Köpeğim Köpek Maması Yemiyor

Ezgixxxx

Arkadaşlar evde 2 kedim 1 köpeğim var köpeğim için nd dahil bir sürü mama denedim hepsini başta 1 2 kere yiyor sonra yemiyor sürekli kedi maması yemek istiyor fiyatı çok yüksek olmayan(öğrenciyim) önerebileceğiniz bir mama var mı? Kedi maması yemesini istemiyorum napmalıyım?

13 CEVAP

zibityus

abi hata sende köpek yer, yemediğinde sen gidip başka mama verirsen köpek tabiki yemez niye yesin daha lezzetlisi gelcek yemezse. olmaz öyle köpek dünyasında mama bir avdır avdan düşen payı köpeğe verirsin yemezse aman beğenmedi demek insan duygularıyla sana hata yaptırır. köpek yemiyorsa önünden alacaksın 20 dk süre verceksin. yemediyse sen yiceksin ya da başkası yicek ya da bi yere gömeceksin. bir sonraki öğüne kadar hiçbir şey vermeyeceksin, 3 gün en fazla yemicektir sonra gör bak nasıl yiyor. köpeği insanmış gibi düşünürsen aman sevmedi dersin, doğada hiç av ayırt eden hayvan gördün mü? köpek tadı güzel diye yemez yemeği hayatta kalmak adına yer ama sen ona yemediği zaman başka bi şey sunarsan hata yaparsın köpek artık onu beklemeye başlar.

zibityus

sen insan gibi düşünüyosun o insan değil sevmediği şey diye bir şey yok. ormanda bugün tavşan avlanalım ben tavşan seviyorum diyen bi köpek oalbilir mi olamaz. köpek beslenme kaynağını tadı güzel mi ya da seviyo mu sevmiyo mu diye düşünmez köpek tadı güzel diye yemez ya da kötü diye yememezlik de yapmaz. böyle bir ayrımda bulunmaz direk yer çünkü hayatta kalmak için yer. insan ise yemek için hayatta kalır biz lezzet için yeriz evet ama köpeğin zihni böyle değil bunu anlamalısın

Selinn_Loraa

Enjoy var isterseniz. Fiyatı uygun, tadı da çok lezzetli :D tabi ki tatmadım ama bütün köpekler bayılıyor enjoya :))

Lütfen evde baktığınız kediler varsa da mamalarını ayrı yerlerde vermeye çalışın. Alışmasın kediciklerin mamasını yemeye :D

cihankural

Bizim kız da çabuk sıkılıyor kuru mamadan. Arada içine somon yağı, yoğurt vb zararlı olmayan şeylerden koyuyoruz. Duruma göre 1 tatlı kaşığı ile 1 çay kaşığı arası değişiyor.

Eğer cilt problemi yoksa biraz konserve mama da koyabilirsiniz içine. Maksat aromalı olsun. Biz cilt probleminden dolayı atopik mama kullandığımız için konserve mama koyduğumuzda atopik mamanın özelliği kalmıyor ne yazık ki.

zibityus

@cihankural arkadaşın yaptığı ve söylediği hatalı bir uygulamadır yine insanmış gibi düşünülerek iyi niyetle yapılan bir hatadır içine br şey eklerseniz eklemediğinizde yemeyebilir. ayrıca köpeğe sürekli aynı yerde mama verilmemeli, her seferinde evin farklı noktasında verilmeli, açık büfe beslenmemeli ve bitirdikten sonra mama kabı köpeğin kokusunu alamayacağı bi yere kaldırılmalı yıkanmalı.

zibityus

verdiğiniz mama da çok kaliteli nd yemeyecek köpek bence yoktur.

zibityus

20 dk demiştim 10 dakika olacaktı 10 dakika sonra kaldırmak zorundasın yemediyse

AsenaTuncay

Allah aşkına iyi güzel diyorsunuz da bizim hayvanlarımızda ormanda yaşamıyor aynı bizim gibi şehir hayatında mamayla ev yemeğiyle tanışıyorlar. Ormanda/doğal ortamlarında yaşasalar tamam dicem. Ki boş alana atılmış köpekleri beslemeye çıkıyoruz arkadaşımla, aç hayvanlar kuru mama seçiyor yemiyor mesela. Eee aç madem ne bulsa yemesi gerekmez mi? Köyde yaşayan hayvana kuru ekmek doğruyorlar koşarak yiyor, benim köpeğim doğduğundan beri evde büyümüş kuru ekmeği yer mi? 2 gün inatlaştım aç yattı yine yemedi kuru mamasını. Doğal hayatı yaşamamış hayvan/insan ne fark eder görmemiş ki yokluk...

zibityus

@asenatuncay ormanda yaşamıyorlar evet ama evimiz köpeklerin gözünde küçük orman bölümü dışarısı da büyük orman ve ona verilen yemek de avdan bir parça. köpekler zihinlerinde ormanda yaşıyorlar.
yaptığınız gözlemler pek doğru değil ama bunları burada tartışmak istemiyorum çünkü çok uzuyor, sünüyor veya konu sapıyor isterseniz özel mesajdan aklınıza takılanları cevaplayabilirim orada tartışabiliriz.
3 gün aç kalan köpek mama bozuk olmadığı sürece veya köpekte bir sağlık problemi olmadığı sürece 4. gün iştahlı bir şekilde yemeye başlar. sizin köpek de kuru ekmeği yemeye başlar, sonra kuru ekmek yediği için ne üzülür ne size kızar ne mutsuz olur anı yaşamaya devam eder, hayatını etkileyecek tek şey besin alamayacağı için sağlığı kötüye gider.
köpek ölmemek için yemek mutlaka yicek. 3 gün yemezse 4. gün yer diyorum ama eğer köpeği güzelce yorarsanız iyice enerji harcatırsanız 1 günde de yiyebilir çünkü beyin enerji isteyecek. inatlaşmak değil burada amaç, kararlı olmak. inatlaşırsanız insan duyguları eklersiniz ve köpek için bu dengesizlik olur.

Ezgixxxx

Ben istiyorum ki severek yesin sevmediği bi şeyi zorlayarak başka bi şey vermeyerek yedirmek istemiyorum @zibityus

Ezgixxxx

Yorumlarınız için teşekkürler

cihankural

@zibityus'un benim söylediği uygulamayı onaylamamasına karşın :) mamanın içine koyduğumuz yağ vs miktarını her geçen gün azalttık. 3 aydan uzun zamandır aynı mamanın içine birşey koymadan veriyoruz. Her defasında ağzı sulanıyor. Köpek-zil ilişkisi. İnsanmış gibi düşünseydik, hergün farklı mama verirdik :) Mamayı sevdiği için değil, mamayı sevdiğini düşündüğü için ağzı sulanıyor ve iştahla yiyor. Şuan mamasını yerken et bile versem önce iştahla mamasını bitiriyor. Çünkü bilinçaltında, 5 ay önce 3 gün üst üste yemediği aynı mama, bugün en sevdiği şey. Köpek eğitimi bu şekilde olur.

Zero0

Benim kedimin dişleri rahatsız olduğu için sert mamaları yiyemiyordu o yüzden ince taneli bir mama aldım proplan. Şimdi en azından yuttuğunu düşünüyorum ya da kolay çiğneyebildiğini. Diş sağlığı geldi yani aklıma. Köpeğiniz küçük ırksa küçük taneli mamalar uygun olur. Bir fikir sadece