Dışarı Tuvalet Yapmıyor

Emre_4515

6 aylık samoyed sahibiyim bahçede bakıyoruz geceleri başına bi olay gelmemesi için garajda kalıyor. Günlük ortalama 1.5 - 2 saat arası gezdiririm lakin garaj ve bahçe dışında başka yere tuvalet yapmıyor. Dışarda uzun süreli yürüyüşe çıkardım ve koşmasını sağladım ama gene tuvaletini bırakmadı sıkışınca çok agresifleşiyor civardan geçenlere havlamaya başlıyor tepki alamayınca ısırıyor. Bunun dışında çiş damlasını da denedim pek sonuç vermedi ve bir kaç kez kapalı alanlarda serbest bıraktım ama sadece pis şeyleri yiyor tuvaletini yapmıyor o yüzden bi süre sonra yeniden tasmaladım ilerde büyük bi sorun olabilir denediklerimden başka bi çözüm bilen var mı

4 CEVAP

zibityus

strestliyken sen de tuvaletini yapamazsın. aklına bile gelmez hatta. köpek bir de dışarı da yapıyor öyle bizler gibi rahat değil biz yaparken rahatız evdeyiz biliyoruz kimse saldırmaz ama o sokakta her an her şey olabilir kafasında ve boşaltım yaparken en savunmasız halde olur köpekler. burda anahtar nokta onun boşaltım yaparken size güvenmesidir, yapmadan eve girmeyeceksiniz belki 5 saatte yapar ama sonra bu 3 e 4 e düşer sonra 1 e 2 ye sonra 15 20 dk da yapmaya başlar. o boşaltım yaparken, sizin etrafı kolaçan edeceğinize ve sizin 3 kol boyunuzun içinde rahatça boşaltım yapabileceğine dair olumlu bağlantı oluşturması gerek. ona güven vermelisiniz bunun için de yapmanız gereken sizin 3 kol boyunuzun içerisinde boşaltım yapana kadar yürümek. yürüme, hareket boşaltımı hızlandırır. 3 kol boyunuzun dışında yapmamalı bu yüzden kayışı kendi kol boyunuzun 2 katından uzun tutmayın. sürü merkezine yapması köpeğin hiç istemeyeceği bir şeydir çünkü bu kokuya ormandaki diğer yırtıcılar gelebilir köpeğin zihin yapısı içgüdüleri böyle çalışır bu yüzden sürü merkezinde en güvende hissedeceği yerde onu stresli bir zihin yapısında kalmaya mahkum etmiş olursunuz. boşaltımını yaparken siz de duygusal olarak rahatlayın sizin rahatlığınızdan beslensin.

Mehmetkr

Köpek biryerde kapalıysa bahçe gibi etrafını çitle cevirmemeniz gerek köpeğin görüp de gidememesi gormemesinden daha kötüdür. Ya duvar yapcaksiniz yada çite şamandıra gibi birşey saracaksiniz

Nida_Leydi

garaj kapali mi belki strese giriyordur kapali yerde tek basina. kapali yerde kopekleri saldirgan olsun diye tutanlar var ya o mantikla dusundum. benimki de disari cikmadan asla ev ve evin cevresine yapmiyor. Ya bahceye ona ait cevrili bir alan yapin yesil kalin teller oluyor demirden onun gibi, icine de kulubesini koyun. yerini ora bellesin yada evde sizinle yatip kalkacak disari tuvalet icin cikcagini bilecek. Disarida gezerken 'tuvaletini yap hadi' baskisini hissedince de yapmiyorlar

Mehmetkr

Köpeğinizin cesaretlendirin ve sosyallestirin bence korktuğu veya endiselendigi için dışarıya yapmıyor olabilir. Sadece kendi güvenli alanında yapması öyle düşündürdü