Tuvalet Sonrasını Temizlenme

Esrakutlu

Arkadaşlar merhaba, ilk defa kedi sahiplendim. Kedim 2 ayını doldurdu, 1 haftadır bizimle. Ancak poposunu tuvalet sonrası temizlemiyor. Kedisi olan bir arkadaşım fark etti, poposunda küçük bir kır vardı. Bende dikkat etmeye başladım tuvalet sonrası yalanmıyor. Peçeteyi ıslatıp poposunu siliyorum hemde fazla islatıyorum yalasın diye. Sildikten sonra ufak ufak yaladığını gördüm. Acaba normalde tuvalet sonrası hemen temizleniyorlar mu, yoksa yavru olduğu için henüz bilmiyor mu. Bunu nasıl öğretebilirim ona. Halılara falan sürmesinden korkuyorum. Birde poposunu silince temizlememeye alıştığını okudum birkaç yerde. Ne yapmalıyım, silmem yanlış mı

8 CEVAP

DoraFiko

Bize hekimimiz bebekken ağzı poposuna ulaşamıyor. İskelet sistemi tam eğilmiyor bir süre siz temizleyin nemli pamukla büyüdükçe kendi alışır demişti. Dediği gibide oldu şimdi çok güzel temizleniyor. Ama öyle tuvaletini yapıp hemen tuvaletin önüne çömelip temizlenmeye başlamıyor. Gün içinde saatlerce yalanırken orayıda çıkarıyor aradan :) zaten öyle pis kalmıyor orası ishal vs olmadığı sürece

Ayben02

Benim kedilerim 2,5 yaşındalar ama tuvalet sonrası hemen yalanmiyorlar zaten aşırı kirli kalmıyor popolari bence normal

keroyum53

Merhaba
bende yeni sahiplendim ilk günlerde aynı sorunları yaşıyorduk ama şu an problem ortadan kalkmış durumda
Çok kötü koktuğunda siliyordum fakat rahatsız etmediği sürece ellemiyordum kendi kendine öğrendi

elifozzdemiir

kucuk oldugu icin tam bilmiyor bir sure sonra ogrenir zaten

Esrakutlu

Temizlik konusunda biraz hassasım o yüzden çekindim böyle devam eder diye, birde yakın akrabam da toksoplazma var gözünün yüzde 80 i görmüyor kedi dışkısından olduğunu söyledi. İlk defa kedi bakıyorum, o yönden korktuğum içinde sürekli kontrol ediyorum. Teşekkür ederim yorumlarınız için, biraz daha büyümesini bekleyeyim öyleyse.

Ayben02

Toksoplazma aşısız kedinin dışkısından bulaşıyor diye biliyorum

suddeez

Benimkide öyleydi. Büyüdükçe alışıyorlar

Topacc

Ben de kedimi 2 aylıkken sahiplendim ki geleli daha 2 hafta oldu. Benimki de ilk zamanlar hiç umursamıyordu hatta ıslak pamukla silsem bile hemen yalanmıyordu genelde büyüdükçe daha çok dikkat ettiğini, zamanla kendi kendine öğreneceğini söylediler. Ben de korktum pamuğa alışırsa diye ama daha 2 hafta olmasına rağmen farkı hissediyorum temizliğine daha çok dikkat etmeye başladı. Bence sadece çok rahatsız edici olduğunda silin, ishal olmamasına yani arkasında çok kalıntı kalmayacak şekilde kaka yapmasına dikkat edin kendilerinin öğreneceğini düşünüyorum ben de. Bir yerde de maltı ilk gün ağzına, ikinci gün partisine, üçüncü günden itibaren bir kaç gün tuvaletten sonra hemen poposuna sürünce alıştığı yazıyordu ama ne kadar doğru bir yöntem bilmiyorum denemedim. Kedinin iç dış parazit aşısı yapıldıktan sonra onda toksoplazma olsa bile insana bulaşma ihtimalinin ortadan kalktığını söylemişti veterinerimiz