Dişi Kediyi Kısırlaştırmak Gerekli Midir?

zulemaa

Dün veterinere gittik. Kedim dişi, veterinere "kediyi kısırlaştırmalı mıyız" diye sorduk. Veteriner "gerekli değil , evden kaçırmamaya çalışın" dedi. İnternette ise "kediyi kısırlaştırın" diyorlar aklım çok karıştı. Kısırlaştırmak gerekli midir?

8 CEVAP

fatmanurss

bende veterıner hekım adayıyım ve bu kadar bilgisiz meslektaşlarım oldugu için gercekten çok üzgünüm.Dişi kediler kızgınlık dönemıne gırmeden yanı 5 6 aylıkken kılosu da tutuyorsa kısırlaştırılmalıdır. 2.5 kılonun üstündeyse sorun olacagını düşünmüyorum

O veterinere bir daha asla gitmeyin nasıl vet oluyorlar anlamış deilim yaşı gelince güvenilir bir vete kısırlaştırın

seliinkececi

o veterinerin veterinerliginden suphe ederim. disi kediler kizginliga girmeden once kisirlastirilmalidir 6 bucuk 7 aylik iken. baska bir veterinere gorunun bence.

sforselin

Düşünülen sadece sizin rahatınızsa evden kaçmasın yeter denebilir tabii. Ama öncelikli olan kedinin sağlığıysa kısırlaştırma yapılması gerekli. Sokaklarda yaşayan türdaşlarının aksine her zaman sıcak bir ortamdalar. Dolayısıyla daha çok kızgınlığa giriyorlar. Burada kısırlaştırmazsanız iki seçenek var. Birinde yılda 3 kere doğum yapmaktan mahvolacak(yavruları saymıyorum bile), diğerinde stresten ve belki de rahim iltihabından. Kızgınlık baskılayan ilaçlardan kullanmak isterseniz de ellerinizle kanseri davet etmiş olma ihtimaliniz çok yüksek. Yani düşünülen sadece aman doğurmasın da sağlığı önemli değilse denilebilir kaçmaması yeterli diye. Tabii düşünülen buysa kedinin sorumluluğu neden üstlenilmiş olsun

seliinkececi

@zulemaa o veterinere gitmektense diger veterinerlerin tavirlarina ve kisirlastirma hakkindaki bilgisini ve tutumunu test edin bence ona gore icinize en cok sinene yaptirin.

fatmanurss

benim kedım 6 aylıktı kısırlaştırma işlemı gecırdıgınde

Anonymus552223

Nasıl gerek yok der, siz ne kadar evde tutmaya calisirsaniz calisin kizisma doneminde en ufak bir pencere actiginizda bile atlayip kacar, bu sırada ölebilir. Ayrica kizginlik donemleri cok zor geciyor. Onlar icin cok yipratici oluyor, kilo kaybediyorlar. Cunku ev kedileri her ay kizginliga girer sicak ortamdan dolayi, sokaktakiler gibi yilda 1 2 kez degil

zulemaa

Aynı veterinere kısırlaştırsam sıkıntı olmaz değil mi? Veya çevredekileri arastirsam sorsam aynı paraya kısırlaştırmayı yapıcak baska veteriner bulursam oraya mi yaptırayım sizce.? Siz bile veterinerden daha bilgilisiniz Helal olsun