Vegan Mama Konusunda?

Silinen sorum için bir şeyler söyleyeceğim. Öncelikle kimse benim inanç sistemime hakaret etme haddini kendinde bulmasin. Bilgisi olan savunmasını yapar, karşıt bilgiler sunar bende tamam derim. Ben bu konuya tamamıyla hakimim ve eğer bilgisine güvenen insanlar varsa buyursun saygı çevresinde fikirlerimizden yararlanalim. Dün tabiki s.a.l.a.k kelimesini kullanan arkadaşların sitenin seviyesini düşürdüğünü ve soru sormuş olmamın onlara hakaret etme hakkını vermeyeceğini belirterek hakkımı savundum. Zaten insanlar bilgisi var ise konuşur yoksa hakarete başvurur bunu çok iyi biliyorum. Benim hakaret olarak kabul edilen bir kelimem olmadı, olamaz aklım fikrim var düşüncelerimi bu yolla dile getirebilirim. Aydinlatacak ikna edici bir fikriniz varsa aktarabilirsiniz. Bu konu sıklıkla tartışılmakta ve mutlak bir doğru üzerinde uzlaşılmış bir konu değil. Kişiler kendi etik ve diğer kaygı ya da ilkelerine uygun şekilde bilimsel olarak hayvanın "besinsel ihtiyaçlarını aldığından emin olmak şartıyla" vejetaryen ya da vegan besleme yapabilir. Kedilerin ihtiyacı olan besinler %100 şekilde bitkisel kaynaklardan elde edilebilir. Geçmişte B12'nin de hayvansal bir kaynak olduğu zannediliyordu ki bunu halen bu şekilde bilen milyonlarca insan ve hatta hekim var. Fakat bilim sayesinde bunun böyle olmadığını öğreniyoruz. Aynı bilim bize eksiksiz bitkisel bir kedi beslenmesinin de mümkün olduğunu gösteriyor. Zira kedinin ihtiyacı olan şey etin kendisi değil, etin içerdiği mikro düzeydeki besin ögeleridir. Bitkilerle ilgili çok şey bilmeyen insanlık, hayvansalları yüceltirken küçümsedikleri bitkilerle ilgili bilgilere sahip oldukça "vay be" demekten kendisini alamıyor ve "fasulye de kendisini nimetten sayarmış" demekten vazgeçiyor ama devasa boyuttaki hayvancılık sektörünün propagandaları doğrultusunda şartlananlar hariç tabii. Son olarak: Kedinizi de kendinizi de ihmal etmeyin ama 21. yüzyıl bilimi ve seçeneklerine rağmen bir kuzunun canını da kendiniz ve kediniz için almayın.

20 CEVAP

bbeyzvv

evet haklılık payı var ona bir şey denemez
ben de üzülüyorum kesilen onca hayvana ama BENCE kediler etçil hayatına devam etmeli

Succubus

şimdi ilk olarak bunu çok istiyorsan köpeklerde yapabilirsin. Köpekler etçil ve otçul beslenen canlılardır, dolayısıyla bitkisel proteini sindirme oranları daha yüksek. Ancak araştırmanı söylediğin kadar iyi yapmış olsaydın sırf vejeteryan ya da vegan beslenme diye arattığında bulduğun paperların yanlı olduğunun farkında olurdun. bir süre önce bir araştırmaya denk geldim mesela, şu çok yüceltilen tahılsız mamaları temel besin ögesi olarak kullanan kedi ve köpeklerde kalp hastalıklarından dolayı ölüm oranında ciddi bir artış var. bunun sebebi de bu mamalardaki baklagillerin olduğu düşünülmekte. bu araştırma hipotez aşamasında ve 4-5 yıldan önce de bilimsel bilgi kategorisinde anılmayacak. sayılar baya çarpıcıydı. vitaminleri elde etmek çok güzel, hayvandaki emilimi nasıl yapmayı düşünüyor çok merak ediyorum. bir de etçil bir hayvanın protein ihtiyacı için hangi kaynak öngörülüyor lütfen paylaşın merak içindeyim. (kedisini tahılsız mamalarla beslemeyenlere nefret kusmak adına başlık açan pek sevgili bir arkadaşa da selam olsun, çok uzun bir cevap da vermiştim kendisine ama başlığı şikayet ettiğimden dolayı göremedi.)

melisberk

a m a z o n. d e üzerinden i n d i g o s adlı satıcı türkiye'ye benevo marka vegan kedi-köpek maması yollamaya başlamış. ilgileniyorsanız oradan alabilirsiniz :> ben de bugün gördüm mama ararken...

sforselin

Sadece son yorumu okudum da, katliama dur demek için başka bir katliam yapmak kedi beslemekten vazgeçmek. Evcil hayvanlar onlar da, beslememize muhtaçlar. Alternatif yol varsa evet yapılabilir. Ama beslemekten vazgeçmek de çözüm değil, onları açlığa terk etmek olur.

Zeynepulku

Vejetryanloga geçme aşamasında bununla ilgili bir çok kaynaktan bilgi aldım. Karşıt görüşlerden yararlandı zaten veganalarda bu konuda hepsi ayni fikirde degilm ama bana en mantıklı geleni buydu