Kedilerimin Kumunu Nasıl Ayrı Tutucam?

mivaleyna

Arkadaşlar merhaba sokaktan yavru bi kedi sahiplendik evde bir kedimiz daha olduğu için tedbir amaçlı test yaptırdık corona testi pozitif olduğunda 2 çizgi olur. 2. çizgi çok hafifti yani tam negatif değildi
veteriner hekimi de bize bağışıklığını yüksek tutarsanız diğer kedinize geçme olasılığı çok çok düşük dedi. kum kabını ayrı tutmamızı söyledi ama bunu nasıl yapıcam? evdeki kedim zaten kendi kumunu kullanır ama yeni kedi her yere girmeye çalışıyor lütfen yardım edin

5 CEVAP

sforselin

Evdeki kedinizin de korona pozitif olması muhtemel aslında. Bağışıklığı -böyle bir durum bilinmiyor olsaydı bile- her zaman yüksek tutmaya çalışmak zaten bu yüzden önemli. (Stresten alabildiğince uzak durması da aynı şekilde önemli bu yüzden.)
Yavruyu farklı odadaki kuma alıştırmaya çalışabilirsiniz ama %100 başarılı olabileceğiniz bi şey olduğunu zannetmiyorum bunun. Bizimki bi ara kakasını başka çişini başka tuvalete yapıyordu mesela. Biraz kendi isteklerine bağlı gibi :)
Ayrı kumların yanında tuvalet temizliğini sıklaştırmanızı öneririm. Kumunuz iyi topaklanmıyorsa daha iyi topaklanan bir kum kullanmaya başlayın ki kum çabuk kirlenmesin. Topaklanan peletler kumu tamamen değiştirmenize gerek olmadığı vaatleriyle daha iyi bir seçenek gibi geliyor bana bu durumda. Söylediklerine göre bentonitte ne kadar topaklansa da ayrılan taneler olduğundan için kum kirleniyor, dolayısıyla tamamen değiştirmemiz gerekiyormuş.

mertunal

En basitinden ayrı odaya alın

mivaleyna

bi odaya hapsedemem ki kediyi... kumunu ayrı yere alsam bile yeni gelen kedi eski kuma gitmeye çalışacak

mivaleyna

merhaba, teşekkürler cevabınız için evdeki kedime de yaptırmıştım onda pozitif çıkmadı çok şükür evet dediğiniz gibi yapıcam mecbur ama ileride negatife dönme ihtimali var mı acaba? yoksa hep böyle mi kalacak diğer kedime geçer diye çok korkuyorum

sforselin

Negatife dönüyor mu'nun cevabını ben de bulamamıştım. Ama bence endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Toplu alanlarda yaşayan kedilerde %80lere çıkıyormuş korona oranı mesela. Genelde Fip'li kedileri bile evde yaşadığı başka bir kedi varsa ondan ayırmıyorlar. Testler de kesin sonuç veren testler değiller diye biliyorum. 5 üzeri kedinin olduğu evler için sıkıntılı durum oluşacağını söylüyorlardı. O yüzden ben negatif olabileceği ama tekrar bulaşabilen bir şey olduğu çıkarımını yapmıştım.
Bir hekime danışmak daha iyi olur bu konuyu.