Kedim Poposunu Temizleyemiyor

EgeCimen

6 aylık uzun tüylü scottish straight erkek bir kedim var.Bize geleli neredeyse 5 ay oluyor.Geldiğinden beridir sürekli kaka yaptıktan sonra poposunu temizliyorum.Sahiplendiğimiz aile annesinin onu dışladığını söylemişti.Şu sıralar çiş yaptıktan sonrada pipisinde kalmaya başladı.Yere oturduğunda kaka falan bulaştırıyor.Gün içinde kendisini yalıyor.Pipisini falan da yalıyor ama poposuna yetişemiyor galiba.Resim de gözüktüğü gibi poposu arada kalıyor ve kapanıyor.Bu durum normal mi,büyüyünce sorun çözülür mü ? Lütfen yardım edin çok sıkılmaya başladım.Onu da çok seviyorum.

8 CEVAP

sforselin

Poposunda bi yerlere sürülecek kadar kaka kalıyor olması normar değildir genelde. İç parazit tedavisi yapıldı mı? Kakasının kıvamı nasıl?

EgeCimen

İç parazit tedavisi yapıldı.Kakanın kıvamı normal

sforselin

Biz kaka kalma problemini parazit tedavisi sürecinde yaşamıştık sadece. 10 gün arayla iki kere parazit ilacı almıştı. Sonrasında böyle bir sorunumuz olmadı.
Yalaması için de malt macununu falan oraya sürenler vardı. Yalamaya alışsın diye. İşe yarayabilir belki.
İlk eve geldiğinde, 7 haftalıkken bile yalıyordu bizimki kendini. Tam nasıl çözülür bilmiyorum yani.

EgeCimen

Araştırmadığım site kalmadı.Yatağımda kakayla uyanmak çok hoş bi durum değil.Yok mu bilen.Aynı durumu yaşamış olan

tuanatuti

siz sürekli temizlerseniz o da bir süre sonra hantallaşır popoyu hiç temizlememeye başlar gördüğüm kadarıyla poponun etrafında çok uzun tüyler yok kaka yaptığında bulaşacağını sanmıyorum kaka yaparken gözlemlediniz mi kakası popoda kalıyor mu

EgeCimen

evet kakası popoda kalıyor ve genelde tüylerine de bulaşıyor

Siyahiinci

Bence kendinizin yalamamasının sebebi sizin bir aylıktan itibaren temizlemiş olmanız. Yavru kedilere yardımcı olmak için yaptığımız bazı şeyler onların zararına oluyor ne yazık ki.
Yakın bi tanıdığım scottish gold yuva olduklar. Yavru ve kum kabına çıkmakta zorlanıyor diye elleriyle kum kabına koyuyorlardı. Kedinin tuvaleti öğrenmesine engel olacağı için vet bunu yapmamalarını söylemişti.

Cbcan

Poposuna hindistan cevizi yağı sürün biz öyle alistirdik