Tuvalet Eğitimi

Alexza1425

Merhaba 45 günlük pug yavrum var. Tuvalet eğitimine nasıl başlamalıyım

3 CEVAP

zibityus

3 saatte bir dışarı çıkararak

zibityus

yetişkin köpeği 2 kez çıkarmak yeterli değil en az 3 kez sabah akşam ve gece yatmadan önce boşaltım için çıkarmalısınız. yoksa yaşlanınca çişini tutamayabilir yani köpeği fazla zorlamış olursunuz. aşılar bitmeden ki riski ben de biliyorum fakat köpek rehberleri bu konuda farklı düşünüyor sanırım yani profesyonel birine danışın bence. eve yaptırmak zorunda olmayabiliriz.

hazzelto

Aşı döneminden önce ve aşı dönemi sırasında dışarı çıkartmak biraz risk. Onun için bir süre evde çiş pedine veya tuvaletini yapabileceği bir alana ihtiyacınız var, yemeğini yeyip suyunu içtikten sonra yaklaşık yarım saatte tuvaletini yapar. O süreçte tuvaletini yapmasını istediğiniz yerde olsun. Mesela biz balkonumuzda bir alan yapmıştık, köpeğim bebekken balkonda beklerdik tuvaletini yapana kadar. Daha sonra aşı dönemi bittiğinde yine aynı şekilde tuvaletini yapacağı zamanlar yürüyüşe çıkartırsınız. Zaten artık dışarı yapabiliyor olduğunda otomatik olarak eve yapmak istemiyorlar. Tamamen alışkanlığını kazandığında da günde iki kez sabah akşam aynı saatlerde çıkarmanız yeterli.