Kedimin Mama Yeme Ve İsteme Problemi

mEhLikHhE

İyi akşamlar arkadaşlar.Yaklaşık olarak 1 ay önce "Pro plan Kısırlaştırılmış Kedi Maması" (10 Kg) aldım.Kızım 1 yaşına girmişti kilo problemimiz vardı.(5 kiloydu.)Şuan için kilosunu tam olarak bilmesem de görünüş olarak zayıfladığını düşünüyorum ancak son zamanlarda mamayı çok yemeye başladı.Kış geldiği için mi çok sık acıkıyor yoksa farklı bir sebepten dolayı mıdır anlamlandıramadım.Ayrıcada mamayı çok çabuk tüketiyor bir anda tüketince günlük yemesi gereken 75 gr mamanın gramajı yetmiyor 100 gr ve üzeri vermek durumunda kalıyorum ve kilo almasından korkuyorum.Ne yapabilirim bu kadar yemesi ve çabuk acıkması normal midir?

39 CEVAP

tika_waylan

10 kilo mama cok ya biraz daha arastirlaim ya yemezse begenmezse. Gimcat iyi diye biliyotdum onda da mi turevleti yaziyot en iyisi kendimizin yas mamayi yapmasi tabi severse benimki yemiyot ama siz ev yapimi kedi mamasi tariflerine bakin bununla ilgili bir konu acilmisti. Aslinda cok guzel bir yas mama var instinc yas mama var ama cok pahali zaten cok sik vermiyorsaniz bir dusunun tamamen et.

tika_waylan

http://www.patisarkuteri.com/INSTINCT-Originals,LA_226-2.html
%95 et icerigi yaziyor 6tl yani biraz pahali evet ama cok fazla yas mama vermeyen biri icin iyi. Ben arada light ton baliginin yarisini veriyorum ama sakin yagli olanini vermeyin.

mEhLikHhE

tika_waylan , mamayı değiştirmeden önce az alacağım Brit Care yazdıktan sonra virgül koymadan şuan ki 10 kg'lik mamamdan bahsettiğim için yanlış anladınız deneme amaçlı kesinlikle 10 kg olmaz :) N&D deneyeceğim ayrıca Pro Plan'la mı devam etmeliyim yoksa başka bir mama mı seçmeliyim bilemedim.Ama Brit Care yerine Pro Plan daha iyi diye düşünüyorum.Ya Gimcat iyi bir marka yaş mamalarının detaylı içeriğine bakmadım ancak kedilibirhayat bloguna güveniyorum o yüzden bir kerelik yaş mama ve vitaminlerinden alırım.

tika_waylan

https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/brit-care-missy-tavuklu-kisirlastirilmis-kedi-mamasi-testerdeneme-paketi.html su sekilde deneme paketleri var deneyip kedide nasil gittigini gorup ona gore daha ekonomik olacagi icin 10 kiloluk siparis vermek sanirim daha iyi. 2 kilo 60 tl ilosu 30tlye geliyor 7 kilo 183tl onun da kilosu 26tlye geliyor 7kilo daha iyi.
N&D 10 kilo ise 317tl yavru icin kilosu 31tl 5 kilo 184tl o da 36tlye geliyor aalinda buyuk paket alininca pro plana yakin fiyatlarboluyor. Deneyip insallah kedinize en iyi geecege karat verirsiniz

mEhLikHhE

tika_waylan , yolladığın linkte kuru mamalara da baktım Instinct Ultimate Protein gözümde kalmadı değil.Tabiki detaylı bakmak lazım içeriklerine ancak fiyatı bayağı el yakıyor.Dediğin gibi bir deneyelim ancak kargo parasınıda hesaba katarsam başlangıç olarak Pet Shoptan en küçük boyunu alacağım.Toplu almak maddi anlamda daha iyi oluyor ben zaten büyük turşuluk 8 lt cam kavanozlarda saklıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım ilk günkü gibi yiyor.N&D 10 kiloluk alabileceğimi zannetmiyorum eğer 2 mama karıştıracak isem N&D'den ancak 5 kilo alabilirim.

harikayanadur

ben kitten aldığım için ona yoğunlaştım demek ki :) bloglara pek güvenmiyorum sonuçta orda ki insanlar deneyimleriyle bir şeyler yazıyor. akademik birikimleri yok. bu yüzden ürünün direk içeriğini okuyup değerlendirmek daha mantıklı :)

harikayanadur

yaş mamayı evde yapmak sanki beni rahatlatıyor. o yüzden dediğiniz gibi light ton balığı bende düşünüyorum ama daha yapmadım. arada iki haftaya birde kendim yaş mama yapıyorum kırmızı et oranı %80 olacak şekilde . ama yetişkin olunca gimcat düşünülebilir.

tika_waylan

Yetişkin'e Gimcat verilir gönül rahatlıgıyla. Yetişkininde;
Tuna balığı eti (64 %)
Pirinç var yani gayet katkisiz guzel.
Gimcat'in maltını da arada bir de multivitaminini veriyorum Orijen'in de taze dondurularsk kurutulmus etli kedi mamasını ama zaten tombişliğre yatkın diye cok vermiyorum evde yaptigim yas mamayi yese haftada bir vermek istiyorum inanin en temiz guzeli o ya da en kaliteli pahali olanlardan almak gerekiyor Ultimate, yetiskin ise Gimcat gibi Hills'e baktım Domu türevleri, mısırlı gluten unu yazıyor. Ya insanlar nasıl Gdo'lu seyler yiye yiyr xamanla kanser oluyor kedilerde de öyle.

harikayanadur

yani bizimki şimdilik evde yapılanı yiyor darısı sizinkinin başına ya sağlıklı ve uzun ömürlü olsunlarda :)

tika_waylan

Ay cok süper darısı basımıza en güzeli tertemiz evde yapılan.
Organik kabak, havuc aldım tavugun en iyi yetinş ugrsstım hasladım robottan gecirdim yemedi cocuk sokaktkilerr verdim sonucta ziyan olmuyor ama keske benimki de yese ama benim kuru mama asıgu işte

tika_waylan

6 – 24 kg Haftalık kediler için günlük 38 gr – 87 gr arası
24 – 52 kg Haftalık kediler için günlük 77 gr – 87 gr arası
Yazıyor bu arada kıdacası 87 gramdan fazla vermemeliyiz olmuyorsa da artık mamayı degiştirecegiz

mEhLikHhE

dollfacepersian , Drinkwell® Platinum Su Pınarı - 368 Tl aşıyor bütçemi her halükarda ama tabiki alırken düzgün bir şey almada fayda var sonuçta 1 kere alacağım.

harikayanadur

drinkwell klasik zooplas da 59.90 bir bakın isterseniz.

mEhLikHhE

dollfacepersian , yaş mama için Gimcat'i söylememin nedeni kedilibirhayat'ta okumam olmuştu.

harikayanadur

dollfacerenpersian dediğin diğer ürünlerle kıyaslarsak eğer gimcat de aynı şekilde balık ve balık yan ürünleri yazıyor içinde bitkisel hayvansal yağlarda var, dr clavder inde içeriğinde et ve hayvan türevleri yazıyor dikkatlice bakarsanız