Kedimin Eğitimi

rasefaes

kedim sürekli elimi ısırıyor bende ona kıyamayıp ısırmasına izin veriyorum ama ilerde de bu alışkanlığının devam etmesini istemiyorum arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz?

9 CEVAP

rasefaes

sanırım belki çok küçük olduğu için olabilir veterinere teyzem götürdü ilk başta onu araba motorunda bulduk inanılmaz çekingen bir kedim var zaten ben dinlemeyip başka oyuncak verdim ama kendisi top ve ipten hariç hiç bir şey sevmiyor birde benim elim :)) Ama bir sorunum daha var kedim ilk günlerde normal olarak bizden kaçıyordu fakat 1 ay oldu ama her sabah aynı şeyi yaşıyoruz sürekli benden kaçıyor hep bir şeylerin altına giriyor miyav dememle sıçrayıp kaçıyor öğlene kadar anca alıştırıyorum kendime bunun için ne yapabilirim

rasefaes

Belki öyle bir şey olabilir ama sonradan kendisi alışıyor kedimi bir kere yakalayınca ısınıyor ama yakalamka çok zor yavru olduğu için heryere giriyor.Ben size ayrıntılı anlatayım kedim çoğunlukla teyzem ile birlikte şirkete gidiyor ben okulda olduğum için bazen bende şirkete gidiyorum ama herkesten kaçıyor nedenini bilmiyorum miyav dememle sıçrıyor yüzüne baksam bir yerlere giriyor ben de onu sıkıştırıp kucağıma alıp seviyorum ve yuvasına koyuyorum o zaman alışıyor

rasefaes

evde kimse olmadığı için şirkete gidiyor ve orda gayet rahat tamam o ilacı sorarım

rasefaes

evet kedim yavru fakat veterineri çok oyuncak vermeyin dedi zaten sadece kendisi topla pynuyor tam bir futbolcu bazı alışkanlıkları dediğiniz gibi yaptım ama bunu yapamıyorum çoğu kez denedim ama bildiğinden şaşmıyor herkesi ısırıyor sanırım dişleri kaşınıyor buna bir göz atacağım teşekkürler

dollfacepersian

Kediniz yavru ise dişleri kaşındığı için bunu yapıyor. İzin verirseniz büyüdüğünde alışkanlık olarak kalır. Kararlı bir ses tonuyla Hayır veya şşşt deyip diş kaşıma oyuncaklarına yönlendirin. Bir de bol bol oyun oynayın enerjisini atsın. Kedi oltası bu iş için birebir.Diş kaşıma oyuncakları için https://kedilibirhayat.com/2012/04/13/bebek-kedi-annelerinin-dikkatine/

dollfacepersian

Araba motoru ve sokak hayatı belli ki ona travma yaşatmış. Şuan büyük ihtimalle travma etkileri bunlar. Travma yaşayan kediler çoğunlukla hayatları boyunca az da olsa ürkek olarak kalabiliyorlar.
Tabi ki travma etkilerini hafifletmek mümkün. Sizden kaçtığında hiç ilgilenmeyin ve ses çıkarmayın. Kendisini iyi hissettiğinde yanınıza gelir zaten. Evde korktuğu şeyler varsa veya yabancı insanlardan korkuyorsa korkusunu yenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi isterseniz verebilirim.
Birde travmanın psikolojik olduğundan emin olmak gerekiyor. Yaptığı davranışları daha ayrıntılı bir şekilde yazabilir misiniz?
Benim şiddet sonucu travma yaşamış bir kedim var. Nerdeyse bir yıldır benimle ve 1,5 yaşına geldi ama travma etkileri devam ediyor. Büyük oranda azaldı tabi. Benimkinin kalan davranışların beyinsel travma olma ihtimali bulunuyor. O yüzden sizde de böyle bir durum olabilir diye düşündüm

dollfacepersian

Neden evde bırakmıyorsunuz? Kediler ortam değişiminden hoşlanmazlar. Çünkü ortamlarına çok bağlanırlar.
Hareketleri benim kediminkine benziyor baya. Ben hiç sıkıştırmıyorum ve açıkçası sıkıştırmanızı doğru bulmuyorum,sakinleşme de etkili gelmiş olabilir size ama korktuğu içinde kucağınızda hareketsiz duruyor olabilir.
Kendim dışında travmalı kedi sahibi tanıyorum ve ikimizde rahat bırakıyoruz. Kendileri rahatlayıp geliyorlar.Size tavsiyem bir müddet şirkete gitmesin,gireceğe yerleri kapatın ve rahat bırakın. Bir de böyle deneyin.
Korktuğu şeyler üzerine daha rahat davranmasını sağlayabilirsiniz. Yabancılardan korkuyorsa eve misafir geldiğinde kedi gelince sakin olmalarını isteyin. Kediniz odaya girdiğinde ilgi göstermesinler. Kediniz onların yakınına gelip ilgi gösterdiğinde onlar tarafından küçük bir parça sevdiği şeyle ödüllendirin. Rahatsız olduğunu hissederseniz rahat bırakın. Misafirler oyun da oynayabilir. Benim kedim yabancılardan çok korkuyordu dlrek kaçıyordu görünce. Şuan aynı odada otuyor insanlarla. Kendi kafasına göre sevip sevmediği kişiler. Sevdiği gelince hemen yanına gidiyor. Korktuğu ses,cisim vb var mı acaba?
Birde rahatlatıcı bir ürün var. Adı Pet Remedy. Tamamen doğal,sadece rahatlatıyor. Kemirgenler dahil memeli hayvanlar ve kuşlar üzerinde etkili bir ürün ve fişe takılarak kullanılıyor. Bana veterinerim önermişti ama beyinsel olma ihtimali olduğundan emar çektikten sonra beyinsel değilse kullanmayı düşünüyorum. Sizde veterinerinize sorun,kullanmak isterseniz

inci_kedi

Muhtemelen küçük olduğu için dişleri kaşınıyordur...bu yüzden o bu hareketi yaptığından ciddi bir şekilde hayır derseniz yavaş yavaş anlayacaktır yada ona veterinerinizden oyuncak alın sizi ısırmak yerine oyuncaklarını ısırsın :))

dollfacepersian

Şuan yavru olduğu için başta uygulamada sorun olabilir. Oyuncak olursa hayır deyip yönlendirmenizle daha rahat olur.
Neden çok oyuncak vermeyin dedi veterineriz?