Aşı Programı

Rotwalle

Merhaba iki tane 2 aylık köpek yavrumuz var.Bunların aşılarına başladık.Fakat aşıları nerdeyse 3 haftada bitti.Köpek 72 günlükken kuduz aşısı yapldı Bu normalmi sanki aşı programı dışına çıkıldı acaba zararı varmıdır

6 CEVAP

Tekrar merhaba çok yanlış bilgiler ve tavsiyeler . Sağlıklı bir yavruya 2 aylık iken yani kısaca sütten kesilip kuru mamaya geçtiği dönem de aşılama başlayabilir. karma ve kuduz aşılar bitmeden yavruyu dışarda soğukta toprakta yani virüs ve bakteri ile kolay enfekte olabiliecek yerlerde bırakılmaması çok önemlidir. Aşı sağlıklı hayvana yapılmalıdır belki senin ölen yavrun zaten hasta idi aşı yapıldı bu onu tetiklemiş olabilir. her neyse programı yazayım size sütten kesilip kuru mamaya geçtikten sonra iç+ dış parazit ile başlanır. bundan bir hafta sonra karma aşı bir hafta sonra bornchine 1hafta sonra corona 1 hafta sonra karmanın 2 . tekrarı 1 hafta sonra bronchine 2. tekrar 1 hafta sonra coronanın 2. tekrarı 1 hafta sonra karma 3. tekrar 1 hafta sonra kuduz 1 hafta sonra lyme 21 gün sonra lyme 2. tekrarı yapılır bu dönemde yavruya ilgi alaka besleme en üst düzeyde olmalıdır. dış parazit tedavisi yazın 1 ayda 1 kışın 2 ayda bir yapılmalıdır , iç parazit ise 3 ayda 1 tekrarlanmalıdır . yine de farklı görüş ve sorusu olanlar var ise özelden mesaj yazabilirler

Sizin kendi insiyatifinize kalmış 4-5 yıldır bu aşı programını kullanıyorum okullarda gösterilenlerde bunlar her neyse daha fazla detaya girmeyeceğim işin çok yönlü boyutları var özelden sormak istedikleriniz var ise yardımcı olur hiç bir hastamda aşıdan dolayı ölmedi biraz hasta sahibindedir bitiyor bazı şeyler iyi bakım besleme ve aşılar sürecinde iyi takviyeler bağışıklık güçlendirici vitaminler kullanılabilir bellide hekim arkadaşım yanlış bir şeyde yapmış olabilir her yönden değerlendirmek gerekir okuduğunuz yazıları kimin yazdığı da önemli aşı firmaları mı veteriner mi mama firması mı kaynak kim yani. Yukar da size yazdığım aşı programı uygun olandır siz istediğiniz gibi kendinize uyarlayabilirsiniz

ilanekle

Bende senin gibi 3 aydan önce yavru köpeğime aşı yaptırdım, öldü. Kesinlikle ama kesinlikle 3 aydan önce bir köpeğe aşı yaptırmak çok tehlikeli. Aşılar 3 ayı doldurmuş bir köpeğe 15 günde bir yapılır. Bir tane aşıdan bir sorun çıkmaz inşallah ama devam etmeyin aşılara. Veterinerinizi değiştirin!!!!! Gerçekten bu çok tehlikeli yavrunun ölmesini istemiyorsanız yapmayın. Bunları yazarken bile zavallı patili dostumun çektikleri gözümün önüne geliyor. Şu an iki köpeğim oldu ikisinide 3 aydan sonra aşılarına başladım.
Bu arada köpeģinizde iştahsızlık , kusma , ishal, zayıflama belirtileri var mı? Eğer varsa BAŞKA bir veterinerde acil muane etmeniz lazım yoksa yavrunuzu kaybedersiniz.

ilanekle

Köpeğim aşılara başlamadan önce çok sağlıklıydı. Durumu çok kötü olunca başka bir veterinere gittik ve bize 3 aydan önce aşı yapılan köpeklerde olduğunu söyledi. Malesef uğraşlarımıza rağmen kaybettik. Bu olaydan sonra oturup bir araştırma yaptım ve bu nedenden dolayı köpeğini kaybeden bir çok kişiyle karşılaştım. Ayrıca bir çok aşı programını araştırdım çoğunlukla 3 aydan sonra aşılara başlanıyor. 2 aylıkken sadece parazit ilaçlarına başlanıyor. Bilmem belkide sizin dediğiniz doğru ama bence risk almamalıyız.

ilanekle

Belkide köpeğime bozuk aşı yaptılar ve sizinki doğru çıktı ama bana göre ne olur ne olmaz diye 3 aylıkken başlamak biraz daha iyi.

ilanekle

Teşekkürler size .
Bundan sonra verdiğiniz aşı programından yararlanacağım.