İç Dış Parazit

caglassr

Sitede düzenli beslediğim 3 kedi var. İç dış parazit damlası yapılmadı. Bu üç kediyle baya içli dışlıyız. Kucağımdan inmezler. Dış parazit olsa dışardan anlar mıyım? Görünürde bir şey yok. Olağan dışı bir kaşınma da görmedim. İç parazit vardır sanırım. Çünkü vermeyin yazmama rağmen arada salam veren oluyor. Şimdi iç dış parazit damlası yapmam gerekir mi? Gerekirse hangi marka ve nasıl yapmam gerekir? Tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

10 CEVAP

cipildek

Evet evde yapabilirsiniz veterinerim dün söyledi getirip strese sokmana gerek yok dedi hemen boynunun arkasına sıkılıyor yalama imkanı yok deriden emilir dedi

Merhaba. Bunu biz yapabiliyor muyuz bilmiyorum. Veterinere götürüp yaptırman daha uygun olur diye düşünüyorum.

ilily13

Sokak kedileri için ayrıca gerekli iç dış çünkü sokak şartları daha mikroplu bilindiği üzere ama dediğiniz gibi birbirlerine yalama durumu olduğu için yapılmaması daha iyi çünki ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Kedilerin tüylerindeki bakteri size zarar verebilir yutmamaya dikkat edin

TarcinBey

Dış parazit kesin vardır. Sokak hayvanı neticede. Kendiniz de yapabilirsiniz ama daha önce yapmadiysaniz çok dikkatli olun. İyi bir veterinerden alın ki güzel bilgi versin nasıl kullanacaginiz hakkında.

TarcinBey

İç parazit: örn 3 kilo kediye yarım tablet. Sokakta oldukları için kilo vs net bilmeseniz de kaç aylıklar söyleyip ona göre alın. Tabletleri kaça bölüp vereceğinizi mutlaka sorun.

Dış parazit; yine yaşa kiloya göre mg verir. Çok fazla gelirse zehirlenme yapar. Enseden akmamasi için, yalamamasi için enseden baz alıp tam iki kulağın ortasına denk gelecek şekilde yapın.

Iceoglan

Merhaba, sokak kedisinde kesin parazit vardır demek doğru değil. Ben arada götürüp yaptırıyorum, özellikle küçük olanları. Ancak ilk parazit aşısından sonra mümkünse takip etmek lazım. Parazit döküyorsa 1 hafta sonra tekrar edilmeli. Takibi yapılamayan minnoş için ilk iç parazit aşısından sonra 1 hafta sonra 2. iç parazit ve dış parazit yapılmalı. Dış parazit aşısını enseden damla ile yapıyorlar. Bu ilacı başka bir kedinin yalamaması gerekiyor. O yüzden en az 2 saat diğer kedilerden uzak tutmalısınız.

caglassr

Merhaba biraz baktım da damlayı veterinerden satın alıp evde kendi yapanlar var ama bilemiyorum. Bir de aklıma takılan damlayı yaptım diyelim bu kediler birbirini yalarsa? Evde takibi kolay olur ama sokakta nasıl takip edeceğim

Berrefilizzz

Arkadaşlar ben geçen ayın 8 inde iç dış parazit yaptırdım kedime dışarı hic çıkmıyor gene 8 inde yaptirmaya gidicektim fakat 2 3 ay geçse de oluyor mu

caglassr

Yukarda çok uzatmışım kısaca sokak kedilerine iç dış parazit yaptırmam gerekiyor mu?

caglassr

@TarcinBey çok teşekkür ederim :) daha önce yapmadım ama onlar benim canım iyice bilgi edinmeden hareket etmem.