Kısırlaştırılmış N&D Mama İle Beslenen Kedilerde Böbrek Sorunu

erenatis

Arkadaşlar merhaba ,
2 yıldır evimde 2 kedi dostumuzla bilrikte yaşıyoruz. 1 yıldır kısırlar. Kedilerimin 6. ayından beridir N&D kedi maması kullanıyorum. 1 yıldır da kısırlaştırıldılar ve o günden beridir de N&D kısırlaştırılmış kedi maması kullanıyoruz. Son hafta içerisinde kedilerimizin ikisinde de problemler çıktı. Birinde böbrek taşı problemi birinde de ciltte yaralar. Anladığım, araştırabildiğim ve veterinerimin de söylediği şey ise N&D kedi maması artık Sırbistan'da üretim yapıyor ve artık eskisi kadar kaliteli değil.
Sormak istediğim soru özellikle şu
N&D kedi maması kullanıp, kedilerinde böbrek problemiyle karşılaşan başka kişiler de var mı?
Veteriner mama değişikliği önerdi mi
Önerdiği mama nedir.

22 CEVAP

kit-kat

zaten su içmeye yatkın olmayan bir hayvanı %95 kuru mamayla beslerseniz tabi ki böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilecektir. bu hayvan normalde suyunu avından alan bir hayvan. sadece kuru mamayla beslenen kedilerin ne kadar su içerse içsin toplamda yaş mamayla beslenenler kadar su tüketememesi de buna bir kanıt niteliğinde. veterinerler de kuru mama satabilmek için haftada bir yaş mama verin gibi salak saçma tavsiyelerde bulunuyorlar, ishal yaptığı gerekçesiyle. sırf kar için hayvanların böbrek hastası olmasına göz yumuyorlar bilerek veya bilmeyerek. ben kedimi günde bir 85/100g arası yaş mama, kalanını da kuru mamayla tamamlayarak besliyorum ve çok da su içen bir kedi. parazitlerini tamamladığımızdan beri ishal olmadı ve gayet normal dışkısı. proplana veya daha uygun fiyatlı bir mamaya geçip yaş mama kullanım sıklığını artırabilirsiniz bence, böylece su da tüketmiş olurlar.

Minminik

Merhaba piyasada cokca sahte mama varmis hatta orjinalinden bile ayirt edilemiyormus mumkunse markanin temsilcisi olrak belirttigi firmalardan alin mama

Bende nd gecmeyi planliyordum ama uretim yeri degisikligi sonrasi kullanicilardan cok sikayet var

berraun

Merhaba, bizde oğlumuzu kısırlaştırdıktan sonra N&D kısır maması kullandık. Çok övülüyor evet, ancak N&D mamalar miskin kedilere YARAMIYOR. Protein oranı çok yüksek ve hareketsiz kedilerde taş oluşturuyor bu nedenle. Bize veterinerimiz N&D ile böyle sıkıntılar çıktığını çok geç söyledi. Maalesef bizde yaşadık bu durumu ve kedimi taş tedavisi yüzünden kaybettim. Sizlerden rica ediyorum mamaları kedinizin aktiflik/ihtiyaçları doğrultusunda araştırarak kullanın.

MonikaveTori

Erkek kedimde de idrar taşı problemi yaşamıştık çok sıkıntı çektik. Düzgün bir veteriner sayesinde şuanda sorunumuz yok. Taştan kurtulma döneminde hills cd kullanmıştık. Belli bir süreden sonra bıraktık. Şuanda proplan kısır somonlu kullanıyoruz. Veterinerimin önerdiği mamalar arasında. Kendi veterinerinize de danışarak bir mamaya karar verin derim. Diğer türlü hep sıkıntılar çıkıyor. En önemlisi de iyi ve güvenilir veteriner bulup ona danışmak. Umarım bir an önce iyileşirler

HaydutveNazli

Bizim kedilere de N&D hiç iyi gelmedi. Veterinerler genel olarak mamalar hakkında yorum yapmazlar ama bir veteriner Nd kullanan kedilerde böbrek problemini çok sık yaşadığını söylemişti.

tengrist

Sadece mama kaynaklı deyip savuşturarak bildiğiniz kendi anlaşmalı olduğu mamayı satmaya çalışmış size, ben de uzun zamandır kullanıyorum hiçbir kedimde hiçbir sağlık problemi bugüne kadar (çok şükür) yaşamadım. Geçen ay hemogram ve biyokimya yaptırdım tüm değerler normal seviyedeydi. Bol su içmeleri ve hareketsiz kalmamaları için elimden geleni yapıyorum. Ben nd ringa balıklı kullanıyorum, kedilerim kısırlar ama bugüne kadar hiç kısır mama kullanmadım. içinde portakal, balkabağı, havuç,pancar, tatlı patates, balık yağı var bunların hepsi potasyum kaynağı. Royal Canın'a bakıyorum içinde mısır buğday arpa yulaf,pirinç var. Hangisi böbrek için daha sağlıklı bir diyet formu?
Ayrıca şu zırvayı kim attıysa ortaya protein oranı çok yüksek zararlı diye;
RC kısırlaştırılmış mama protein oranı %37, ND kısırlaştırılmış mama protein oranı %38
Hem de birisi tahıl, birisi et proteini. peki kedigiller etçil mi, otçul mu? etçil hayvan neye ihtiyaç duyar, hayvansal proteine... düşmüştür umarım jeton.

balbonibon

Benim de kedimi götürdüğüm klinikteki iki veterinerin de farklı fikirleri vardı bu konuda. Biri aynı sizinki gibi propolan kullan ndnin et oranı ev kedisi için çok fazla dedi diğeri ise kızımın tüylerini çok sağlıklı görünce ndye geçtik dedim devam et çok güzel mama ama bir tahıllı seri bir tahılsız seri al değiştir dedi. Yani bilemiyorum. Royal kullanırken tüyleri keçe gibiydi ve dökülüyordu. Ben sık sık haşlama et tavuk veriyorum yaş mamayla destekliyorum. Su sebili aldım su tüketimini çok artırdı. Hareketli bir kedi. Açıkçası ben de tedirginim bu konudan dolayı ama şimdilik sağlıkla yavrum umarım sorun yaşamayız. Size de çok geçmiş olsun iyileşir yavrucak hemen umarım. Çok üzücü insan gözü gibi bakıyor sağlıklı iyi olsun diye tam tersi zarar verdiğinin söylenmesi kötü. Ama veterinerlerde bu konuda fikir birliğine sahip değiller ki ne iyi ne değil.