Eve Yeni Gelen Travmalı Sokak Kedisine Nasıl Davranmalıyım?

Foner

Merhabalar,

2 gün önce 2.5 aylık dişi tekir yavru bir kedi sahiplendim. Hayvansever bir hanımefendi, evinin bodrum katında benim sahiplendiğim minnoş ve daha nicesinin bakımı ile ilgileniyor. Sosyal medya üzerinden kendisinin ilanı üzerine gidip yavruyu sahiplendim. Bebek çok tedirgin. Kedilerin arabadan hoşlanmadıklarını öğrendim bundan dolayı arabada iken aşırı huzursuz oluyor diye düşünmüştüm. Fakat durumun çok farklı olduğunu öğrendim.

Annesi sokak kedisi olduğu için kaldığı bodrum katında, bodrumdan sokağa açılan pencere varmış. Benim minnoşum ve kardeşi 2 kez dışarı çıkmışlar. İkinci çıkışlarında kardeşi ve benim bebek, tekerden bir arabaya girmişler. Araç hareket ettiğinde benim kedim kendini atmayı başarmış fakat, kardeşi ne maalesef aracın tekeri altında kalmış. Bu süre zarfında da benim sahiplendiğim kedi 1.5 gün bodrumuna dönememiş sokakta kalmış. Böyle trajik bir olay yaşamış.

Eve ilk getirdiğimde her eve yeni gelen yavru kedi davranışında okuduğum üzere yatağımın altına kaçtı. Onu serbest bırakmam gerektiğini biliyorum. Çok okudum ve araştırdım. Fakat veterinere kontrole götüreceğim için yatağın altından zorla çıkarmam gerekti. Tabi ki tısladı ve pençe attı minicik boyuyla ama başardık. Bu süre zarfında kucağımda idi. Mırladı kafasını gömdü uyudu sıkıntı yok. Ama eve geri döndüğümüzde yeniden tıslamaya ve pençe atmaya başladı. Pençelerinden biri suratıma geldi ama yine sıkıntı yok çok şükür.

Sorum şu şekilde. Kedimi yeniden kendi haline bırakacağım. Haftaya aşısı için yeniden veterinere götürene kadar dokunmayacağım. Yapmam gereken artı bir şey var mı? Çünkü anladığım kadarıyla kedimin sokak tecrübesi var bodrumunda geçirmediği sokakta kaldığı 1.5 gün onu etkiler mi? Eve alışmasında zorluk çeker miyim? Tıslaması ve pençe atması geçer mi?

9 CEVAP

Kontesiim

Tıslaması ve pençe atması geçecektir biraz serbest kalsın yavaş yavaş merakına yenik düşüp keşfetmek isteyecektir henüz daha çok küçük zamanla herseyin normalleşip düzeleceğine inanıyorum.Sağlıkla ve sevgiyle büyütmeler :)

seliinkececi

mamasini suyunu tuvaletini gorebilecegi bir yere koyun, guvende hissetsin yavrucak. sonra hic kendisine dokunmayin, evde ani hareketler yapmayın ve sessiz olun, kendi haline birakin bi kac gun sonra etrafi kesfetmeye baslar, mamasi bittikce sizden istemeye baslar, siz verdikce size guvenmeye baslar ve boylece size alisir:) travmali kedilerde bu surec biraz uzun surebilir ozellikle yavrularsa fakat sevgiyle her seyi asabilirsiniz:)

Dynilyn

Oyun oynayın iple olta veya kağıt toplarla, genelde oyun oynayarak yavrular güven bağı geliştirir. Seveceği yaş mamalar verebilirsiniz yine.

Foner

Çok teşekkür ederim umarım ☺️☺️

NURSENA123

şimdilik sevmeye çalışmayın güven verin mamayla , oyunlarla ,usul hareketlerle

Kendi haline bırakın zamanla kendisi gelip sırnașacaktır.

Buketbayraktar

Bir dahaki veteriner kontrolüne kadar düzelir zaten 2 3 gün veriyorum size herkes gerekeni söylemiş zaten ama en önemlisi mamasına suyuna kumuna yakın olması evin güvenli olduğuna emin olunca kendisi dolaşmaya başlayacak :)

Karameeell

Yahu benim kedi hiç tislamiyor bazen diyorum bir problemmi var

Foner

Teşekkür ederim arkadaşlar. O kadar değişik ki taşıma kutusunun içinde duruyor şu anda görür görmez tıslıyor ve iki patisi ile kutuya vuruyor. Suyunu tazelemeye yaklaşamadım. :) Umarım çabuk atlatırız bu süreci. :)