Köpeğimin Tuvaletini Pede Yapıyor, Dışarı Yapmasını Nasıl Sağlarım

Boni-Mia

Boni henüz 11 aylık erkek bir maltese terrier. 2 ay önce sahiplendim, mutlu mesut geçiniyoruz.
2 aydır bende olduğundan tuvalet eğitimini halen tam olarak veremedim. Evin bir kköşesine ped serdik, çişini gidip oraya yapıyor. Ancak pedini kaldırdığımızda gidip gene pedinin olduğu bölgeye çişini yapmaya devam ediyor. Pedin yeniden serilmesini falan beklemiyor. Yani Boni şuan çişini hem oraya hem dışarı yapabileceğini düşünüyor. Sadece dışarı yapmasını nasıl sağlarım? Tuvaletini tutma alışkanlığı edinemedi.
Bu arada, günde 4 kere, minumum 3 kere dışarı çıkartıyorum zaten. Yani dışarı çıkamadığı için tuvaletini pede yapma gibi bir durumu yok. Gerçeketne tuvaleti gelince gidip yapıyor.

1 CEVAP

zibityus

bu durumdan köpek arkadaş da memnun değil emin olun, bu durumu çözmelisiniz.bu soruları kendinize sormalısınız:
köpek dışarı çıkar çıkmaz büyük ve küçük tuvaletini 15 dk içerisinde yapıyor mu? hayırsa demek ki rahat değil köpek.
sürekli aynı yerlere mi boşaltım yapıyor? evetse çok sıkıntı, bu yerlere köpeği yaklaştırmayın. farklı yerlere boşaltım yapsın.
kaç dk kalıyorsunuz dışarıda? boşaltım yapmadan girmemelisiniz ve minimum 45 dk 1 saat dışarıda kalmalısınız
boşaltımı iyice yaptığından emin misiniz? evet diyebilmelisiniz
Boşaltımı yapar yapmaz eve mi giriyorsunuz? hemen eve girmemelisiniz.
pedi evden kaldırmalısınız köpeğin buna alışkanlık kazanması olumsuz sonuçlara yol açar, bence pedin olduğu yere köpeği sokmamalısınız alışkanlık kazanana kadar.
her gün 3 saatte bir çıkarırsanız en fazla 3 hafta sonra köpek buna alışır. gece uyku hariç 3 saatte bir çıkarmalısınız.