Pire Midir?

Bikedi

Az once kedim yanimda yatarken minik bir sey tuylerinin arasina girdi. Susam tanesi kadardi. Baya bir ugrastim bulamadim. Sonra kafasini kasimaya basladi. Pire midir? Dis parazit damlasina alerjisi var. İlk yaptirdigimda damlatilan yeri yara olup dokuldu ve bir daha ordan tuy cikmadi. Kedim evden hic cikmiyor. Nasil olmus olabilir?

15 CEVAP

Bikedi

Biberiye yagi surdum simdi ensesine. Yarin vete gideyim bari bi sey veremezse sirkeyi denerim tesekkurler

eczaneden veterinerin önerdiği bir ilaç varsa bilen biri yardımcı olabilir mi?

Salihaylmz

Pire olabilir sarı oluyorlar diye biliyorum. Bit taragi alın kedinizi tarayıp bakın ben öyle yapmıştım
Yattığı yeri falan değiştirin
Bir görüldü mu daha bulunmuyor bende de öyle olmuştu

ferhat05

Büyük ihtimal pire. bir kere sokak kedileriyle çok uğraşmaktan ayağıma kafasını sokmuş bi şekilde buldum. O da susam gibiydi. Sonra bir daha da eldivensiz dokunmadım aşısız kedilere. Eğer dış parazit damlası varsa bir şey olmaz. Ama piredir yani.

Salihaylmz

Kedinize alerji yapar mi bilmem ama ben sirkeli su ile kurtuldum (suyu çok sirkesi az olacak)
Püskürtmek için bir şey bulun spreyi gibi kullanın

Salihaylmz

Diş parazit ise veterinere götürmeniz gerekiyor benim kedim küçük o yüzden ben böyle bir çözüm buldum

Buketbayraktar

Benim de kedim evden çıkmamasını rağmen pirelendi susam gibi oluyor evet siyah gibi. Biz üzerimizde getirebiliyormuşuz fark etmeden. Veterinere danışın en iyisi. Çok küçük kedilere sprey sıkıyorlar ama o da alerji yapar mı bilmiyorum

ayliny

Pireler daha çok kafa ve boyun bölgesinde gezerler. Bulamamanız normal çünkü pireler kendini deri içinde saklayabiliyorlar ancak pire tarağıyla bulmanız mümkün. Hayvanların vücudunda yürürler ama elinle almaya çalıştığınızda zıplayabilir. Pireler sarı renkli değil koyu kahverengi ve siyah renklidir bazıları çok küçüktür ama genelde bit boyutunda olurlar. Vücuduna dikkatli bakın siyah toz halinde bir şeylerde varsa pire yumurtasıdır. Sirkeli suyla(sirke çok az miktarda) tarayabilirsiniz. Pireyi yakalarsanız sirkeli suyu içine atıp bastırın yoksa ölmez. Alerjik parazit aşıları hakkında başlık açın belki kullanan vardır. Veterinere gitme imkanınız yoksa veteriner ecza depoları oluyor onları araştırın. :)

Alperen07

Biberiye yağı en en en etkili yöntem kedilerde ve tüm hayvanlarda inanın veterinere gerek bile kalmaz Allah'ın izniyle ama siz evi sirkeli suyla temizleyin

Bikedi

Cok tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Elifkirci

Karınca olabilir. Onlarda kedileri ısırıyor ve kaşındırıyor. Umarım pire değildir. Heleki birde alerjisi varsa... Geçmiş olsun

Bikedi

Karinca degildi eminim. Napicami bilemedim evden hic cikmadi hayatinda. Yakin zamanda veterinere de gitmedik. Yarin bi gotureyim bari

Bikedi

Ferhat05 en son haziranda dis patazit yapildi ve alerji olmustu. Onun etkisi coktan gecmistir sanirim

Bikedi

Sari degildi koyu renkliydi

Bikedi

Bu gun vete gittik. Dis parazit yapti. Bitkisel damla bisey olmaz dedi. Cidden bisey olmadi. Zamani gelmisti ic parazitte yapti. Evi de sirkeyle sildim.