Poodle Irkı Tüy Kıtığı İle Nasıl Baş Ederim?

didemtunc

Merhabalar 2 yaşında bir poodle oğlum var uzun bir süredir tüy sağlığını geri kazanmaya çalışıyorum 9.ayından sonra tüyleri yavaş bir şekilde solup gittikçe daha çok dolaşıp kıtık olmaya başladı her gün kıtık açıcı tarak ve fırça ile taramama rağmen ertesi gün sevmek için elimi attığımda yine elime topaklar geliyor 2 haftada bir animology marka renk koruyucu şampuanla yıkıyorum internetten ve çevremdeki köpek sahiplerinden duyduğum tüm tavsiyeleri denedim; mamasını değiştirip balıklı mama aldım hiç sevmedi yemedi, mamasına hindistan cevizi yağı kattım, havuç haşlayıp zeytinyağlayıp verdim, bir kere çok kısa tıraş ettirip ardından uzama sürecinde ve sonrasında sürekli taradım ama ne kıtıklar gitti ne de tüyler parlaklık kazandı oysa gördüğüm çoğu kanişin tüyleri parlak ipeksi ve düğümsüz bunu nasıl sağlarım benim gibi bu sorunu yaşayıp çözebilmiş kişilerden yardım almayı dört gözle bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

1 CEVAP

Succubus

Baştan söyleyeyim benim köpek deneyimim çok sınırlı. Ama bir köpek için 2 haftada bir yıkamak biraz fazla sık gibime geliyor. Bizim saçımızın beslendiği gibi hayvanların tüyleri de kendi yağlarından daha iyi beslenir. Bir de furminatorın da asıl kullanım amacı olduğunu iddia ettiği undercoat mevzusu var. Kıtıkların oluşmasının bir sebebi de bu undercoatu atamaması.
Youtubeda yeni eğlencem dog grooming videoları ama, bu son bilgi tamamen oradan gelme. Ama bir göz gezdirirseniz bence ne demek istediğimi anlarsınız. Baya ciddi problemler undercoattan kaynaklı gibi görünüyor