Köpeği Gezdirirken Diğer Köpeklerden Korkma Sorunsalı

Ezgixxxx

Merhaba arkadaşlar köpeğimi gezdirirken diğer köpeklerden korkuyorum ve evden çok uzaklaşamıyorum. Ayrıca köpeğim diğer köpeklerden hiç korkmuyor üstlerine doğru gidiyor hep ???? Siz köpeğinizi gezdirirken diğer köpekler sorun olmuyor mu bunu merak ettim. Bunu nasıl aşabilirim deneyimlerinizi paylaşır mısınız ????

14 CEVAP

zibityus

bu iki arkadaşın da söylediklerinde büyük hatalar var özellikle ödül mamasını sakın ama sakın denemeyiniz herkes için söylüyorum olmayacak bir kavgaya sebebiyet verirsiniz. köpeğe mama vermek dostunum demek değildir. genelde insanlar olmayacak kavgalara sebebiyet verirler mesela korkuyla hareket etmek de çok tehlikelidir, üstünüze koşan bir köpekten korkup kaçmak yapılacak en büyük hatadır. bir köpek görünce kendi köpek dostunuzun tasmasını germek en büyük hatadır. bağırmak en büyük hatadır komut vermek en büyük hatadır. bunların hepsi köpeklerin daha da gerilmesine yol açar olmayacak kavgayı oldurur. korkmak sorun değildir korkunu belli etmeyin de demek de yanlıştır. korkmak o durumlarda faydalıdır adrenalin salgılarız ve köpek bunun kokusunu alır bu da onun temkinli davranmasını sağlar. ne kadar korkarsan o kadar iyidir hatta önemli olan panikle hareket etmemek gerekirse sabit durmaktır.

köpek dünyasında her sürünün bir yöneticisi vardır. karşılaştığınız köpekler sürü halindelerse onların da içlerinden biri yöneticidir. yönetici köpek hareket başlatmadan diğerleri de başlatamazlar. bir sürüyle karşılaştığınızda yönetici köpekten icazet aldıktan sonra endişe edilecek bir durum kalmamış demektir. unutmayın onlar orada yaşıyolar gece gündüz ve biz onların bölgesinden geçiyoruz bu yüzden onların bölgesine saygı duyup, geçmeden önce onlardan icazet almak zorundayız. bir köpekle gözgöze geldiğimiz anda duruyoruz, kendi köpek arkadaşımızı arkamızda tutuyoruz kayışı kısaltıp, dimdik bir şekilde duruyoruz hareketsiz. sonra o köpekten bir hareket sırası bekliyoruz, göz kırpma kafa çevirme herhangi bir şey, bu hareketten sonra da sakin ve yavaşça geçip gidiyoruz hiç arkamıza bile bakmıyoruz. isterse dünyanın en saldırgan köpeği olsun en agresifi olsun, bunu yaptığımız sürece hiçbir köpek bize saldırmaz çünkü köpek dünyasında olumsuz etki olmadan olumsuz tepki olmaz. bu sırada yanlarından geçerken eğer kendi köpek arkadaşımız onlara atak yaparsa, havlarsa veya onlara doğru yükselirse bu o köpeklere yöneticinin biz olmadığımızı gösterir. bu oluyorsa zaten evde bir şeyleri yanlış yapıyoruz bu yüzden köpek yönetici sorumluluğunu güvenmediğinden bize vermiyor demektir ilk zamanla çalışarak güvenini kazanmalıyız. üstünüze koşan köpekler olursa da aynı şey geçerli önce duruyoruz hareketsiz ve dik, köpekler 1 kol boyumuzdan içeri girmeye çalışmadıkça sorun yok, o sınırı geçmeye çalışıyorlarsa buna müsaade etmiyoruz bir ayağımızı öne atıyoruz ve burdan daha fazla yaklaşamazsın diyoruz ( içimizden ) o da hop geri yapıyor belki tekrar deniyor ama tekrar ayağımızı atıyoruz ve giremiyor böylece siz kendi dostunuza yaklaşmasını engellemiş oluyorsunuz olası kavgaların önüne geçiyorsunuz. köpek arkadaşınız küçük zaten aman bi şey olmaz heralde diyip yaklaşmalarına izin vermeniz büyük bir riske girmeniz demektir. 1000 tanesinde olmaz 1 inde olur ve kötü olur yani. yanlarından geçip gideceksiniz sadece bu, belki çok fazla geçtikçe artık köpekler size güvendikçe siz de onlara güvenirseniz o zaman çok uzun olmadan biraz koklaşmalarına müsaade edersiniz sonra güven bağı iyice kuvvetlenir ve kavga riski minimuma iner zaten. sorunuz varsa bana özel mesaj olarak yazınız lütfen daha detaylı yardımcı olabilirim.
bu linkteki videoyu da izlerseniz iyi olur sizin için
https://www.youtube.com/watch?v=CIdSRj35WPg

