Yavru Kedi Acil

Buketbayraktar

Benzinlikte bakılan 1,5 2 aylık bir yavru kedi vardı sürekli arabaların dibinde çok kirli. Annem sahiplenmek istedi veterinere götürüp iç dış parazit yaptırdık. Evde şimdi ama ishal halıya kakasını yaptı Bi anda. Sürekli yaş mama veriyorlardı ondan olabilir mi. Veya aşıdan kaynaklı. Ne yapmamız lazım acil yardım eder misiniz

11 CEVAP

Elliiiis

Öncelikle tuvaletine alışması gerekir. Ben bunun için Firuze’yi sık sık kumun içine koyar ve patileriyle eşelerdim. Ayrıca ilk başta kumu görünür bir yerde olsun yani ben öyle yapmıştım hiç yabancılık çekmeden alışmıştı. Ben de 40-45 günlükken aldım kızımı. Ve dışarıda olduğu için çok sağlıklı beslenememiş. Kuru mama alıp yavru kediler için olandan onu vermeyi deneyin başta ben ilk başta ıslatarak veriyordum daha kıramıyordu diye. Kediyi bence şu an yıkamayın veterinerlerde satılan temizleme amaçlı mendiller var ondan alın bence. Benim kedimde en başta ishaldi iç-dış yaptırdığım halde ishali devam ediyordu ama biraz daha şekillenmeye başlamıştı kakası ama benim içim yine de rahat etmediğinden karma aşısı yapırmaya gittiğimde veterinerle konuştuğumda Firuze ishalken (yani kedinin bir sağlık problemi varsa) karmaya başlayamayacağını söyle ve 3 gün üst üste antibiyotik iğne olduk ancak öyle düzeldi ama bu demek değil ki sizin yavrunuzda antibiyotik olacak bence birkaç gün tavuk göğsü ve pirinç haşlayarak besleyin ishali kesmesi için veteriner vs öneriyor eğer geçmezse en kısa zamanda veterinere gitmenizi tavsiye ederim. Hayırlı olsun şimdiden :)))

Elliiiis

Ben kakası yoksa bile kuma götürüyordum ve kumu bulunduğu odadaydı sonrasında biraz daha büyüdü ve alıştığı için banyoya aldım.

Elliiiis

Ben yeni sahiplendiniz sandım baya şey söylemişim ama benden daha çok tecrübelisiniz. Ben yeniyim ve yavru kedi sahiplendiğimden her şeyi öğrenmeye başladım umarım yardımcı olur ve faydasını görürsünüz.

Buketbayraktar

Veterinerden dönerken kutuya da yapmış kutuyu bacakları kuyruğu yıkadım sardım havluya koydum kenara benim kedi de başında bekliyor :D kuru mamayı sulandırıp verdim yedi biraz ay ama çok zor bu süreç geçer umarım ishali tutamıyor çünkü muhtemelen yoksa kutuda kendi üzerine yapmazdı

Buketbayraktar

2 defa tutamayıp yağmıştı. Kuru mama verdim ıslatarak su haşlanmış tavuk bu akşam ortada miyavlamaya başladı yeri kum kapatır gibi yaptı aldım hemen kuma koydum yaptı. İlk seferki kadar su gibi de değildi. Annem aldı eve götürdü o da tedbirli olacak yine umarım toparlar

Yagmur1618

Bol bol su içmesini sağlayın. Su kaybından dolayıda ishal olmuş olabilir. Benim kedim de 2 aylık o da yaş mama yedikten sonra bazen ishal oluyor. Size tavsiyem her gün yaş mama vermemeniz. Biraz yaş mamayı kuru mamayla karıştırabilirsiniz. Bunu Haftada 3 - 4 gün yaparsanız iyi olur. İç - dış parazitten kaynaklıda böyle bir durum oluşmuş olabilir. Eğer halsizleşirse, ateşi çıkarsa ve kusarsa hemen veterinere gidin. Ve en önemlisi kilosu 1 kg yi geçmedikçe karma aşı yaptırmayın. Yavru kedime karma aşı vuruldu ve aşı sonrası allah korusun kaybedecektik yavruyu.

Buketbayraktar

Dayanamadım gittim veterinere. Enerjisinde yemesinde Bi sorun yoksa bekleyelim Bi gün dedi. Aldığım yerde yaş mama yiyordu daha 2 saat önce yaş mama sebep olabilir dedi. Orada da oynamıştı falan zaten bakalım. Mama ıslatıp deniycez benim oğlum var ama hiç böyle bir şey yaşamadık o yüzden panik oldum çok teşekkür ederim

Buketbayraktar

Veterinerden dönerken kutuya da yapmış kutuyu bacakları kuyruğu yıkadım sardım havluya koydum kenara benim kedi de başında bekliyor :D kuru mamayı sulandırıp verdim yedi biraz ay ama çok zor bu süreç geçer umarım ishali tutamıyor çünkü muhtemelen yoksa kutuda kendi üzerine yapmazdı

Elliiiis

Gerçekten çok zorlu ve sabır isteyen bir süreç şimdiden kolay gelsin size :))) eğer aklınıza bir şey takılırsa sorabilirsiniz ve elimden geldiğince yardımcı olurum

Mapple2

Öncellikle Dostunuza yaşam alanı belirleyin ki süreç için Tuvalet eğitimini vermeniz için Yemek sonrası , Uyku sonrası Tuvaletine sizin götürüp sizin yardımınız ile ön patileriyle eşeleme yaptırın.
Aşı sonrası İshal olması yan etkiden kaynaklıdır.
İlk defa karşılaştığı besinlere verdiği tepki de olabilir.

Mia bize ilk geldiğinde çok hastaydı. Asla kakasını tutamıyordu. Çok küçük olduğu için iç parazit ilacını da çok az vermek zorundaydık.

O yüzden 3 koliyi birleştirip ona yuva yapmıştım.1 kolinin içine açık tuvaletini koymuştum. Diğer 2 kolide de maması ve yatağı vardı. Yaklaşık 3-4 gün orda kaldı.

Kedilerin doğası gereği kum alışkanlığı var. Sadece kum kabının içerisine koymanız yeterli. Çok kısa sürede öğreneceğine eminim. Çok ishal değilse koliye koymanıza gerek yok. Evinizde küçük bir oda varsa orayada kumunu yatağını koyabilirsiniz. Mutlaka yanında biri olursa iyi olur. Yavru kediler yalnız kalmaktan çok hoşlanmaz.