Beyaz Kusmak

serry

arkadaşlar köpeğim az önce beyaz kustu, internetten baktım ama bu konuyla ilgili pek bişey bulamadım. yardım lütfen

1 CEVAP

merkap1905

Kusmanın olması hayvan sahibi tarafından birşeylerin yanlış gittiğinin ilk sinyalidir. Kedi ya da köpeğinizin kusması halinde mamasını ve suyunu birkaç saatliğine ortadan kaldırın. Süre sonunda yemediği ve içmediği halde kusması devam ederse, hekiminizi arayın.

Bazen kusmanın nedenini belirlemek çok zor olabilir. Her ne kadar kusan petimizin yemek yemediğini düşünsekte yabancı cisimlere ve birtakım toksiklere ulaşabiliyor olması bu ifadeyi zayıflatır. Pek çok olguda sadece bu erişimin engellenmesi sorunu çözümleyebilir. Bu yaklaşım bize  zaman kazandırır. Her şeye rağmen kusma devam ediyorsa , profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var diyebiliriz.Uzun süreli ve şiddetli  kusma dehidrasyona sebep olur, bu durumda acilen sıvının ve kaybolan minerallerin yerine konması gerekir. Pek çok vakada kusmanın kontrol altına alınması (bazı olgularda tehlikelidir) tercih edilir.

Gıda alerjisine bağlı kusmada uygun diyet mama, öte yandan mide kanseri olan bir hayvanda uzun süreli kemoterapi ya da cerrahi mudahale seçenekler arasındadır.Primer mide hastalıklarına ya da kusmaya sebep olan hastalıklar şunlardır:

Parazitler

Toksinler

Yabancı cisimler

Gıda alerjisi

Mide ülseri

Enflamatuvar barsak hastalıkları

Kanser

Sekonder (İkincil) veya mideyle ilintili olmayan bozukluklar şunlardır:

              Tiroid  hastalığı (kedi)

Pankreatit

Pyometra (rahim enfeksiyonu)

Böbrek ve karaciğer hastalıkları

Köpeklerde parvovirüs (kanlı ishal) veya distemper (gençlik hastalığı)

Kedi panlökopeni (kedi gençlik hastalığı)