Kedide Mantar

sanslibuyuyor

bu sabah kedimin başında beyaz bir yuvarlak gördüm normalde de kulaklarının altındaki tüyler seyrek o yüzden görmem kolay oldu veterinere götürdüm ve belki bir yere çarptığı için olmuştur iki gün daha gözlemle büyürse pazartesi tekrar getir iğne yapalım dedi siz hiç mantar tedavisi gördünüz mü bu konu hakkında neredeyse hiç bilgim yok şu an araştırıyorum bildiklerinizi benimle paylaşır mısınız

12 CEVAP

gamzeemirik

benim 2 kedimde mantar oldu öncelikle çok zorlu ve uzun bir süreç. mantar olan bölgedeki tüyler dökülüyor ve beyazlaşıyor. şuan mantarsa eğer aşıyı yapmanın bir mantığı yokmuş veterinerimiz öyle demişti. mantar olmaması için o aşılar yapılıyormuş ve 21 gün sonra etkisini gösteriyor zaten 2 kere vuruluyor mantar aşısını 21 gün arayla. bu yüzden veterineriniz mantar aşısı yapalım derse bile yaptırmayın fiyatıda diğer aşılara göre biraz yüksek. en iyi çözüm ecosin yıkama. biz veterinerde yıkamasını yaptırdık. kedinize göre iyileşme sürecide değişebilir. bir kedim 3 kere diğeri 2 kere ecosinle yıkadıktan sonra atlattık. veterinerimiz bize evde ayrıca eczanelerden alabileceğiniz ketoral şampuanla 3 günde 1 yıkamamızı söylemişti. biraz köpürtüp 5 dk bekleyip durulayabilirsiniz. ayrıca mantar olan bölgeye travazol krem de kullanabilirsiniz. bunların maliyeti düşük fakat ecosin yıkamasının fiyatı biraz pahalıdır. geçmiş olsun umarım en kısa zamanda iyileşir.

Cook

Bence başka bir veterinere daha götürün bi yere çarpması sonucu tüyünün döküleceğini ya da yara oluşacağını sanmıyorum. Birçok ihtimali var o yüzden şunu yapın diye tavsiye vermek yanlış olur ama evinizde crystalin sprey varsa onu sürebilirsiniz ya da batikon varsa onu da sürebilirsiniz. O bölgeyi çok kaşıyıp kaşımadığına dikkat edin. Umarım yoktur mantar. Geçmiş olsun

sanslibuyuyor

o bölgesinde zaten tüy seyrekti yani dökülme yok gibi derisindeki beyazlıktan dolayı belki bir yere çarpmıştır demişti pazartesiye kadar gözlemleyip tekrar götüreceğim veterinerime güveniyorum tanıdığım biri umarım mantar değildir teşekkür ederim

Ozge00

Normal, cogu kedide o bolge seyrek olur. Bizimki de öyle. Kaşıntı vs var mi?

Ozge00

Mantar olduğunu sanmam

sanslibuyuyor

daha sabah gördüm ama şu anlık kaşıntı yok sabah benden önce uyanmış o zaman kaşıdı mı bilmiyorum inşallah değildir ben biraz evhamlıyım bir şey olduğunda endişeleniyorum peki derisindeki o beyazlık neden olabilir kepek değil çünkü okşadım orayı ama dökülme olmadı

Zeynepulku

Mantar olsa sürekli kasinir biraz daha gözlemleyen orada siyah siyah noktalar çıkarsa tekrar bir vet hekime götürün

sanslibuyuyor

pazartesi gelin bir daha bakalım dedi veterineri inşallah bir şey yoktur götüreceğim tekrar

dorakitten

pek mantar gibi durmuyor ama eğer mantarsa asla aşıyla kedinizin karaciğerini yormayın. ecosin tablet öneririm 1 haftada kurutuyor cok etkili. geçmiş olsun

sanslibuyuyor

veterinerim pazartesi konrolde mantar olduğu anlaşılırsa iğne yaparız demişti ama çok mu zararlı

gulsundusmez

Mantar olma ihtimali var bölge kuru ve açılmaya devam ediyorsa. Ketoral krem sabah akşam o bölgeye sürün ketoral şampuan alın 1ci gün yıkayın 1gün ara verin yine yıkayın 2 gün ara verip yine yıkayın toplamda 3 kez yıkamış olmanız lazım. Hapıda var ama yutturmak zor geçen izlemiştim biri tüp şeklinde maltın içine sıkıştırıp hüpleterek hapı verdi iğnede olur tabi. Ben bir çok şey okuyorum ve maalesef bazı veterinerlerin aptal beceriksiz olduğuna şahit oluyorum güvendiğiniz vet değilse bir vete daha danışmakta fayda var.

sanslibuyuyor

veteriner bir tanıdığımız hatta hemen iğne yapmak istemedi belki mantar değildir diye birkaç bekleyip ilerleyip ilerlemeyeceğini görecekmişiz veterinerime gidince ecosin tableti soracağım ama bizimki biraz hırçın bir kedi yıkatacağını sanmıyorum acaba bir bez yardımıyla silsek de olur mu