiyorum. Ekstra bir şey yaptıklarını söylemediler ama çabuk uyanmaları için.