Sürekli Mama Değiştirmek?

pompompurin

kedim 2,5 aylıkken geldi. 4,5 aylık oldu. gelince nd verdim yüzüne bile bakmadı. geldiğinden beri 1 kilo civarı proplan yedi. sonra içeriğinden rahatsız oldum iyi bir mama alayım dedim ve true instinct'e geçtim. 1,25 kg true instinct kitten mamanın 1 kilosu duruyor. ama aynı miktarda acana mama neredeyse aynı fiyat. kedim aşırı seçici olduğu için önce 300 gr instinct denedim ve severek yiyor diye büyüğünü aldım çünkü daha kaliteli mamaların küçük boyu veya numunesi yoktu. ama acana'nın yeni mamalarının içeriği kat kat iyi. sürekli mama değiştirmek de zararlıymış. sizce 1 kiloluk paket bittikten sonra yavaş yavaş acana'ya mı geçmeliyim yoksa instinct'e devam mı edeyim. et oranı arasında ciddi bir fark var acana'nın yeni çıkan kitten mamasında. üçüncü kez mama değiştirmem kedime dokunur mu?

16 CEVAP

Mehmetkr

Kullandığınız mama zaten çok kaliteli bence sürekli değiştirmeye gerek yok veterinerler in önerisi zaten piyasadaki çoğu mamanın içeriği çok iyi eskisi gibi değil o yüzden siz evcil hayvanınızın sevdiği ve güvenilir mamaları satın almalısınız' şeklinde oluyor.

Zeynepulku

Yavaş yavaş acanaya geçin acana çok kaliteli bir mama. Mamayi hic değiştirmemekte kotu en azından 3-4 ayda bir taze et içeriği yuksek farklı bir mama almakta fayda var. Ama sizinki biraz fazla olmuş. Acana'yi yavaş yavaş alıştıra alıştıra verin ilk basta az yer belki ama RC fen veya proplan dan daha iyi bir mama

pompompurin

cevaplarınızı bekliyorum üste çıksın diye yazdım

Themis_hy

@pompompurin mama değişimde süreci 2 haftaya yayıp, yeni mamanın oranını her gün biraz artırarak verirsen ishal kusma olmaz. Birden mama değişiminde yaşanıyor sindirim bozuklukları. Ama sık mama değişimi kediyi iştahsızlaştırıyor. Çünkü her verdiğin mamanın taneleri farklı, tadı farklı ve bu kediyi strese sokup mama yemekten soğutuyor. İştahsızlaşıyor. Az yiyince ihtiyacı olan vitaminleri alamıyor ve tüy dökümü mantar vs bir sürü rahatsızlık başlıyor.

NURSENA123

acana iyi mamadır bence bunda kalın sık değiştirmek hayvanın dengesini bozar maddi olarak biraz pahalı bir mama acana daha uygun mamalar ise sizi zorlamaz ama baya seçici sanırım kediniz

Themis_hy

@pompompurin evet acananın yeni çıkardığı kitten mama içeriği benim de hoşuma gitti. İnstinct den daha iyi görünüyor. (Hem de fiyat aynı) Nd ye zaten sıcak bakmıyorum ben bazı partileri ciddi sorunlu ve tuz var içeriğinde. Sık mama değişiminin kediye zarar vereceğini söylemeye çalışmıştım ben sadece:)) yoksa acana kitten mamaya söylenecek birşey yok zaten.

pompompurin

yardım eder misiniz??

pompompurin

evet true instinct de kaliteli ama tavuk unu domuz unu var içinde acana ile baya fark var kafam karıştı. cevabınız için teşekkürler

pompompurin

tek korkum sürekli mama değişikliğinin kedime zarar vermesi. 2 kere değişmemiş olsam düşünmeden acanaya geçerim zaten :/

ben 1 ay içinde 4 mama değiştirdim pro plan aldım yemedı royall canın yemedı acanayı kokladı bıraktı ve nd tam ndyı yıyor demıstım 1 hafta yedı 2 haftadır yuzune bakmıyor bile tırtıklıyor sureklı mıyavlıyor kılo alımı durdu 3.5 ayllık kedım suan hılls kıtten tuna balıklı sıparıs ettım bence hayvan mamasını kendı secıyor ne yıyorsa onla devam edın

ama bu surecte probıyotık kulanın veterıner tavsıyesı ıle ıshal olabıır kedınız ve mama gecısı kuralını unutmayın bızım kedılerımızı whıskas ıle buyutmusler sanırım whıskas ıstıyor ama corba verırım onu vermem ınatla deneye deneye bulacagız 2 kedımızde cok ınatcı 1 aydır tum maasımızı mama ve asıllara yatırdık :((

pompompurin

değiştirmekte sorun yok da bizimki 1 buçuk kilo mamayı yedi, şimdiki mamasını da yiyecek 1 kilo, sonra yavaştan geçeceğim. ishal olmasından, midesinin bozulmasından korkuyorum..şu anki mamasını çok severek olmasa da yiyor işte.

Themis_hy

@esratlassm hepsini reddetmesi tuhaf. İştah açıcı vitamin kullansanız iyi olur.

pompompurin

@Themis_hy kedim zaten kuru mama pek sevmiyor :D ama acanaya geçmek istememin nedeni sırf içerikten dolayı ve fiyatlarının neredeyse aynı olması.

pompompurin

@Themis_hy teşekkürler cevaplarınız için :)