Kedim Tuvaletini Kapatamıyor.

portative

Merhaba, 6,5 aylık erkek kedimiz var. Annesinden 70 günlükken almıştık.
Kedimiz evimize geldiğinden beri çişini yaptığı zaman hiçbir şekilde tuvaletini kapatmıyor. Kapatmaya yeltenmiyor bile.
Kakasını yaptığı zaman ise kakasının üzerini dakikalarca kapatmaya çalışıyor; ancak kumunu değil, kapalı tuvaletin plastik duvarlarını kazmaya çalışıyor. Patileri kum zannedip kapalı tuvaletin duvarlarını eşeliyor. Daha sonra dönüp kakasını kokluyor, kapatmadığını anladığı halde umursamıyor, çıkıyor tuvaletinden.
Şu ana kadar:
-Çabuk topaklanan kum kullanıyoruz. Kum markasını defalarca değiştirdim. (farklı markalar - kokulu, kokusuz.- hepsini denedim).
-Çişini, kakasını kapatması için tekrar tekrar tuvaletine soktum.
-Patisi ile kendim kakasını kapadım.
-Kapalı tuvaletin kapağını kaldırmayı denedim. Açık olarak kullandım; bu sefer de önündeki paspası ve yerdeki fayansı eşelemeye çalıştı.
Hiçbiri fayda etmedi. Yazın neyse ama havalar soğumaya başlayınca pencereleri kapattık açıkta kalan kaka kokusundan evde duramaz hale geliyoruz.
Bu arada kedimiz çok iştahlı. Mama olarak tahılsız Fitmin Purity veriyoruz. Yaş yemek olarak haftada 3 öğün kendimin kuzu eti ve sakatatından hazırladığım bulamaç et veriyoruz, haftada 2 öğün de tavuk yumurtası veriyoruz.-
Siz tecrübeli arkadaşların önerebileceği başka bir şey var mı?
Teşekkürler.

6 CEVAP

portative

Ek olarak tuvaletini her gün temizlediğimiz için yapmıyor mu acaba diye düşündük; biz de 2 günde bir tuvaletini temizlemeyi denedik; ama yine değişen bir şey olmadı.

Ayben02

Tuvaleti küçüktür belki bazı kedilerin tuvaleti küçük oluyor ve kenara da yapınca kapatması zor olabiliyor

portative

cevap için teşekkürler. tuvaleti küçük değil. normal boyda. zaten kendi küçükken de kapatmıyordu. :)

Ayben02

O zaman kendi huyu

Bikedi

Kediler kendilerini tehlikede hissederler cunku av olabilecek nitelikte kucuk hayvanlardir. Bu nedenle kokusunu gizlemek icin diskisini kapatir. Bazi ev kedilerinde yasadiklari mekanda kendini tehlikede hissetme gudusu soner. Bu nedenle tuvaletini kapatma ihtiyaci hissetmez. Cogu ev kedisinde ise tuvalet kapatmak guvende hissetmekten bagimsiz olarak gebetik aktarim ve aliskanlik olarak devam eder.
Sizin kediniz kafasi rahat grubuna giriyor.

portative

kedim hiç hırçın değil. aşırı uysal. 5 yaşında oğlum var bir kez olsun ona bile hırçınlaşmadı. dediğiniz gibi olabilir.