Acil Soru, Kedimi Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Melodiecem

Merhabalar sevgili patiseverler. Bugün üzücü bir soru ile karşınızdayım. Kedimi şehir dışına giderken 3 günlüğüne halama bırakmıştım ve o sırada halama korona teşhisi kondu :( Halam çok şükür hafif geçirdiği için evde karantinada kaldı. Bugün onun hastalığının yaklaşık 22. günü ve benim artık kedimi geri almam lazım. Halama test yapmaya gelen doktor "Kediler taşıyıcı olabilir" dediği için bir süre daha halamda kalmaya devam etmişti fakat artık kadına daha fazla yük olmak istemiyorum. Oğlumu bizim evin içerisinde bir odada karantinada tutacağız, bir 15 gün kadar. Eşyalarının hepsini hem sabunla hem alkolle dezenfekte edeceğim fakat benim tüy yumağını ne yapacağım? Kuru şampuan dezenfekte etmek için yeterli olur mu sizce? Ya da tıraş mı etmeyi deneyeyim? Kalbim çok üzgün, bir çözüm arıyorum :( Umarım yardımcı olursunuz ????

13 CEVAP

sforselin

Kediler taşıyıcı olabilir diyen hekimin bunu nedereden tespit ettiği gerçekten merak edilesi. Dünyada kedi ve köpeklere insanların covid19'u bulaştırabileceğini ancak onların insanlara bulaştıramayacağı kabul ediliyorken böyle bir cümle kuran hekimin, hekimliğini hatta ettiği yemini sorgularım ben.
Tüylerini tıraş ettirmek onları çok strese sokan ve ciltlerine zarar verebilen bir şey olduğundan crystalin gibi(alternatifi var mı bilmiyorum) bir dezanfektanla tüylerini güzelce silmeniz ve bir gün boyunca temas etmemenizin yeterli olacağını düşünüyorum. Tıraş sebebiyle böbrek hastalığı yaşamaya başlayan kediler duydum

Anonymus552223

Hayvana eziyet etmeyin bosuna kedi koronasi bambaska bisey, normal korona da kediye falan bulasmiyor. Bulassa da yikamayla gecmez hastalik zaten. Yani oyle olsa hasta insanlarin yikanarak iyilesmesi lazim. Ama tuyunde falan virus kaldiysa da hani diyelim üstune dogru oksurduler falan, bu virusunde vucut disinda yasami cok kisa, metal yuzeyde bile 1 gunden fazla kalmiyor. Ki kedi surekli kendini temizleyen bir hayvan. 1 gun ayri tutun yeter

Anonymus552223

En ufak bir ihtimali bile istemiyorsaniz kapidan disari adim atmamaniz gerek ailecek, yani kediden insana bulasmasi markette pazarda bulasmasindan daha dusuk bir ihtimal (hatta ihtinal bile degilken) hayvanlar soz konusu oldugunda hersey abartiliyor

Sahidegulcan

İnternetten korona testi yapan bir veteriner bulmamızı öneririm. Hayvanlara da bakılıyor artık. Emin olmanın tek yolu budur... Yoksa acaba kedim hasta mı? Sorusu içinizi yer bitirir.
Hayvanlarda nasıl semptom gösteriyor bilemiyorum. Belki de hiç göstermeden sadece taşıyıcı oluyorlar.. Çok isterim sağlıklı olmasını..
Allah yardımcınız olsun dilerim kediniz de halanız da iyi olur.

Melodiecem

Bulaşma konusundaysa size sonuna kadar katılıyorum. Kaç gündür hem Türkçe hem İngilizce, okumadığım makale kalmadı. İnsandan hayvana bulaşması durumu bilr çok çok nadir gözlemlenirken hayvandan insana bulaşmasının hiçbir kanıtı yok. Gerçekten çıldırmamak elde değil... Evde yaşlı babaannem ve şeker hastası babam olmasa hiçbir tereddütüm olmayacak ama işte en ufak bir ihtimali bile değerlendirmeden geçemiyorum :(

Anonymus552223

Traş falan gercekten hic gerek yok, tuyunde ne kadar kalabilir ki virus, bit pire gibi bisey degil yani dis ortamda ömrü cok kisa

gizemaslan

Banyo yaptırabilir misiniz? kendimizi güzelce yıkadığımızda temizlenmiş oluyoruz sonuçta ama hep kendini yaladığı için tükürüğünde falan bir şey taşır mı bilmiyorum. Kediler taşımaz diyen de var taşır diyen de var belirsizlik olunca zor oluyor :(

Ozge00

Eczanede satılıyor crystalin 30-40 tl civarı. Zararı yok. Tüylerine sikabilirsiniz.

bihtercik

ben olsam yüzde yüz traş ettirirdim (normalde karşıyım ama acil durumlarda gerekli olabiliyor)
ve güzelce yıkardım bir süre temastan kacınırdım.
olması gereken bu.
evet onu strese kesinlikle sokacak ama ödül mamaları oyuncaklar gimcat stress maltı ile psikolojisini düzeltebilirsiniz

Melodiecem

Çok teşekkür ederim. Test yapan bir yer arıyorum şu an, inşallah bulabilirim :( Yine de sanki bir şekilde tüylerini temizleyebilsem içim rahat edecek gibi :)

Melodiecem

Gizemaslan ve sforselin kullanıcılarına çok teşekkür ediyorum.
Bulaşma konusunda

Melodiecem

Şu crystalini bir deneyeyim o halde. Olmadı tıraşı düşüneceğim :( Çok teşekkür ederim herkese

elifozzdemiir

evet crystalin cok iyi hem insanlarin hem de hayvanlarin kullanabilecegi bir dezanfektan