nejadekoldas

Yoo olmuyor. Zaten amaçları belli, saldırıcak olan köpeklerde kendilerini gerçekten belli oluyorlar nasıl desem mal olan insan bile anlar içiniz rahat olsun. Benimkinin kaç defa üstüne doğru koştular bide yırtıyorlar kendilerini koşarken dpwmfşeöşs hiç bişey yapmıyorum benimkisi oturuyo zaten yanına gelmelerini bekliyor. Ardından koklaşıyorlar oyun da yapıyo bazı sokak köpekleri. ben hayvanlara insanlardan çok daha güveniyorum. Tabikide yaklaştrmadam evvel şöyle bi bakın vücut diline. Ama genelde de bişey olmuyor sokaktakiler bile ev köpekleri gibi olmuş artık hayırdan dur’dan yapma etmeden anlıyorlar

Zeynepulku

Yanınızda ödül maması taşının veya kuru mama gördüğünüz sokak köpeğine verin sizin ve köpeğinizin dost olduğunu anlaşsınlar. İki uç kere koklaşinca köpeğin izle problem kalmaz. Ben kopek beslemiyorum ama bizim burada çok sokak köpeği var ve insanlar evinin karşısındaki parka köpeklerini getiriyor köpekler birlikte oyun falan oynuyirlar. Her kopek ayni değildir tabii. Dikkatli de olmak gerek

Ezgixxxx

Attığınız video gizli. Teşekkür ederim dediklerinizi deneyeceğim.

nejadekoldas

Aşkım sakin ol. Senin dediklerini uzun uzun yazmak istemedim, internetten araştırmayı soru sahibi de akıl etmiştir dimi ama. Hemen bu 2 arkadaşın dediği de yanlış demen komik oluyor gelir kendi düşünceni yazarsın. Bizde ne yanlışlar görüyoruz ama kudurmuşçasına bU yAnLış demiyoruz.

nejadekoldas

Bide duvarında soru sormuş köpeğe nasıl yaklaşılır diye dpwmğfwl hayır bari cevabıma karışma şuan bilgi sahibi olduğumu öğrendim sayenizde zibityus, şükranlarımı sunarım❤️

Zeynepulku

Ödül maması kopele köpeğin degil sokak köpeği ile insanin dostluk kırması için demiştim ben. Ben genelde boyle alistiriyorum kendimi sokak köpeklerine

Siyammm

Köpeğiniz küçük bence temkinli olun ödül maması fikrini doğru bulmuyorum köpekler kıskanır.
Riske gerek yok evin civarında turlayin ne guzel

Ezgixxxx

Beni çok fazla kovaladılar o yüzden başka köpekle karşılaşınca geriliyorum jsbsssbs bir de köpeğim dişi, erkek köpekler genelde bir şey yapmıyor ama dişiler hırlıyor köpeğimi kucağıma alıp kaçıyorum jsnaabab korkumu yenmem gerek ama bu sebepten dolayı çocuğu yeteri kadar gezdiremiyorum. Dediklerinizi deneyeceğim yanımda mama taşıma vs. Teşekkürler cevaplarınız için

zibityus

kucağa da sakın almayın bu da olmayacak kavgaya sebep verir

zibityus

@siyammm
kıskanma duygusu köpeklerde yoktur. orada olabilecek tehlike bir hayatta kalma temel kaynağı olan beslenme kaynağını yönetmek zorunda bırakmış oluruz bu da stress ve agresyona yol açabilir. 1000 kere strese girer ama agresifleşmeden farklı şekilde durumu yönetir biz de durumu yönettik sanırız ama bir seferinde köpek agresifleşir ve kavga çıkar. yani köpeğe ödül vermek ona stress yükleyerek kendimizi köpeğe yönettirerek sorumluluk almasına mecbur bırakmaktır.

Ezgixxxx

Teşekkürler arkadaşlar dediklerinizi deneyeceğim :)

Öncelikle köpeğinize eğitim vereceksiniz sizi takip edecek . Başka köpekler havladığı zaman gözü sizde olur onlara dönmezse, siz de yürüşünüzü hızlandırmazsanız veya havlayan üstünüze gelen köpeklere dönmezseniz yavaşlamazsanız problem olmaz. Sokak köpekleri çiftlik koruyan bekçi köpekleri gibi değildir sadece " sen kimsin, burası benim çabuk git buradan" demek için havlarlar.
Eğer sen ve köpeğin kontak kurarsan o zaman farklı olur işte.